• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 8 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 9 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C

Toparlanıyoruz Hareketi’nden Dört Bağımsız Makama Çağrı: “Yeni Makam Araçlarını Kullanmayın”

UBP–DP Hükümeti’nin resmi makam aracı olarak kullanılmak üzere iki milyon TL karşılığında on yedi yeni Mercedes marka araba satın almasına tepkiler devam ediyor.
Toparlanıyoruz Hareketi’nden Dört Bağımsız Makama Çağrı: “Yeni Makam Araçlarını Kullanmayın”

UBP–DP Hükümeti’nin resmi makam aracı olarak kullanılmak üzere iki milyon TL karşılığında on yedi yeni Mercedes marka araba satın almasına tepkiler devam ediyor.

 

Toparlanıyoruz Hareketi’nin kamuoyunda halihazırda ciddi bir şekilde eleştirilmekte olan bu hükümet tasarrufu konusundaki bugünkü açıklamasında, burada hem gereklilik ve öncelikler hem de izlenen satın alma prosedürü bakımından tartışmalı bir durum bulunduğu ifade edildi.

 

Hareket, devletin idari ve yargısal denetiminden sorumlu dört bağımsız kurumun başkanını, yani Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcı, Yüksek Yönetim Denetçisi ve Sayıştay Başkanı’nı, harcamanın hukuka uygun olup olmadığı aydınlatılmadan söz konusu araçları kullanmamaya çağırdı.

 

Toparlanıyoruz Hareketi’nin açıklaması şöyle:

 

“Öyle anlaşılıyor ki, UBP-DP Hükümeti için resmi makam araçlarının sıfır km Mercedes olarak yenilenmesinin ‘en hesaplı’ yolunu bulmak, sağlık, eğitim, ulaşım, ekonomi başta olmak üzere temel alanlardaki sorunlara çözüm bulmaktan önce geliyor. Hükümetin, halkın yaşamının iyileştirilmesine harcanması gereken kısıtlı devlet kaynaklarını, lüks harcamalar için kullanmakta bir beis görmediği ortadadır. Bu yaklaşım, hükümetin halktan ne kadar kopuk olduğunun göstergesidir.

 

Söz konusu harcamanın hukuka uygunluğu da ayrıca tartışmalıdır. Bildiğimiz kadarıyla, iki milyon TL tutarındaki bu makam aracı alımına dair ne bir bakanlar kurulu kararı vardır ne de böyle bir alım için gereken ihale prosedürü izlenmiştir. Üstelik, bu iki milyonluk alış verişin şartlarını  düzenleyen herhangi bir sözleşmenin var olup olmadığı bile belirsizdir.

 

Yani, iki milyon TL karşılığında on yedi makam aracı alımı şeklindeki bu hükümet tasarrufunun hem usul hem de hukuksal bakımdan sorgulanmaya muhtaç olduğu aşikardır. Hal böyleyken, hukuk sistemizin gerek idari gerekse yargısal denetim mekanizmalarının temelini oluşturan Yüksek Mahkeme Başkanlığı, Başsavcılık, Yüksek Yönetim Denetçiliği ve Sayıştay Başkanlığı makamlarının bu meseleye ilişkin tavrı önemlidir.

 

 

 

Toparlanıyoruz Hareketi olarak, hukukun uygulanması ve adaletin yerine gelmesinde temel bir rol oynayan bu makamların satın alımı hukuken şaibeli görünen makam araçlarını kullanmalarının toplumun adalet duygusuna zarar verecek bir tercih olacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle Yüksek Mahkeme Başkanı’na, Başsavcı’ya, Sayıştay Başkanı’na ve Yüksek Yönetim Denetçisi’ne hükümetin ilgili tasarrufuna ilişkin şaibe ortadan kalkmadığı sürece söz konusu araçları kullanmama çağrısında bulunuruz.

 

Toparlanıyoruz Hareketi

(Temiz Toplum Derneği)

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler