• BIST 98.987
 • Altın 220,669
 • Dolar 5,3488
 • Euro 6,0733
 • Lefkoşa 15 °C
 • Mağusa 16 °C
 • Girne 17 °C
 • Güzelyurt 14 °C
 • İskele 16 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 5 °C

Tarımsal Araziler tutanın elinde kaldı

Taner ULUTAŞ

KKTC genelinde tarım alanı için kullanılan 191 dönümlük tarımsal araziden, 91 bin dönümlük arazinin,  Maliye Bakanlığına bağlı Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından kiralanması ve geriye kalan 100 bin dönümlük tarımsal arazinin ise bugüne kadar ‘Ücretsiz’ olarak kullanılmasının önüne geçeceği öne sürülmüştü.

Ancak siyasi Erk’e yakın kişiler tarafından kiralanmadan kullanılmasına göz yumulan tarımsal arazilerin geçmiş CTP hükümeti döneminde düzeltileceği belirtilirken birçok arazinin hala daha tutanın elinde kaldığı belirtiliyor.

Tarım arazisi olarak verilen hatta vatandaşlık bile almayan kişilere bakanlar kurulu kararı ile verilen tarım arazilerinin içerisine ev yapılarak bu duruma hala daha müdahale edilmediği gözlemlendi.

Bunun yanısıra yine UBP hükümeti tarafından Tuzla – Güvercinlik arasında bulunan bir tarım arazisi üzerine oto galeri ve yedek parça yapılmasına karşın bu duruma da müdahale edilmediği ve bu durumun devam ettiği öne sürülüyor.

Gelmiş geçmiş hükümetler tarafından siyasilere yakın insanlara kiralanan, kiralanmayan tarım arazilerinin ise yine ücretsiz olarak kullanımına göz yumulmasının insanları bir birine düşürdüğüne vurgu yapılıyor.

tarim-arazileri-(2).jpg

*****

Sahibine Mesajlar

Sn. Zeki Çeler, bu meclise ne helikopter, ne uçak nede tayarre getirsen bu burnu doğrultusuna giden, ben Töre’me bağlıyım safsatası öne sürenleri zor Çelersin. Sevgili Zeki, keyfini bozma çünkü dünya keyifli olsaydı, kimse keyif verici madde kullanmazdı.

**

Sn. Ahmet Sennaroğlu bugünlerde çok ballı olduğun söyleniyor. Muhteşem bir Eko gününden sonra keyfini katmerlendiren iki olayın da peşi sıra geldiği söyleniyor. Birisi kimsenin beceremediği Ambulans işini becermişsin. Diğeri de ekmekçinin verdiği tatil beldesini geri alıyormuşsun. Fenerbahçe Aleksin heykelini dikti. Sıra Büyükkonuk’ta. O da senin heykelini dikecekmiş.

**

Sn. Çelebi ılık mecliste vekilleri bulunan partiler içte bir birine girdi. Kavganın biri bir paraya satışa sunulmuş diyorlar.  Ama bakıyorum sizde yaprak kımıldamıyor. Maliye Bakanlığında da işler tıkırında gidiyormuş. Sayın Ilık, erkek gömleğinin çok yakıştığı kadınlar olabilir. Eteğin daha çok yakışacağı erkekler de olabilir. Ama makama oturan ve kişiliğini kaybetmeyen senin gibilere de Adam gömleği yakışır.

**

Sn. Hüseyin Avkıran Alanlı, dingili kopan. Aksona gardası kırıldım kırılıyorum diyen. Makinesi rayma isteyen. Ve lastiği patladığı için yampuri yampuri giden bu meclisi mebusanı nasıl düzelteceksiniz çok merak ediyorum. Sayın Alanlı, yarını iyileştirmenin tek yolu, bugün neyi yanlış yaptığını bilmektir. Bu nedenle halk olarak yanlış yaptıklarımızı düzeltme zamanı geldi sanırım.

**

Sn. Zorlu Töre, her zaman zor işleri sever ve töreye göre hareket ederim felsefesi ile hareket ettiğinizi söylüyorlar. Çözüme karşı çıkmak. Çözüm dendiği zaman öcü görmüş gibi olmak. Ve yine insanların savaşsız bir dünyada yaşamasını istemek Töre’nin hangi kitabında ve tüzüğünde yazar söylermisiniz? İnanın halkın vekili olan sizler gibilerine artık kızmıyorum. Sadece bakıyorum, seçiyorum, gülüyorum ve geçiyorum..

**

Sn. Ahmet Yönlüer, öncelikle sözlerime besmele ile başlamak istiyorum. Sonra Fatiha okuyarak kayıplar filminin başrol oyuncusu olduğunuzu söylemek istiyorum.  Ve nihayetinde 3 kuluvallahi çektikten sonra artık kayıplar filmini bırakıp ses verenler filmine başlasanız diyorum. Bak bizim diyanet SOS veriyor.  Elini tutan insan yanlışsa, her mevsim kıştır insana diyen atalarımız bizim diyaneti işaret ederek başkanın yanlış eli tuttuğunu ve donan elin kesilebileceğini söylüyor.

**

Sn. Ekrem Gazi Özuysal Denizli Sporun başkanı olduktan sonra hayatının değiştiği söyleniyor. Önce DP sonra Denizli diyormuşsun.  Denizli’yi yükseltirken DP’yi de cilalayıp parlattığın dile getiriliyor. Sevgili Ekrem, eskiden evde yanan lamba gibiydin ve yalnız evdekilerine yanıyordun. Ama şimdi Cadde ve Sokak Lambası gibi birçok insanı aydınlatıyorsun. Yola devam.

**

Sn Hasan Sadıkoğlu sosyal medyada paylaştığın bir fotoğrafta yanındaki sevimli kıza kızım demiştin. Sevgili başkan yanındaki kız kızkardeşin gibi duruyor. Ya ailen yaşını büyüttü. Yada maşallah sen hiç yaşlanmıyorsun. Başkan bu dünyadaki tek servet ailendir. Aile pɑrɑdɑn ve kudretten dɑhɑ önemlidir unutma.

**

Sn. Orhun Karagözlü teki sıkıntı yarattığı için ikiye katlayayım dediğin ayağını kırdıktan sonra şimdiki durumu ne alemde bir soralım dedim. Yeğenim dilinin maşallahı var ama kaleminin de daha çok maşallahı var. Değdiği yerden ses getiriyor. Sosyal Medya’nın gülü, Face Book’un bülbülü olmuşsun. Boş ver be yeğenim bu işi hem severek yapıyorsun hemde kalemine yakışıyor. Atalarımız boşuna sevmek için “yürek” sürdürmek için “emek” gerek dememişler.

**

Sn. Lika şemmedi  Romanya’da çekilen fotoğraflar süper. Romanya’nın güzelliği ondan daha süper. Ama insanın ailesi ile birlikte oluşu hepsinden süper. Fotoğraflardaki bakışın ne kadar mutlu olduğunun ispatıdır. Sevgili Lika en anlamlı bakış, bir çift ıslak gözde saklıdır. Bu da senin oralarda ne kadar mutlu olduğunu gösterir.

**

Sn. Emirali Tatlıdil, senin nefis mezeler ve yemeklerin ile insanları çatlatıncaya kadar yedirdiğini çok gördük. Ama bukez senin misafir sanatçı olarak bir yerlerde şirin eşin ile yemek yediğini görmek bizleri şaşırttı.  Acaba misafir sanatçı olarak götürüldüğün yerde yediğin yemeğin lezzeti senin yemeklerin yanına yaklaştı mı? Sanmam babanın sanatı oğluna miras ise senin sanatın da hünerlerindir be Emirali gardaş.

**

Sn.  Ersin Tatar  sosyal medyada paylaştığın fotoğrafta Hüseyin Barbet’in yanısıra eşi vle torunları Hüseyin ve Ömer ile ayni masada kadeh tokuşturduğunu gördük. Yenicami’yi, başkan olarak 27 yıl sonra şampiyon yaptıktan kadeh tokuşturduğunu görmüştük. Demekki, bu kadar zamandan sonra çok önemli bir şeyi kutluyordunuz ki kadehler yine fon deep oldu değil mi?

*****

Fıkra

Kaykay ile gidiyordu

Üç adam ölür ve cennete giderler. Sorgu meleği birincisine sorar, "Seni cennete yollamadan önce sana bir sorum var: Karına karşı sadık oldun mu?" Adam yanıtlar; "Evet, asla bir başka kadına bakmadım." Sorgu meleği, "Şuradaki Rolls-Royce'u görüyor musun? O senindir. Cennetteyken kullanabilirsin.." Sorgu meleği ikinci adama da aynı soruyu sorar ve şu cevabı alır; "Bir kez karımı aldattım ama bunu ona itiraf ettim. Beni bağışladı ve mutlu yuvamızı kurtardık." Bunun üzerine sorgu meleği, "Şuradaki Mercedes'i görüyor musun? Cennetteyken onu kullanacaksın.." der ve üçüncü adama da sorar, "Karını hiç aldattın mı?" Adam yutkunur ve şöyle der; "itiraf edeyim ki; bulduğum her kıza asıldım ve her fırsatta onlarla yattım, birçoğu ile beraber oldum. Üzgünüm." Sorgu meleği; "Ehh" der, "Ama temelde iyi bir adamsın. Şuradaki eski vosvos'u görüyor musun? Cennette onu kullanacaksın." Bunun üzerine üç adam vedalaşır, arabalarına atlar ve kendi yollarına giderler. Birkaç hafta sonra ikinci ve üçüncü adam birlikte gezerlerken barın önünde birinci adamın Rolls-Royce'unu görürler. Bara girdiklerinde adamın perişan bir halde, etrafındaki boş şişelerin arasında salya sümük oturduğunu görürler ve şaşırırlar. "Heyy! ne oldu sana?" der ikinci adam, "Cennettesin, altında bir Rolls-Royce var, hersey mükemmel ama sen niye bu haldesin?" "Bugün karımı gördüm!" der birinci adam. Diğerleri; "Aaaa! ne kadar güzel, peki derdin nedir?" diye sorarlar. Adam içini çekerek konuşur, "Kaykay'la dolaşıyordu..."

*****

Günün Sözü

İnsan Kalıbıyla değil,

Kişiliğiyle, onuruyla

Düşüncesiyle

Ve

Yüreğiyle ağırlığını koyar

*****

Günün Fotosu

4-lider-gunun-fotosu.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları