• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 14 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 14 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C

Üreticinin üretme kapasitesi daralmamalı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, et konusunda üreticinin üretebilme kapasitesinde herhangi bir daralma olamaması gerektiğini söyledi. 
Üreticinin üretme kapasitesi daralmamalı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, et konusunda üreticinin üretebilme kapasitesinde herhangi bir daralma olamaması gerektiğini söyledi. 
Üreticinin üretimden kopması halinde oluşacak durumun, toplumsal bir yaraya dönüşeceğini ve bunun da tüm toplumu etkileyecek bir maliyeti olacağı uyarısında bulunan Bakan Şahali, “Tüketicinin satın alabileceği fiyatlarla temel gıda maddelerine erişiminin sağlanması, ki et de buna dahildir, bizim görevimizdir” dedi.
Bakan Şahali, Diyalog TV’de Çiğdem Aydın’ın Güne Merhaba adlı programına katılarak, açıklamalarda bulundu.
Bakan Şahali, hayvan kayıt sistemindeki ve Devlet Planlama Örgütü’ndeki (DPÖ) verileridikkate aldıklarında,ülkede bir et açığı olduğunun söylenemeyeceğini ifade etti. Et fiyatlarının yüksek seyrediyor oluşunun, yurttaşın genel satın alma kabiliyeti bakımından bir sorun teşkil ettiğinin altını çizen Bakan Şahali, çalışmalarını sürdürdüklerini ve ilk etapta daha fazla toplu tüketim mekanlarında ihtiyaç duyulan et türlerinde ithalatyelpazesini bir miktar geliştirebileceklerini aktardı. 
Et konusunda ilgili tüm taraflarlagörüşmelerin sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Şahali, “Bu konuda bakanlık olaraknet bir karara varmamış olmamamız,bir iletişim sorunu olarak dikkat çekiyorçünkü tüketicinin menfaatine bir sonuç olmadığı sürece, yaptığımız işin çok da görünür olmadığının farkındayız. Bizim derdimiz görünürlük değildir. Derdimiz, bir taraftan üretimin devamını sağlamak dolaysıyla yaşamını hayvan üreticiliği ve yetiştiriciliği ile kazananların hayata tutunmasını mümkün kılmak, diğer yandan da tüketicininzorlaşan yaşam koşullarında et satın alabileceği bir fiyatın oluşmasını sağlamaktır” diye konuştu.
Et ithalatının da bir yöntem olduğunu dile getiren Bakan Şahali, kaçak etlerin önemli bir kısmının, toplu tüketim mekanlarında ihtiyaç duyulan nitelikli etlerin (bonfile, biftek antrikot) oluşturduğunubelirtti. Bonfilenin ithalatı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmadığını ifade eden Bakan Şahali, “En fazla otellerin ve restoranların ihtiyaç duyduğu etin, kaçak olarak ülkeye getirildiği iddiası kanaatimce doğru değildir. Ancak bakanlığımıza bu tür etlerin ithalatı ile ilgi izin müracaatı da söz konusudeğildir ”dedi. 
Güney Kıbrıs’taki et fiyatlarının daha ucuz olduğunu çünkü piyasada yaklaşık olarak 8-9 çeşit et olduğunu anlatan Bakan Şahali, “Bunlar küçükbaş açısından kuzu, koyun, keçi ve oğlak etidir. Büyükbaş açsından dana, inek,  öküz, sığır ve  domuz etidir. Domuz etinin maliyeti oldukça düşüktür. Güney Kıbrıs’ta et ithalatı da serbesttir. Yurtdışıdan ithal edilmiş, menşei ve türü belirtilmiş etler pazarda satılmaktadır. Bizde ise kuzu eti ve dana eti olmak üzere iki çeşit et vardır. Dolasıyla fiyatlandırma dar bir çerçevede yapılmaktadır. Bu nedenle fiyatlar yüksek seyretmektedir” dedi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın ülkede tüketilen tüm gıdaların sağlıklı ve canlı yaşamına uygun bir biçimde pazara sunulmasından sorumlu olduğunu ifade eden Bakan Şahali, kaçakçılıkla mücadele konusunun bakanlığın doğrudan sorumluolduğu görevleri arasında bulunmadığını anımsattı. 
Mezbahalar konusunda geniş bir çalışma başlatacaklarını açıklayan Bakan Şahali, “Ülkede tam donanımlı, mutlak veteriner kontrolü altında çalışan mezbahalara ihtiyaç vardır. İnsan sağlığına uygun mezbahanıntaşımasıgerekenkriterlernettir. O kriterlere uygun mezbahaların faaliyetleri devam edecek, uymayanlar durdurulacak. Kaçak kesimlere ise toleransımız yoktur. Kaçak kesim yapıldığında dair bilgisi ve belgesi olan herkesin,Veteriner Dairesi’ni uyarmasını isterim. Bize ulaşan bilgileri sonuna kadar değerlendiriyoruz ve üzerine gidiyoruz. Bu konuda faaliyetiçinde bulunanların bakanlığımıza herhangi bir yardım talebinde bulunmasını asla istemiyoruz. Bu konuda tolerans payım sıfırdır” diye konuştu.

“Hellim konusunda çok kritik bir eşikteyiz”
Bakan Şahali,hellim konusunda çok kritik bir eşikte bulunulduğunu söyleyerek, gerek damızlık hayvan sayısını gerekse küçükbaş süt miktarını artırmak açısından sürülerin ithal hayvanlarlatakviye edilmesinin,hellim tescili noktasında ciddi bir problem yaşatabileceğini vurguladı. 
Bakan Şahali, hem hastalık kontrolü bakımdan taşıdığı riskler nedeniyle, hem de yerel sütün yerelliğinin olumsuz etkileneceği tehlikesinden hareketle, canlı hayvan ithalatının şu an için gündemde olmadığını açıkladı.
“Tarımsal Destek Programı içerisinde damızlık hayvan yetiştiricileri ve besiciler için kısımlar yer alacak”
Hükümet programında hayvan besiciliğinin destekleneceğine dair hükümler yeraldığını anımsatan Bakan Şahali, programda sadece süt üretimi amaçlı değil, et üretimi amaçlı çiftliklerin geliştirilmesiyle ilgili birpolitikanınuygulanacağının net bir biçimde belirtildiğinin altını çizdi.
Bakan Şahali, 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere hazırlanacak Tarımsal Destek Programı içerisinde damızlık hayvan yetiştiricileri ve besiciler için de özel kısımların yer alacağı bilgisini paylaşarak, “Şu anda böyle bir ayrım söz konusu değildir. Zaten 2018 yılı Destek Programı, 2017 yılında hazırlanan bütçede, ona bağlı Destek Programı çerçevesinde halen yürürlüktedir ve görev başındaki koalisyon hükümetinin vizyonunu tam olarak yansıtmamaktadır”dedi.

“Domuz eti yetiştiriciliğinde olası gelişmelere karşın Veteriner Dairesi çalışma başlattı”
Ülkede domuz eti tüketen çok ciddi bir nüfus bulunduğuna işaret eden Bakan Şahali, süpermarketlerdeki domuz etlerinin, donmuş ithal etler olduğunu ve miktar bakımından fiyat belirleyici bir unsur olmadığını söyledi
Bakan Şahali,  ülkedeşu an domuz yetiştiriciliğinin yok denecek düzeyde olduğunu ancak artma ihtimalini göz önünde tutarak, Veteriner Dairesi ile domuz yetiştiriciliğinde olası gelişmelere yanıt verebilecek şekilde yeniden yapılanma sürecininbaşlangıcını yaptıkları bilgisini verdi. Bakan Şahali, bu çerçevede çiftlik kayıt sisteminde,domuz çiftliklerine ve domuz varlığına da yer verecek şekilde bir düzenlemenin yapıldığını aktardı. 

“Kırsal Kalkınma Hibe Programı’nın açıklanması bekleniyor”
AB’nin desteklediği pek çok proje arasında hayvancıkla ilgili projelerin de bulunduğunu anlatan Bakan Şahali, Brüksel ile yürütülen müzakerelerin olumlu neticelenmesi halinde, Eylül ayı itibarıyla 5 milyonEuro’lukKırsal Kalkınma Hibe Programı’nınaçıklanacağını belirtti. Bakan Şahalisöz konusuprogram çerçevesinde,hayvancılıksektöründe kalite artırımının ve güvenliğinin geliştirilmesi ile ilgili projelere çok ciddi destekler sağlanacağını ifade etti. 
Mülkiyetle ilgili itilaf nedeniyle mülkiyet konuları ve sabit yatırımların,destek programının dışında tutulmaya devam edileceğini söyleyen Bakan Şahali,bu konudaki ilgili gelişmenin Kıbrıs sorunun çözümüne bağlandığını dile getirdi.

“Hayvan Sağlığı Projesi’nin birinci etabındaki tazminat sorununu aşmış bulunmaktayız
Bakan Şahali, Hayvan Hastalıkları EradikasyonProjesi  ilgili olarak,  çiftliklerin ziyaret edilip,hayvanların kan numunelerinin alındığı ve hastalık tahlillerinin yapıldığı birinci etabın tamamlandığını belirtti. İkinci etaba geçişte ciddi bir sorunla karşılaştıklarını anlatan Bakan Şahali, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dün itibarıyla bu sorunu Bakanlar Kurulu’ndangeçirdiğimiz bir kararla aşmış bulunmaktayız. Birinci EtapProjeöncesinde,neredeysetüm hayvan varlığımızın hastalıklı olduğuna ilişkin fahiş iddialar söz konusuydu. Ancak tarama sonuçlarındangördük ki, sanılanın aksine, kolaylıkla mücadele edilecek ve bertaraf edilecek bir hastalık profili ortaya çıktı. Bununla ilgili gayretler devam etti. Yalnız hastalıklı hayvanların bertarafınailişkin ödenmiş olmasıgereken tazminatlar maalesef, Genel Tarım Sigortası Fonu’nun 2016 yılında  gayrı yasal biçimde 18 milyon TLborçlsndırılması nedeniyleyapılamadı. Bu hesaplarçıkartılmadığı için 2017 bütçesi yapılamadı. Bu sorun 2018’e de aktarılarak devam etti. Genel Tarım Sigortası Fonu’nun 2018 bütçesi henüz yoktur. Hayvan hastalıklarınınbertarafı ile ilgiliprojede ihtiyaç duyulan tazminatmiktarı, yaklaşık 3 milyon TL idi ancak bütçenin yapılamaması nedeniyle bu 3 milyon TL’lik kaynağın ödenmesi teknik olarak mümkün değildir. O nedenle birinci etaptaki tazminatlarınıalamamış olanhayvancılarımız, ikinci etap uygulamasını başlatmak istemedi. Bakanlar Kurulu’ndan düngeçirdiğimiz kararla hem Maliye Bakanlığı ile 2016 yılında yapılmış olan işlemin yasal hale getirilmesine yönelik mutabakatımız vardır hem de söz konusutazminatların ödenmesini sağlayacak bir mevzuat değişikliği üzerinde mutabık kalınmıştır”.

“Yangın koruma ekipleri ilk kez münhalle istihdam edildi”
Yangın konusunda ise Bakan Şahali, Orman Dairesi’nin yangın yaşanmasından önce yangının,önleyici tedbirlerle bertarafedilmesine ilişkin çok ciddi bir gayret ortaya koyduğunu söyledi. 
6 aylık sürelerle istihdam edilen yangın koruma ve önleme ekiplerinin ilk kez münhalle istihdam edildiğini vurgulayan Bakan Şahali, “Burada temel konsantrasyon, birilerine 6 ay boyunca kamudan maaş vermek değil, bu ülkede yaşanması olası bir yangına gereken şekilde müdahale edecek bir ekip kurulması kaygısıydı”dedi. 
Bakan Şahali, tam teşekkülü bir yangın helikopterini gerekli personeli ile ülkede hazırda bekletmenin yıllık faturasının 3 milyon dolar, böylesine bir ekipmanı satın almanın bedelinin ise 5 milyon dolar olduğu bilgisini paylaşarak, “Biz, bu gücümüz olmadığı için Türkiye’nin imkânlarından yararlanabildiğimiz sürece yararlanacağız. Tek seçenek Türkiye değildir. 
Türkiye’de 5 noktada bize hizmet vermek üzere anlaştığımız hava unsurlarının aynı anda başka yangınlara müdahale ettiğini varsayalım. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi son tercih olmak koşuluyla İngiliz Üsler Bölgesi’nden ve BM hava unsurlarından yaralanmak da mümkündür” diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler