• BIST 86.771
 • Altın 247,716
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • Lefkoşa 19 °C
 • Mağusa 18 °C
 • Girne 19 °C
 • Güzelyurt 17 °C
 • İskele 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 16 °C

T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs ziyareti tamamlandı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs ziyareti tamamlandı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısı düzenledi

Akıncı'nın basın toplantısında yaptığı açıklama;

"Güçlü kültürel ve tarihsel bağlara sahip olduğumuz Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ı ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Türkiye’de yeni bir dönem ve başlangıç söz konusudur. En başta Türkiye için hayırlı olmasını, her alanda gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Bu yeni dönem için yemin ettikten 1 gün sonra devlet geleneğini sürdürerek dost ve kardeş ülkeler olarak Azerbaycan ve KKTC’yi aynı gün içinde ziyaret etmesinden dolayı duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. 

Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler samimi duygulara dayanır. Üzüntü ve sevinçlerimiz ortaklaşmakta, içten bir dostluk, kardeşlik bağı bizi birbirimize yakın tutmaktadır. KKTC için TC ile işbirliği çok önemlidir. Dünyadan haksız şekilde izole edilen Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olduğu açıktır. İşbirliği ortamının daha da gelişeceğine inanıyorum. 

Güney Kıbrıs Rum yönetimi bugüne kadar bunun tam tersine hidrokarbon yataklarını bir gerilim unsuru haline getirmeyi tercih etti. Kıbrıs dahil Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakları birleştirip Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakletmek sadece ekonomik aklın gereğini yerine getirmek değil bölgede işbirliği anlayışı yaratacaktır. Rum Yönetimi paylaşımcılık ve işbirliğinde uzak tutum içindedir. KKTC olarak Türkiye'nin de desteğiyle Doğu Akdeniz'deki haklarımızdan vazgeçmemiz söz konusu değildir. 

BM Genel Sekreteri Kıbrıs'ta tarafların nabzını yoklaması için bir atama yaptı. Sonu gelmez yeni bir müzakere süreci için bir dönem gibi görmemek gerekir. Kıbrıs Türk tarafı artık sonu gelmez bir müzakere sürecinin parçası olmayacaktır. Ucu açık görüşmelerle bir yere varılmadığı artık anlaşılmış olmalıdır. 23 Temmuz'da adaya gelmesi beklenen BM yetkilisiyle yapıcı bir ruhla samimi düşüncelerimizi paylaşacağız. Bu adada eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşanacak, refahın paylaşılacağı adil bir çözüm için katkı yapmaya hazır olduğumuzu söyleyeceğiz. Umarız Rum tarafı da yetki ve zenginliğin adil paylaşımı için bir çözüme katkıda bulunur. Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da yapıcı desteğinin süreceğine inanıyorum. Yeni dönemde ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesini umut ediyor, kendisine bir kez daha başarılar diliyorum".

Erdoğan'nın basın toplantısında yaptığı açıklama;

"Aziz milletimizin teveccühü ile yeniden Cumhurbaşkanı seçilmemin ardından ülkelerimiz arasındaki sarsılmaz bağın bir göstegesi olarak Azerbaycan'ı ve KKTC'yi ziyaret etmekten memnuniyet duyuyorum. Her zaman Kıbrıs Türkü'nün yanında durduk, durmakta da devam edeceğiz. Adayı suyla buluşturduk. Bu hayat suyunun ulaştırılması ile hem sizleri stratejik olarak üstün kılmaya hem de ekonominize katkı koymak için büyük bir adım attık. Önümüzdeki dönemde KKTC'yi Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürerek kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkartmak ilk hedefimizdir. Bu ortak akılla devam edecektir. Bugün Sn. Akıncı ile gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmede gündemimizde pek çok konuyu ele aldık. Kıbrıs meselesinin çözümündeki aşama hakkında durum değerlendirmesinde bulunduk. Başbakan Sn. Erhürman ve hükümet ile de bir araya geldik. Kıbrıs mili davamız. Adil ve kalıcı bir çözüm bulmak da gayemizdir. Son 50 senedir her türlü çabayı gösterdik. Ancak gayretlerimize rağmen adada kapsamlı çözümü hedefleyen süreçlerin sonuncusu tam 1 yıl önce Kıbrıs konferansının sonuçsuz kalmasıyla sona erdi. Bunun sebebi de Rum tarafının kendisini adanın tek sahibi olarak görmeye devam etmesi, Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya ve siyasi gücü paylaşmaya yanaşmamasıydı. 1 yılda bu zihniyet hiçbir şekilde değişmedi. Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle ortak bir gelecek tasavvur edemediği konusunda artık kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türkiye, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru haline gelmesine asla göz yummayacak, azınlık haline getirilmesine de asla izin vermeyecektir.

Yapıcı katkılarımızı sürdürdük, sürdüreceğiz. Bu sürecin seyrinden bağımsız olarak gelecekte de her koşulda Kıbrıs Türkü'nün yanında olacağız. Kıbrıs'ın tümüyle etrafındaki ekonomik endüstriyel alanlarla ilgili dünyanın bakışı değil uluslararası hukukun gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Aksi takdirde garantör ülke olarak bunun da gereğini uluslararası hukuk çerçevesinde aramaya devam ederiz.

Birliğiniz beraberliğiniz KKTC’nin geleceği noktasında çok önemli. Başta Sn. Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm Kıbrıs Türkü kardeşlerime misafirperverlikleri için şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum, teşekkür ediyorum.

erdogan-006.jpgERDOĞAN, ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK KOYDU, ANIT ÖZEL DEFTERİ’Nİ İMZALADI

“KIBRIS TÜRK HALKI MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNE ULAŞMA YOLUNDA TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İLE GELECEĞE ÜMİTLE VE GÜVENLE BAKMAKTADIR”

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türk Milleti’nin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk halkının muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda daima yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle süratle yürüdüğünü ve geleceğe ümit ve güvenle baktığını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ercan Havalimanı’ndan ayrılışının ardından Lefkoşa’da ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

Türk Milleti’nin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk halkı işaret etmiş olduğun muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda daima yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile süratle yürümekte, geleceğe ümit ve güvenle bakmaktadır.

Türkiye Kıbrıs Türkü’nün refah seviyesinin yükselmesi hukukunun ve eşitliğinin korunması yönündeki çabalarını sürdürmekte kararlıdır.

Kahraman Kıbrıs Türk Halkı’nın yıllardır verdiği mücadele sonucunda aziz şehitlerimizin canları ve kanları pahasına kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkınmasını sürdürmeye devam edecektir.

Kıbrıs Türkü’nün haklı davası için verilen çetin mücadeleyle kazanılan bu özgürlüğün ilelebet devam ettirileceğine olan inancımızı teyit ediyor, aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler