• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • Lefkoşa 25 °C
 • Mağusa 25 °C
 • Girne 25 °C
 • Güzelyurt 23 °C
 • İskele 25 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 15 °C

Yılın Yeşil Beyin şampiyonları belli oldu

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun düzenlediği uluslararası “Yılın Yeşil Beyni” Yarışması’nın beşincisinde, 24 farklı ülkeden 328 başvuruyla rekor kırıldı.
Yılın Yeşil Beyin şampiyonları belli oldu

ODTÜ’nün 3 kampusundan birisi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı”nın, bu yıl beşincisini düzenlediği, üniversite ve liselere öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışması “Yılın Yeşil Beyni 2016”nın şampiyonları belli oldu.

Üniversitelere yönelik “Yılın Yeşil Beyinleri” ve liselere yönelik “Yılın Genç Yeşil Beyinleri” olmak üzere, iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada; her iki kategoride finale kalan 5’er takım, 6 Ekim’de, jüri önünde final sunumlarını gerçekleştirdiler. 7 Ekim’de ise, ODTÜ Kıbrıs Kampusu’nun “Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yarışmanın sonuçları açıklanıp, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Yarışmada, üniversiteler kategorisinde, “Microalgal Wastewater Treatment: Scope of Magnetic Separation and Aquaporin Proteins” başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology Kharagpur’dan, Ashutosh S. Chauhan ve Shruti Sarode birinci; “Activated Carbon from Compost as Organic Waste Composting Product for Adsorption Treatment of Wastewater Generation from Residue Waste Landfilling and Inorganic Waste Recycling” başlıklı projeleriyle, Universitas Indonesia’dan, Khalidah Nurul Azmi ve Sunartriasih ikinci ve “Design and Development of Eco Portable Water Purification System” başlıklı projeleriyle, India VIVA Institute of Technologyden, Krishna Ganesh Navale ve Omik Milind Save üçüncü oldular.

 

Liseler kategorisinde ise, “Etil Alkolün Yanma Enerjisinin Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı projeleriyle, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Özel Fen Lisesi’nden, Fikret Emre Öcal ve Mehmet Hasip Özden birinci; “Zeytin Karasuyunun Adsorbsiyon Yöntemiyle Arıtılıp, Organik Sıvı Gübre Olarak Kullanılması ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması” başlıklı projeleriyle, Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden, Hatice Özgüneş ve Ömer Can Çolak ikinci ve “Yağmur Suyunu ve Lavabo Atık Suyunu Rezervuarlarda Kullanarak Doğal Gübre Oluşturulması” başlıklı projeleriyle, Abdülkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden, Samet Can Şen ve Serhat Keser üçüncü oldular.

Evrensel “Sürdürülebilirlik Bilinci” kazandı

Ödül töreninde bir konuşma yapan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampus Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, dünyamızın 21. yüzyıldaki en önemli sorunlarından birisinin, “sürdürülebilirlik” ve “çevre bilinci” olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Beş yıl önce, bu global sorunla ilgili farkındalığı artırmaya ve özellikle genç neslin konuyla ilgili bilincini geliştirmeye katkı yapmak hedefiyle bu yarışmayı düzenlemeye başlamıştık. Her yıl başvuruların artarak devam etmesi, yarışma misyonumuz açısından doğru yolda olduğumuzu bize gösterdi. Ve bu sene, 24 farklı ülkeden 328 başvuruyla rekor kırdık. Bu sene yarışmayı kazanan takım ve öğrencilerin yanı sıra; hiç şüphesiz evrensel “Sürdürülebilirlik Bilinci” kazandı. Yarışmaya katılan tüm takımlara, eğitimcilerine, okullarına ve emeği geçen tüm idari ve akademik personelimize çok teşekkür ediyorum.”

 

“Yeşil Beyinler”, eşsiz projeler sundular.

 

Yarışmayı düzenleyen “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemler Yüksek Lisans Program” koordinatörü Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu ise, “Dünyamıza sürdürülebilir bir gelecek sağlamak fikri üzerinden yola çıktığımız yarışmamıza bu sene, dünyanın birçok üniversitesinden ve lisesinden “Yeşil Beyinler”, her sene olduğu gibi yine eşsiz projeler sundular. Bu sene rekor bir katılım olduğu için, ODTÜ Jüri üyelerimizin işi gerçekten çok zordu. Yarışmanın final sunumlarında konuyla ilgili önemli paydaşları ve yeşil enerji dostlarını aramızda görmek bizi mutlu etti. Yılın Yeşil Beyni 2017’deki projeleri şimdiden merak ediyoruz. ” dedi.

 

Orta Doğu coğrafyasında özel ve lider konumdaki ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından düzenlenen yarışmada ayrıca; finale kalamayan takımlar arasından 1 takım, Yeşil Beyin Özel Takdir Ödülü’ne ve 6 takım da, Genç Yeşil Beyin Özel Takdir Ödülü’ne layık görüldü.

Ek bilgiler:

Yılın Yeşil Beyni 2016’ya, Lise ve Üniversite kategorilerinde 2’şer kişiden oluşan takımlar projeleriyle internet üzerinden başvurdular. ODTÜ öğretim üyeleri arasından oluşturulmuş, toplam 30 kişilik büyük bir jüri komitesinin iki aşamalı değerlendirmesinden sonra, başarılı bulunan finalist takımlar,  ODTÜ bünyesinden ve diğer üniversitelerden davetle oluşturulan final jüri üyeleri önünde sunumlarını yaptılar.

Üniversite Kategorisi Finalistlerinin Hepsi Asya Üniversitelerinden

Ayrıca, yarışmanın üniversitelere açık olan “Yılın Yeşil Beyni” kategorisinde finale kalan tüm ekiplerin Asya ülkesi üniversitelerinden olması dikkat çekti.

Yarışmada finale kalan “Yılın Yeşil Beyni (Üniversiteler) projeleri ve proje sahipleri şöyle oluştu: “Microalgal Wastewater Treatment: Scope of Magnetic Separation and Aquaporin Proteins başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology Kharagpur’dan, Ashutosh S. Chauhan ve Shruti Sarode; Synthesis of 2D Carbon Nanosheets with Interconnected Porosities using Jute Fibres as Precursor by Hydrothermal Carbonization for use as High Performance Electrode Materials for Supercapacitors başlıklı projeleriyle, yine Indian Institute of Technology, Kharagpur’dan, Arghya Patra ve Abhishek Tripathi; Design and Development of Eco Portable Water Purification System başlıklı projeleriyle, India VIVA Institute of Technology’den, Krishna Ganesh Navale ve Omik Milind Save; Activated Carbon from Compost as Organic Waste Composting Product for Adsorption Treatment of Wastewater Generation from Residue Waste Landfilling and Inorganic Waste Recycling başlıklı projeleriyle, Universitas Indonesia’dan, Khalidah Nurul Azmi ve Sunartriasih; BryoLite başlıklı projeleriyle, Bangladesh Institute of Business Administration, University of Dhaka’dan, Syed Ahmad Nafisul Abrar ve Syed Sameem Shahriyar

Genç Yeşil Beyinler Finalistleri

Yarışmanın diğer kategorisi olan “Yılın Genç Yeşil Beyni (Liseler) projeleri ve proje sahipleri ise şöyle oluştu: “Etil Alkolün Yanma Enerjisinin Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Çalışma başlıklı projeleriyle, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Özel Fen Lisesi’nden, Fikret Emre Öcal ve Mehmet Hasip ÖzdenBio – LAZ başlıklı projeleriyle, Trabzon Akçaabat İMKB Anadolu Lisesi’nden, Ali İhsan Deir ve Bekir Şengün; Zeytin Karasuyunun Adsorbsiyon Yöntemiyle Arıtılıp, Organik Sıvı Gübre Olarak Kullanılması ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması başlıklı projeleriyle, Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden, Hatice Özgüneş ve Ömer Can Çolak; Yağmur Suyunu ve Lavabo Atık Suyunu Rezervuarlarda Kullanarak Doğal Gübre Oluşturulması başlıklı projeleriyle, Abdülkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden, Samet Can Şen ve Serhat Keser; Cooler Homes başlıklı projeleriyle, Hindistan G. B. Public School’dan, R. Sree Nitya ve A.P. Hariharan

Projeler hakkında kısa bilgiler:

Ashutosh S. Chauhan-Shruti Sarode

 

Mikroalgler Aracılığıyla Atık Su Arıtma: Manyetik Ayırma Tekniği ve Aquaporin Proteinlerinin Kapasitesi

 

Mikroalgler aracılığı ile biyorafineri uygulamaları günümüzde enerji, çevre ve sağlık hizmetleri alanlarında karşılaşılan bazı zorlukların aşılmasında sürdürülebilir bir çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Heterotrofik veya mikzotrofik beslenme yoluyla üretilen mikroalgler, biyoyakıt ve nutrasötik uygulamalarında kullanılan yararlı metabolik maddelerin (lipidler, nişasta, pigmentler, vb.) birikmesine yardımcı olur ve atık sudan besin maddelerinin ayrılmasını kolaylaştırabilirler. Ancak mikroalgler aracılığıyla atık su arıtma süreçlerinin ticarileştirilmesi, enerji tüketimi ve maliyeti yüksek olan mevcut kazanım yöntemleri nedeniyle kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Bu çalışmada; besin maddelerinin atık sudan ayrılması için mikroalglerden, mikroalg kaynaklı biyokütle için manyetik ayırma tekniğinden, ağır metallerin ve toksinin atık sudan uzaklaştırılması için aquaporin membranlarından yararlanılan üç aşamalı bir su arıtma süreci önerilmektedir.

 

Sunartriasih-Khalidah Nurul Azmi

 

Atık Depolama Alanı Kalıntısı ve İnorganik Atık Geri Dönüşümü Kaynaklı Atık Suyun Adsorpsiyon Yöntemiyle Arıtımı İçin Organik Kompost Bazlı Aktif Carbon Kullanımı

 

Her çeşit atığın değerlendirilmesi prensibini benimseyen ‘sürdürülebilir kalkınma’ yaklaşımının hayata geçirilmesi için, en kısa sürede sıfır atık yönetiminin uygulanması gerekmektedir. Organik atığın arıtılması sürecinde çoğunlukla kompostlama tekniğiyle kompost üretilirken, inorganik atıkların geri dönüşüm sürecinde oluşan yıkama atık suyu (3W: waste-washing wastewater) ve atık depolama alanlarındaki kalıntıdan kaynaklı katı atık sızıntı suyu gibi diğer atık çeşitleri zararlı kabul ediliyor.  Bunun nedeni, 3W deki fosfat kirliliği ve sızıntı sudaki Cr VI kirliliğidir. Bu yüzden bu proje, 3W’nin ve sızıntı suyunun arıtılması için komposttan daha fazla yararlanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor ve kompostun bu süreçte kompost-bazlı aktif karbon (CBAC) formunda, adsorban olarak kullanılmasını öneriyor. Başlatıcı kompost ısıtıcıda 200-250 °C de 25 dakikalık sürede kuru-kurutma yöntemiyle karbonlaştırılır. Bu işlemi takiben % 25 oranında Kalsiyum Klorid tuzu eklenerek kimyasal aktivasyonu gerçekleştirilmiş kompost, dikey sütunlu reaktörde filtrelendiği zaman % 30 oranında fosfat arınımı sağlanır. En yüksek Cr IV arınımı ise, yaklaşık % 96 oranında kesikli reaktörde 50 rpm-karıştırma hızıyla gerçekleşir. Bu verimlilik, her atık madde için ‘yaşam-döngüsü değerlendirme’ sürecinin kısalması ve 2020 yılına gelindiğinde toplam sıfır atık hedefine ulaşılması konusunda umut vaat etmektedir.

 

Omik Milind Save-Krishna Ganesh Navale

 

Eko İçme Suyu Arıtma Sistemi Tasarım ve Geliştirme

 

Su yetersizliği tehlikesi dünyada giderek artıyor. Su arıtmanın yüksek maliyetli bir işlem olması nedeniyle kırsal kesimlerde ve uzak bölgelerde yaşayanlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen standartlara uygun, temiz içme suyuna erişememekte, çözünmüş ve çözünmemiş zararlı elementler içeren mevcut suyu kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu proje; seramik, filtre bezi, taneli aktif karbon ve odun kömürü kullanarak atık sudan minimum insan gücüyle elde edilen içilebilir su seviyesini en yüksek düzeye çıkarmak amacıyla geliştirilmiştir. Projenin geliştirilmesi aşamasında, hedeflenen verim için kullanılması planlanan filtreleme süreci test edilmiştir. Bu projenin amacı, yeryüzünün ücra bölgelerinde ekonomik temiz suya erişim olanağı yaratmaktır.

 

 

Fikret Emre Öcal- Mehmet Hasip Özden

 

ETİL ALKOLÜN YANMA ENERJİSİNİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA

 

Nüfusun artması, sanayileşme, kentleşme ve sosyal yaşamdaki değişim enerjiye olan talebi sürekli artırmaktadır. Enerji ihtiyacının arttığı günümüzde tükenebilir (fosil) kaynaklar yerine yeni ve yenilenebilir alternatif kaynak arayışı sürmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan biyokütle enerjisi geliştirilmeyi bekleyen önemli bir enerji kaynağıdır. Enerji teknolojisi kapsamında odun, yağlı tohum bitkileri, karbonhidrat bitkileri, elyaf bitkileri, bitkisel artıklar, hayvansal atıklar ile şehirsel ve endüstriyel atıklar biyokütle olarak değerlendirilmektedir. Bu biyokütlelerden birçok yakıt türü elde edilebilir. Biyoetanol bunlardan biridir. Ancak etanolün yanma enerjisi benzinin yanma enerjisinden oldukça düşüktür. Bu nedenle etanolün enerji içeriğinin zenginleştirilmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, geven otu özütünün etanolün yanma enerjisine olan etkisini incelemektir. Bu çalışmada Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesi Aşağıbarak köyü kırsalından toplanan geven otları sallanarak toprağından arındırılmış ve suyla yıkanmıştır. Daha sonra küçük parçalara ayrılmış ve etanolün içine katılmıştır. Bir hafta geven otu özütünün etil alkole geçmesi beklenmiş ve karışım süzülmüştür. Daha sonra termometre probu takılı Vernier LabQuest kullanılarak saf etil alkolün ve geven otlu özütlü etil alkolün yanma enerjileri ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda geven otu özütlü etil alkolün yanma enerjisinin saf etil alkolün yanma enerjisinden yaklaşık % 20 daha fazla olduğu bulunmuştur. 

 

Hatice ÖZGÜNEŞ-Ömer Can ÇOLAK

 

Zeytin Karasuyunun Adsorbsiyon Yöntemiyle Arıtılıp, Organik Sıvı Gübre Olarak Kullanılması ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması    

 

Zeytinyağı fabrikası sıvı atığı olan zeytin karasuyu, Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli çevre sorunlarına neden olmaktadır. Karasuyun araziye veya sucul bir ortama dikkatsizce ve yasal olmayan bir şekilde deşarj edilmesi önemli çevre sorunlarına neden olmaktadır. Halen karasuyun bertaraf edilmesinde ticari olarak uygulanabilecek bir arıtma yöntemi geliştirilememiştir. Bunun nedeni karasudaki yüksek fenol, lipid, organik madde yükleri ve fitotoksik etkileriyle ilgilidir. Bununla birlikte bu atıklar büyük ölçüde organik madde ve geri kazanılması mümkün olan özellikle N(azot), K (potasyum) ve P(fosfor) gibi gübrelerde olması gereken besin elementlerini içermektedir. Yurdumuz topraklarının organik maddece fakir olması, çeşitli tarımsal atıkların değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda karasuyun içerdiği fenol ve tuz benzeri maddelerin irdelenmesi amacıyla daha önce kimyasal-biyolojik arıtma yöntemleri de araştırılmıştır. Sıvı gübre olarak kullanabilmek amacıyla içindeki organik maddelerin yapılan arıtmada zarar görmemesi için adsorbsiyon yöntemi uygun görülmüştür. Adsorbsiyon yönteminde zeytin karasuyu aktif karbon yardımıyla çalkalama makinesinde adsorbe edilmiştir. İşlem bittikten sonra fenol ve organik madde içeriğini öğrenmek için Icp-Ms cihazı ile analiz yapılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiş, fenol oranının %40 oranında azaldığı görülmüştür. pH oranı da yükselmiştir. Sulama suyu olarak kullanabilmek için içerisindeki tuzu azaltabilmek için dowex reçine kullanılmıştır. 4 tekerrürden oluşan deney düzeneğine tere, marul ve roka bitkileri ekilmiştir. 1/1000 ml’lik, 2/1000 ml’lik ve 3/1000ml’lik çözeltiler hazırlanarak bitkilere eşit oranda (50 ml )dökülmüştür. Bitkiler 8 hafta boyunca gözlenmiştir ve gövde-kök boyları ölçülerek not edilmiştir. Yapılan gözlemlerden sonra zeytin karasuyunun daha fazla olduğu çözeltinin (3ml’lik) veriminin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. 

 

SAMET CAN ŞEN- SERHAT KESER

 

YAĞMUR SUYUNU VE LAVABO ATIK SUYUNU REZERVUARLARDA KULLANILARAK DOĞAL GÜBRE OLUŞTURULMASI           

 

Bu projenin ortaya çıkma Nedenleri ve hayati üçlü (Enerji, Çevre, Su Kaynakları) ile ilişkileri:

 • Dünyadaki temiz içme su kaynakların azalması, tarımsal ve endüstriyel faaliyetlerin ve yaşam standartlarının yükselmesinden kaynaklanan su, enerji ve gübre kullanımına artan talep.
 • Sistemin alaturka ve klozet sistemlerine uyumlu olması, basit, ekonomik ve dışarıdan elektriksel bir güç almaması.
 • Lavabo sisteminin kendini temizleme özelliğinin olması, çevreci olması, atık olan suyun süzülerek rezervuarlarda kullanılması ve lavabo sisteminin, güneş enerjisi sisteminin kurulacak yerlere göre şeklinin, ölçülerinin ayarlanabilmesi.
 •             İnsan dışkılarının şehir kanalizasyonu yerine evde ayrı bir kanalizasyon sisteminde depolanıp doğal gübre olarak kullanılması.
 • Birçok yerde kullanımı uygun olmaktadır. (Ev, alış veriş merkezleri, okul, kamu binaları…)

 

 

ALİ İHSAN DEMİR-BEKİR ŞENGÜN

 

Bio-LAZ

 

Karadeniz Bölgesinde kırsal kesimin en büyük sorunu yaşanan göçün bir türlü önlememesidir. Ülkemiz genelinde kırdan kente göçün temel nedeni tarım ve hayvancılığın eski ekonomik değerini kaybetmesidir. Akçaabat/Işıklar Beldesi’nin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Özellikle hayvancılıktan yeterli ekonomik geliri sağlayamayan belde halkı çareyi büyük şehirlere göçte aramaktadır. Bu projede özelde Işıklar Beldesi genelde ise tüm kırsal alanlardan yaşanan göçü önleyebilmek, hayvancılığa eski önemini kazandırabilmek amacıyla alternatif bir kazanç yöntemi geliştirdik. Bunu yaparken beldedeki göçün nedenlerini yerinde yaptığımız çalışmalar ve yetkililerle yaptığımız görüşmeler sonucunda tespit ettik. Beldenin en önemli geçim kaynağı olan hayvancılığın ekonomik değerini artırmak için hayvancılıkla entegre bir şekilde çalışabilecek biyogaz tesisleriyle göç sorununa çözüm aradık. Çözüm sırasında Çin’in Kuzey Hainan Adası’nda bulunan Cang Dong Köyü’nde uygulanan çiftlik tipi biyogaz projesini ve Hindistan’ın Karnataka eyaletinde kırsal kesimde yaşayan 9000 aile için gerçekleştirilen Kolar Biyogaz Projesi’ni örnek aldık. Bu projelerin uygulandıkları alanlardaki ekonomik ve çevresel değişiklikleri inceledik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Akçaabat Işıklar Beldesi’nde biyogaz tesisi kurulumu, tesisin hayvancılığa, seracılık faaliyetlerine, enerji verimliğine etkileri üzerine çalışmalar yaptık.      

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351