Sibel Siber Tahran'da Temas ve İncelemelerde Bulundu

Meclis Başkanı Sibel Siber, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 9. Parlamenterler Birliği Genel Kurulu toplantısı için İran'ın başkenti Tahran'da bulunuyor.

İran temasları çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya gelen Siber, Çiçek’le birlikte İran Meclis Kütüphanesi’ndeki Arşiv Belgeleri: Osmanlı-İran İlişkileri sergisinin açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşma yapan Meclis Başkanı Siber, ülkeler arasındaki kültürel faaliyetlerin önemine işaret etti.

İran-KKTC ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Siber, "Ülkemizde okuyan İranlı öğrencilerin her biri ülkelerine fahri temsilcimiz olarak dönüyor" dedi.

KKTC'nin doğal ve kültürel açıdan zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Meclis Başkanı, İran halkını Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmeye davet etti.

Konuşmaların ardından Sibel Siber ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek serginin açılışını gerçekleştirdi.

İki meclis başkanı daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım'ın onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.

Meclis Başkanı Sibel Siber bugün de İran Cumhurbaşkanı’nın toplantıya katılan Meclis başkanları ve başkan yardımcıları onuruna düzenlediği yemeğe katılıyor.