• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 10 °C
 • Mağusa 11 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 8 °C
 • İskele 11 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C

Sökük kişilikteyse dikiş tutmaz !..

Taner ULUTAŞ

Bindik bir alamete gidiyoruz felakete diyen ünlü düşünürlerimizin ne kadar haklı olduğunu birkez daha söylemeden geçemeyeceğim. For Ever dediğimiz Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinde yaşananların sadece binde biri, insan haklarına saygılı bir ülkede yaşanmış olsaydı, bizim emir erlerinin çoğu sanırım en az 1000’er yıl yedikten sonra dört duvar arasından çıkmazlardı.

Güvenilir siyasetçi, güzel vaatler veren değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini vaat edendir. Bizimkiler yazboz tahtasına döndürdükleri yasa ve emirnameler ile Asena’yı sollayıp geçtiler. Halkta kendilerine karşı ne güven nede güvencik bıraktılar.

Yıl 2004, Karayolları Müdürü çıkardığı yol emirnamesi ile kamyonların Anayollarda seyretmesini şartlara bağlamış ve mesai saatlerinin başladığı ve sona erdiği saatlerde onlara yasaklamalar getirmişti.

Sonra 2014’de hükmü karakuşi bir durum yaratılarak, yalnız KKTC’de olabilecek bir değişiklik ile bu şartlar ortadan kaldırıldı. Ve günden sonra sabahleyin trafik ışıklarında, tren yolu gibi uzayıp giden araba konvoyları başladı. Özellikle Girne – Değirmenlik Anayolunda ölümlü kazalar start aldı.

Mevlana’ya, sen o kadar okursun ve yazarsın. Söyle bakalım neyi bilirsin diye sormuşlar. O da haddimi bilirim demiş. Bizim bazı emir erleri herhalde hadlerini bilmiyor olacaklar ki,  sürekli olarak değiştirdikleri Girne Emirnamesi ile güzelim Girne’nin paslı huni ile ağzına, yol emirnameleri ile de trafiğin içine ettiler.

Meydana gelen kazalar sonrasında göz, gez, arpacık diyerek hedef tahtası yaptığımız polisin,  meğer bu efendiler hem elini, hem ayağını hemde ağzını bantlayarak, iş yapamayacak duruma getirmişler.

Her şeyden çok sevdiğimiz, üzerlerine titrediğimiz çocuklarımızı okullarına taşıyan bazı otobüslerin Yontma ve Cilalı Taş Devrini bıraktık, Dinozor devrinden kaldıklarını bile görmezden geldiler. Öğrencileri okullarına taşıyan otobüslerin şirket yöneticileri ile sözleşme yapmaktan bile aciz kaldılar. Sen götür paranı alacaksın. Merak etme sözleri ile günü geçirmeyi marifet saydılar.

Ünlü düşünürler makam ve mevkilerin elbise gibi olduğunu, kimisine dar, kimisine de bol geldiğini söyler. Diyanellos Sigara Fabrikasından bozma Meclisi Mebus’anımıza ve makam arabalarının arka koltuklarında oturanlara baktığımız zaman dar elbise içerisinde düdük gibi görünenlerin yanısıra, bol elbise içerisinde de palyaçodan farksız bir görüntü yansıtanların, az da olsa var olduğunu görürüz.

Neyse, ben birçok insanımız gibi saatte taktım. Sabahleyin, hadde kalk saat altı buçuk diyen eşime daha ortalık zifiri karanlık. Ne altı buçuğu be hanım demekten dilimde tüy biterken, ağzım da nasır bağladı.

Türkiye saati geri almadığı için bizim onun dümen suyunda gitmemiz artık doğal hale geldi. Ancak doğal olmayan sanırım, erkek erkil, bir başka deyişle erkeklerin egemen olduğu Suudi Arabistan için saatlerin geri alınmamasıdır.

Bir bu eksikti dediğimiz inanılması güç iddiada Suudi Arabistan İmamının namaz çağrısına o saatte uyulması için saatin değiştirilmediği öne sürülüyor. Kadının ehliyet alamadığı ve dolayısıyla araba kullanmasının yasak olduğu, şeriat ile idare edilen Suudi Arabisltan’a yüzümüzü dönerken, arkamızı AB’ye çevirmemizin bedelini yitirdiğimiz canlar ile ödüyoruz.

Sendikalar, sivil toplum örgütleri bu hükümetlerin söküklerini dikmek için çok uğraştı. Becerdiler mi? Sanmıyorum. Ama halk olarak, söküğün kişilikteyse, dikiş tutmayacağını anladık. 

*****

Yol Emirnameleri ile Polisin eli kolu bağlandı

Girne Emirnameleri ile güzelim şehrin çehresini ve görüntüsünü bozan siyasiler, bukez çıkardıkları yol emirnameleri ile Polisin elini kolunu bağlayarak, meydana gelen kazalarda en büyük pay sahibi oldular.

2004 yılında, Karayolları Müdürü İsmail Atlan İmzası ile yayınlanan Fasıl 83, Umumi Yolları Yasasının 4 Madde Tahtında çıkartılan A.E. 286/2004 sayılı emirname ile 1.7.2014 tarihli, A.E 413/2014 sayılı emirname sonrasında kamyonların Anayollarda, seyretmesi belli koşullara bağlanmıştı.

Kamyonların Anayollarda seyretmesi, Pazartesi – Cuma günlerinde 07.00 – 08.30 /  15.30 – 16.30 saatleri arasında, Perşembe günleri de 07.00 – 08.30 / 17.00 – 18.00 arasında yasaklanmıştı.

Çıkartılan emirnamede, yol güvenliği ve kamu düzeni bakımından, Lefkoşa-Gazimağusa,  Gazimağusa- İskele, Lefkoşa – Güzelyurt, Güelyurt – Çamlıbel, Çamlıbel – Girne, Girne-Çatalköy, Acapulco kavşağı-Tatlısu kavşağı, Ercan havaalanı yolu, Ercan Havaalanı,(Yonca kavşağı) –İskele, İskele-Yenierenköy Anayollarında ve Hamitköy Kavşağı- Gönyeli Kavşağı (Dr.Fazıl Küçük Bulvarı) arasında kış mesaisi uygulandığı sürece yukarıda belirtilen saatlerde kamyonların seyretmesinin yasaklandığına vurgu yapılmıştı.

 Ancak 25,9. 2014 tarihinde çıkartılan A.E. 577/2014 sayılı ikinci bir emirname ile kamyonların Anayollarda seyretmesi serbest bırakılırken, daha önce çıkartılan emirnamelerde yürürlükten kaldırılarak, kazalara davetiye çıkartılmış oldu.

Tonajlarından fazla yük taşıyan bazı kamyonlar, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde yollara çıkmaya başlayınca, hem trafikte sıkışmalar meydana gelmeye hemde kazaların artmasına neden olundu.

Anayollarda seyretmesi serbest bırakılan kamyonlara, yalnız şehirlere Şehre girişin yapıldığı anayollarda seyretme yasağı getirilirken, tüm Anayollarda yasakların kaldırıldığı da ayni emirnamede dile getirilmişti.

yol-emirnameleri.jpg

*****

Günün Fotoğrafı

gunun-fotosu-005.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları