• BIST 105.037
 • Altın 229,625
 • Dolar 5,4736
 • Euro 6,2115
 • Lefkoşa 12 °C
 • Mağusa 11 °C
 • Girne 14 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 11 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 4 °C

Simerini'den inciler: Rumlar Güvenlik ve Garantiler konusunda hiçbir uzlaşı veya takası kabul etmeyecek

Rum Yönetimi’nin, “kırmızı çizgileri” olan “askeri garantilerin tasfiyesi ve Türk askerinin derhal çekilmesi” haricinde Güvenlik ve Garantiler konusunda hiçbir uzlaşı veya takası kabul etmeyeceği bildirildi.
Simerini'den inciler: Rumlar Güvenlik ve Garantiler konusunda hiçbir uzlaşı veya takası kabul etmeyecek

Simerini “Partiler Yazılı Öneri Hazırlıyor… Siyasi Sahne Milli Davadaki Gelişmelerle İlgili Tam İstişare İçinde” başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumartesi günü toplanan siyasi parti başkanlarına 27 sayfalık bir belge sunarak müzakereler hakkında derinlemesine bilgi verdiğini yazdı.

Gazete müzakere prosedürünün, Anastasiadis’in BM Genel Kurulu için New York’a gitmesinden önce gerçekleştirilecek lider görüşmeleri ile “belki de en kritik aşamasına girmekte olduğuna vurgu yaptı. Siyasi partilerin, önceki gün yapılan bilgilendirmede yakınlaşma ve anlaşmazlık noktaları saptadıklarını ve Ağustos’un ikinci yarısında başlayıp Eylül’e kadar devam edecek çok önemli 7 liderler görüşmesi öncesinde, masadaki bazı anlaşmazlık konularıyla önerilerini Anastasiadis’e yazılı olarak vereceklerine işaret etti.

Habere göre, bu çerçevede siyasi partilerin önümüzdeki günlerde Rum Başkanlık sarayına giderek müzakere belgelerini incelemeleri bekleniyor. Cumartesi günkü toplantıda Kıbrıs sorunuyla ilgili belgelerin Rum Başkanlık Sarayı’ndan çıkmaması konusunda da uzlaşıldı. Bu nedenle siyasi parti heyetlerinin belgeleri görmek-incelemek için Saray’ı ziyaret zorunlulukları devam ediyor. Anastasiadis siyasi partilerden, “aralarındaki anlaşmazlıklara rağmen kritik gelişmelerin top yükün göğüslenmesi için gerekli sorumluluğun gösterilmesini” istedi.

“Lefkoşa Güvenlik ve Garantiler konusunda, kırmızı çizgileri olan askeri garantilerin tasfiyesi ve Türk askerinin derhal çekilmesi haricinde hiçbir uzlaşı veya takası kabul etmeyeceğini her fırsatta ve her tonda seslendiriyor” vurgusunu yapan gazete devamla Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu ve Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in dün düzenlenen anma törenlerinde yaptıkları konuşmalara yer verdi.

Habere göre Fotiu “AB üyesi bir devlet açısından Türk garantilerinin olduğu bir çözüm düşünülemez. Aynı şekilde, topraklarımızın işgal altına kalması da düşünülemez. Türkiye’de yaşanan son gelişmeler Kıbrıs sorununa Türk garantilerinin ve işgal ordularının kalacağı bir çözümün kabul edilemeyeceği tezimizin doğruluğunun kanıtıdır. Tarih, atalarımız ve gelecek nesiller için nihai adalete erene kadar mücadeleye devam etmek ve ülkemizi yeniden inşa etmeye mecburuz.”dedi. 

Fokaidis ise “İşgal altındaki toprağımızda tarihi devamlılığımızı tesis etme sorumluluğumuz var. Başkan Anastaiadis barış, refah ve özgür bir gelecek için çalışmayı sürdürmekte kararlıdır. Tarihe karşı vatanımızı kurtarmak ve yeniden birleştirmek gibi bir ödevimiz var. Bunun için Türkiye’nin iradesini pratikte, müzakere masasında, özellikle kritik garantiler, güvenlik ve toprak müzakerelerinde göstermesi gerekir. Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen uluslararası toplum ve bütün uluslararası unsurlar nüfuz ve çabalarını Ankara’ya kanalize etmelidir.”

“SAĞ GİTTİ SOL KAÇTI”

Fileleftheros “Sağ Gitti, Diğerleri Kaçtı… Makarios’u Anma Töreni Siyasi Güçleri Birleştirmekten Başka Her Şeydi” başlıklı haberinde 3 Ağustos 1977’de ölen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios için Cikko’da dün anma töreni düzenlendiğini ancak DİSİ haricinde hiçbir siyasi parti başkanının törene katılmadığını yazdı.

Siyasi parti başkanlarının bir gün önce Rum Başkanlık sarayında toplandığını bu toplantıda birlik çağrısı yapıldığını hatırlatan gazete dünkü törene Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun katıldığını belirtti. 

Makarios’u anma töreninde, baş konuşmacının mensubu olduğu parti hangisi ise, karşıtı partilerin törene katılımının zayıf olması geleneğinin dün de devam ettiğine dikkat çeken gazete, baş konuşmacı Neofitu olduğundan, diğer partilerin, Saray’daki toplantıya başkanlar düzeyinde katılırken, ertesi günkü anma törenine başkanın bir altı seviyesindeki temsilcileri düzeyinde katılım gösterdiğini kaydetti.

“KARİZMATİK LİDER”

Habere göre konuşmasında III. Makarios’u “karizmatik lider” diye tanımlayan Neofitu “Kıbrıs Helenizm’inin varoluşu açısından malum olduğuna inandıkları için cesaret ve istekle mücadele etti” ifadesini kullandı.

“Milli davamız açısından bir kritik dönem daha geçiriyoruz” vurgusunu yapan Neofitu “Bu zor zamanda, tarihimizden örnek alarak Kıbrıs’ı siyasi ideolojilerin üzerinde tutmalıyız. Bölünmeye değil birliğe ve işbirliğine; fanatizme değil ılımlılığa; dogmatikliğe değil gerçekçiliğe ihtiyacımız var. Müzakere masasında harcamakta olduğu büyük milli çabada hepimiz Başkan’a destek çıkmalıyız” dedi.

“MÜLKİYET, TOPRAK VE GÜVENLİKTEKİ ZORLUKLAR AŞILMADAN ÇÖZÜME VARAMAYIZ”

Neofitu müzakerelere de değindiği konuşmasında “Zorlukların varlığını korumakta olduğu Mülkiyet, Toprak ve Güvenlik gibi önemli başlıklar belirleyici önemdedir ve bu zorluklar aşılmadan sürdürülebilir ve işleyebilir bir çözüme varamayız” ifadesini kullandı. 

Simerini haberi “Birlik, Cesaret ve Gerçekçilik… Etnarh Makarios’u Cikko Panayiya Kilisesi’nde Anıldı” başlığıyla aktardı. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler