• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 11 °C
 • Güzelyurt 6 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Turist sayısı yüzde 50 düştü

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner, geçen yıla göre turist sayısında büyük düşüş yaşandığına dikkat çekti..
Turist sayısı yüzde 50 düştü

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KIT-REB) Başkanı İbrahim Altıner,  ülkenin geleceğinin lokomotifinin eğitim ve turizm olduğunu ifade ederek, turizmin geldiği noktadan çok daha fazlasını hak ettiğini, ancak hak ettiği değeri görmediğini belirtti. Altıner, turizmin çok geniş bir perspektifi olan bir sektör olduğunu söyleyerek, turizmin hükümetler tarafından hep sözde kaldığını kaydetti.

Altıner, kaçak rehberlikle yıllardır mücadele içinde olduklarını söyleyerek, hükümetlerin denetimsizliği sonucu bu sorunla hala yüz yüze kaldıklarını, bu durumun ülke turizmine büyük zarar verdiğini ifade etti. Turizm örgütü kurulması için çalışmalar başlatıldığını belirten Altıner, Rehberler Birliği'nin örgütün yönetim kurulu dışında tutulmak istendiğini, ancak bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Altıner, "Geçen yıla göre turist sayısı yüzde 50'nin de altına düştü" diyerek, turist rehberlerinin bu yazı evde oturarak geçirdiğini, bu sezonun bu güne kadar yaşanan en kötü sezon olduğunu ifade etti.

Deniz ABİDİN

KIT-REB Başkanı İbrahim Altıner, Türkiye'de yaşanan terör olayı gibi bu yıl yaşanan bazı olumsuzluklardan dolayı turist sayısında düşüş gözlemlendiğini belirtti. "Kötü bir sezon geçirdik diyebiliriz"diyen Altıner, otellerdeki doluluk oranlarından da anlaşılacağı gibi turizmin genel anlamda bu yıl geçmiş yıllara oranla iyi geçmediğini söyledi.

"En kötü sezonu geçirdik"

Altıner, rehberler birliği olarak en büyük görevlerinin ülkeye gelen turistlere ülkeyi en iyi şekilde tanıtmak olduğunu vurgulayarak, bu yıl turist gelmemesinden dolayı rehberlerin işsiz kaldığını kaydetti. Altıner, "Geçen yıla göre turist sayısı yüzde 50'nin de altına düştü" diyerek, "rehberlerimiz bu yazı evde oturarak geçirdi" dedi. Altıner, bu güne kadar yaşanan en kötü sezonun geçirdiklerini ifade etti.

"Kaçak rehberlikle mücadele ediyoruz"

Altıner, rehberciler birliği olarak sıkıntılarının en başında gelenin adaya yeteri kadar turistin gelmemesi olduğunu belirterek, bir diğer sorunun da kaçak rehberlikle mücadele olduğunu söyledi. Altıner, kaçak rehberlikle yıllardır mücadele içinde olduklarını söyleyerek, bazı dolmuşların veya bazı şirketlerin rehber almadan tur yaptıklarını ifade etti. Gelen turistlerle anlaşma yapıldığını ve ülkede turizm tanıtımı yapılmaya çalışıldığını anlatan Altıner, turlar yapılırken profesyonel rehberin olmamasından dolayı yanlış bilgilendirme yapıldığını söyledi. Altıner, bu durumun ülke turizmine büyük zarar verdiğini ifade ederek, şunları söyledi, "Örneğin, Türkiye'den bir acente geliyor ve burada bir otobüs şirketi ile anlaşıyor. Gelen turistler otele yerleştikten sonra  bir dolmuş alınarak şoför tarafından gezdirilerek ülkenin tanıtımı yapılıyor. Burada ülkenin güzellikleri yerine farklı yerler anlatılabiliyor. Ancak bir rehber veya acente ile çalışıldığı zaman ülkenin güzellikleri en iyi  şekilde  pazarlanır"

"Rehberlik kariyer haline gelemedi"

Altıner, kaçak rehberlik olayı ile ilgili birlik olarak bir takım girişimlerinin olduğunu dile getirerek, bir süre denetimlerin yapıldığını anımsattı. Altıner, o dönem yapılan denetimlerin çok verimli olduğunu,  rehberlerin bu durumdan kazanç elde ettiğini belirtti. Altıner, denetimlerin sürekli yapılmasıyla ülkenin çok daha iyi pazarlanabileceğini ve tanıtılacağına vurgu yaparak, kaçak rehberlik sorununun çözümü için denetimlerin  sıklaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Altıner, tüm bunlar yanında rehberlik mesleğinin bir kariyer haline gelememesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Altıner, turist rehberliğinin  bir meslek olduğunu, ancak bir kariyer halini alamadığını belirterek, "rehberler geçimini bugün sadece bu işi yaparak sağlayamıyor"diye konuştu. Altıner, "Turizm ne kadar iyi giderse rehberlik de o kadar cazip hale gelir. Bu durumda kariyerinizi bu meslek üzerine seçebilirsiniz" dedi.

"En büyük sorun çevre kirliliği"

Altıner, tarihi mekanlarda yaşanan en büyük sıkıntının ise çevre kirliliği olduğunu kaydetti. Altıner, şunları söyledi, "Restorasyonlar sorunlarımızdan biridir. Aslında bu bizim değil, sektörün sorunudur. Çevrenin kirli olması yanında Girne Kalesi gibi tarihi yerlerin restorasyonu mutlaka yapılmalıdır. Bu tarihi eserler bir daha yerine gelmeyecektir. Yıpranmış bir tarihi esere turist mutlaka farklı bir gözle bakacaktır. Çevrenin temizlendiğini gözlemlesek de yine kirleniyor. Bu ülkede bu kirlilik bir türlü bitmedi. Bizler eski eserler ve turizm bakanlığı ile çok yakından çalışmaktayız. Giriş çıkış durumunda herhangi bir sorunumuz yoktur"

"Hükümetler turizme gerekli değeri gösteremedi"

Altıner, denetimsizliğin büyük problem yarattığına dikkat çekerek, turizm örgütü kurulması için çalışmalar başlatıldığını belirtti. Altıner, Bakanlık ile yapılan bu toplantılara katıldıklarını söyleyerek, gelmiş geçmiş hükümetlerin turizme bakış açılarının yeterli değerde olmadığını kaydetti. Altıner, bu ülkenin geleceğinin lokomotifinin eğitim ve turizm olduğunu ifade ederek, turizmin geldiği noktadan çok daha fazlasını hak ettiğini düşündüğünü söyledi. Altıner, turizmin çok geniş bir perspektifi olan bir sektör olduğunu belirterek, turizmin sözde kalmaması gerektiğinin altını çizdi. Altıner, turizm örgütü çalışmaları yapılırken rehberler birliğinin dışarda tutulduğunun altını çizerek bunu kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi. Turizm örgütü kurulması çalışmalarının başladığını belirten Altıner, rehberler birliğinin bu örgüt dışında tutulmasını asla kabul etmeyeceklerini kaydetti.

"Turizm örgütü olacaksa biz de yönetimde yer almalıyız"

Altıner, "Turizm bir bütündür. Bir örgüt kurulacaksa sadece acente ve otelcilerin yer alması doğru değildir. Kıbrıs Türk Rehberleri çalışan olmalarından dolayı dışarda tutuluyor. Turizmin hangi şekilde yönetileceğine karar veremezlermiş. Kıbrıs Türk Rehberleri Birliği turizm şirketi değilmiş. Rehber kendi tanıtımını yaptığından ve acenteye bağlı çalıştığından söz hakkı olamayacağı görüşü vardır. Biz bu düşünceyi kabul etmiyoruz. Bu olayın üzerine kesinlikle gideceğiz. Biz 2008 yılında yasallaştık. Tüzüklerimiz var. 230 üye ile turizm sektörüne en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Üyelerimizi ayda iki kez farklı eğitimlerden geçiriyoruz. Rehberler Birliği'nin böylesi bir örgütün içinde tutulmaması kabul edilemez. Düşünceleri,  bizim sadece danışma kurulunda yer almamız yönündedir"

 

"Turizm bilinci topluma kazandırılmalı"

Altıner, olumsuzluklar içinde bazı olumlu çalışmaların da yer aldığını belirterek, "geçtiğimiz hafta içinde düzenlenen pankurla 30 civarında tanıtım ajansı yer aldı. Bu yerinde bir karardı. Profesyonel bir çalışmaydı. Buna biz de katıldık ve çok verimli geçti “diye konuştu.

Turizmin bir günlük iş olmadığını ifade eden Altıner, 2017 yılının ivedilikle planlanması ve 2018 yılının çalışmalarına başlanması gerektiğini savundu. Altıner, "Turizm bilincinin topluma kazandırılması gerekiyor. Eğitim de aslında bir turizmdir. Ülkeye gelen öğrenciler de bir şekilde tekrar ülkelerine döneceklerdir. Bu nedenle toplum bilincinin artırılması da oldukça önemlidir" dedi.

kaynak: yenibakışgazetesi.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler