• BIST 102.556
 • Altın 260,407
 • Dolar 5,7112
 • Euro 6,3685
 • Lefkoşa 28 °C
 • Mağusa 27 °C
 • Girne 28 °C
 • Güzelyurt 26 °C
 • İskele 27 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 25 °C

Toparlanıyoruz Hareketi: “Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na Yapılan Atama Mahkemelik”

Toparlanıyoruz Hareketi, Sivil Savunma Teşkilatı’na geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan yeni başkan atamasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmıştır.
Toparlanıyoruz Hareketi: “Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na Yapılan Atama Mahkemelik”

Toparlanıyoruz Hareketi, Sivil Savunma Teşkilatı’na geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan yeni başkan atamasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmıştır.

Bu adımı, hukukun üstünlüğü ilkesi konusundaki bilinen hassasiyetimizin ötesinde, temel taleplerimizden biri olan ‘halkın iradesine dayalı bir gelecek’ doğrultusundaki çalışmalarımız kapsamında attık.

Bu ülkedeki belirli bazı devlet kurumlarının doğrudan ‘dışarıdan’ – daha spesifik olmak gerekirse, ‘Türkiye tarafından’ – yönetiliyor olduğu, çeşitli toplum kesimleri, siyasi parti ve örgütler, ve vatandaşlar tarafından bir rahatsızlık ve itiraz konusu olarak zaman zaman dile getirilmektedir. Kuşkusuz, bu itirazın temelinde demokrasi, sivilleşme ve hukukun üstünlüğü ilkelerine uygun bir siyasi sistem ideali ve amacı yatmaktadır. Bu ilkelerin KKTC’de kök salması, Toparlanıyoruz Hareketi’nin başta gelen amaçlarından biridir.

 

‘Dışarıdan’ yönetilmeye itirazda en sık telaffuz edilen örnekler, KKTC Merkez Bankası Başkanı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı atamalarının, halihazırda KKTC hükümeti  tarafından yapılmıyor olmasıdır. Eylül 2013 – Temmuz 2015  dönemine ait CTP-BG—DP-UG Hükümet Programı’nın içerisindeki bazı hedefler, dolaylı da olsa, aslında bu durumun resmi ifadesi olarak görülebilir. Bu hedefler, bahsi geçen üç kuruma yapılan atama usullerinde  yapılacak değişliklerle ilgilidir.

 

Toparlanıyoruz Hareketi olarak, bu kapsamda yaptığımız  mevzuat araştırması neticesinde ise şunu tespit etmiş bulunuyoruz: KKTC’de yürürlükte bulunan ilgili mevzuatta, gerek KKTC Merkez Bankası Başkanı’nın, gerek Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın, gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’nın, KKTC yetkilileri tarafından atanması hususunda engelleyici herhangi bir husus bulunmamaktadır. Özellikle KKTC Merkez Bankası Başkanı ile Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın atanması konusunda atama yetkisinin KKTC hükümeti ile cumhurbaşkanının uhdesinde olduğu yasalarla düzenlenmiştir.

Ancak, bugüne kadar süregelen uygulamada bu kapsamdaki atamaların hiçbir dönemde KKTC yetkilileri tarafından yapılmadığı anlaşılmaktadır. Nitekim, bugün açtığımız davanın konusunu oluşturan Sivil Savunma Teşkilatı başkanının atamasında da, mevzuata göre yetki, üçlü kararname yöntemiyle cumhurbaşkanı, başbakan ve ilgili bakandadır; ama resmi gazete arşivi tarandığında böyle herhangi bir üçlü kararnameye rastlamak mümkün değildir. Yani bu göreve bugüne dek yapılan hiçbir atamada Sivil Savunma Yasası’na uyulmamıştır. Ayrıca, bu göreve atamalarda uygulanmakta olan usul veya hükümlerin ne olduğu da belirsizdir. Bu durumun, hukukun üstünlüğü ile demokratik yönetim ve/veya yönetişim ilkelerine aykırı olduğu apaçıktır.

 

Burada elbette sorulması gereken birtakım sorular vardır: KKTC yetkilileri ilgili mevzuat hükümlerini bugüne kadar neden uygulamamıştır? Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın atanması, Sivil Savunma Yasası’nda belirtildiği gibi üçlü kararname yöntemiyle atanmıyorsa, cumhurbaşkanı, başbakan ve ilgili bakan atama yapmak için imza yetkilerini kullanmıyorsa, o zaman söz konusu atama hangi kurallara göre yapılmaktadır?

 

Geçmişte başbakan ve cumhurbaşkanı olarak görev yapmış kişilerin de dahil olduğu bazı siyasi şahsiyetlere bu soruları yönelttiğimizde durumu aydınlatıcı herhangi bir cevap alamadık. Bunun nedeni, bu kişilerin bilgi vermekten kaçınması değil, bilgiye sahip olmamalarydı. Bu bilgi eksikliği, KKTC yetkililerinin yönetim anlayışındaki ve siyasi iradeyi kullanmaktaki zafiyetinin bir göstergesi değilse, peki nedir?

 

Nisan 2015’te konu hakkında bilgi almak için dönemin başbakanı nezdinde resmi girişimlerde de bulunduk. Bilgi Edinme Hakkı Yasası’na dayanarak yaptığımız bilgi edinme başvurusunda (bakınız:http://toparlaniyoruz.org/2015/03/03/hukumet-kendi-irademize-dayali-bir-gelecek-istiyor-mu/), başka konular yanında, ‘Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın atanmasına ilişkin mevzuat ve/veya uygulama nedir?’ diye sorduk. Başvurumuza yanıt gelmeyince, Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu’na başbakanlık hakkında şikayette bulunduk ve başbakanlıktan cevap ancak bundan sonra geldi. Burada, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın atanması ile ilgili olarak verilen cevap şuydu: “Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı, KKTC Anayasası’nda yer alan Geçici 10. Madde’ye göre atanmaktadır”

 

Ancak Toparlanıyoruz Hareketi olarak biz, Anayasa’nın geçici 10. Maddesi’ni, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı’nın nasıl atanacağıyla ilgili bir hukuksal zemin olarak yorumlamanın mümkün olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, üzerine ısrarla basarak söylemek isteriz ki, Anayasa’nın söz konusu bu ‘geçici’ maddesinin, Kuzey Kıbrıs’ta halk iradesinin devre dışı kalması sonucunu doğuran ve görünüşe göre kaynağı muğlak olan bazı uygulamaların gerekçesi olarak gösterilmesine hem ilkesel olarak hem de hukuksal açıdan karşıyız.

 

Hukukun üstünlüğüne, şeffaflığa, demokrasiye ve sivilleşmeye dayalı bir yönetim ve siyaset anlayışı talep eden herkesin, bu ilkeleri değersizleştiren, erozyona uğratan veya sulandıran tüm uygulamaların sorgulanmasından yana olması gerektiğini düşünüyoruz. Öte yandan, ‘iyi yönetim/yönetişim’ için, öncelikle yöneticilerin (ve yönetmeye aday olanların) yasaların kendilerine verdiği görev ve yetkilerin bilincinde olması gerektiğini, bu görev ve yetkilere onları kullanmak suretiyle sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde, bugün içinde bulunduğumuz durumda olduğu gibi, bu ülkede daha yıllarca şeffaflık, demokrasi, sivilleşme ve hukukun üstünlüğü gibi kavramlar kullanarak ‘ilericilik’ yapmaya, ‘statüko’ karşıtı olmaya, rejimi protesto devam ederiz ama sonra hükümet olduğumuzda somut hiç bir adım atmayız ve tüm itirazlar sadece lafta kalır.

 

Toparlanıyoruz Hareketi olarak bu ‘iyi yönetim ve yönetişim’ ilkelerini savunmak için çaba göstermeye, bunlara aykırı olduğunu düşündüğümüz uygulamaların sorgulanmasına somut adımlarla katkıda bulunmaya devam edeceğiz. KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na yapılan atamayı, usul olarak hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye aykırı ve halkın iradesini dışlayıcı olduğu gerekçeleriyle Yüksek İdare Mahkemesi’nin denetimine götürmek için bugün açtığımız dava bu çerçevede attığımız bir adımdır.

 

Toparlanıyoruz Hareketi

(Temiz Toplum Derneği)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler