• BIST 5.031,98
 • Altın 1211.438
 • Dolar 19.0481
 • Euro 20.4952
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 14 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 14 °C
 • İskele 14 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 3 °C

Meclis toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.20’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.
Meclis toplandı

İlk olarak, TDP milletvekili Mehmet Çakıcı Ercan Havalimanı’na ilişkin ombudsman raporu konusunda söz aldı.

Raporu incelediğini söyleyen Çakıcı, ombudsmanın değerlendirmelerini, değerli bulduğunu, sorularının anlamlı olduğunu belirtti.

Çakıcı, Bakanın sorulara cevap vermesini talep etti. Ombudsmanın raporda denetlemenin Kıbrıs’ta olabileceğini ve ücretsiz yapılabileceğini dile getirdiğini söyleyen Çakıcı, raporda yer alan soruları Bakana sordu.

Çakıcı, neden ihaleye çıkılmadığını, ihaleye çıkılmadığı halde Türkiye’deki bir şirketin bu durumdan nasıl haberi olduğunu, şirketin yeni kurulduğunu ve ne kadar deneyimi olduğunu, kimin karar verdiğini, hangi referansı göz önünde bulundurarak söz konusu şirketin seçildiğini, şirketin yöneticileri ile ilgili araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

Yapılması gerekenin, sorulara yanıt vermek olduğunu söyleyen Çakıcı, ombudsmanın istifasını istemek yerine, soruların yanıtlanması gerektiğini belirtti.

Bakanın şebekeden bahsettiğini dile getiren Çakıcı, bunlarla ilgili de bakana açıklama yapma çağrısında bulundu.

Çakıcı, bakanın açıklamaları yeterli bulmazlarda, DP-UG’yi TDP ile birlikte soruşturma önergesi vermeye çağırdı.

SİBER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de konuyla ilgili söz alarak, soruşturma önergesi konusunda konuştu.

Ombudsmanın raporunu Meclis’e ilettiğini ve ardından raporun, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’ne iletildiğini söyleyen Siber, komitenin rapor hazırlayacağını ve bunun okunacağını kaydetti.

Siber, konunun komitenin gündeminde olduğunu ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU

Ardından, Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da söz alarak, konunun 6 Ocak tarihinde ombudsmanın TAK ajansına gönderdiği bir basın açıklamasıyla gündeme geldiğini, araştırma yapılmasından şikayetçi olmadığını, bulguları “kamuoyunda yalan yanlış paylaşmasından” şikayetçi olduğunu ifade etti.

Ertuğruloğlu, ombudsmanın kendisine şikayet edenleri açıklamadığını, yetkililerden cevap talep edilmediğini, haber ajansı gibi açıklama yaptığını söyledi.

Sorulan sorulara yazılı ve sözlü olarak cevap verdiğini dile getiren Ertuğruloğlu, “Verdiğim cevaplara rağmen ihale mevzuatına uygun hareket etmediğimi söylüyor. Devletin ödeme yapmayacağı bir konuda ihaleye çıkılmaz. Sayıştay’ın şirketleri denetleme yetkisi yok, kamu kurumlarını denetleyebilir” dedi.

TC elçiliğinin vereceği yanıtı bildiğini, bu nedenle bir yazı yazıldığını ve bir meblağ belirtilmediğini söyleyen Ertuğruloğlu, ancak ombudsman raporunda meblağ bulunduğunun yer aldığını söyledi.

Ertuğruloğlu, daha sonra ek sözleşmeden bazı maddeler okuyarak, “Ne kadar art niyetle bir senaryo oynanıyor, oynanmaya devam etsin. Ben bu projenin bir an önce bitirilmesi ve çağdaş bir havalimanının kazandırılması için mücadelemi ve ısrarımı devam ettireceğim” dedi.

48 ayda bitirilmesi gereken inşaatın henüz ortada olmadığını, araştırılması gerekenin de bu olduğunu belirten Ertuğruloğlu, idarenin personelinin ve müşavir firmanın da görev yaptığını kaydetti.

Şirket ekibinin özgeçmişlerindeki tecrübelerin önemli olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, şirketin bütçesi ve kuruluş tarihinin önemli olmadığını belirtti.

Ertuğruloğlu, “Yaratılmaya çalışılan şaibeler ve Ombudsman’ın bunu sürdürmesi, devlet açısında üzücüdür. Defalarca açıklama yaptım. Her soruya yanıt verdim ama vermedim gibi davranılıyor. Hala daha ombudsman bana soru sormuş değildir. Ombusdman, kendi bağlı olduğu yasadaki iki maddeyi çiğniyor. Araştırma yapmadan, birileri duyum verdiğinden basın açıklaması yaptı. Kişilerin şeref ve haysiyeti ile oynama hakkını sana kim verdi? Görevini kötüye kullanan bir ombudsman vardır, benim şeref ve haysiyetimle oynama sürecinde ön plandadır” dedi.

ÇAKICI

Daha sonra TDP milletvekili Mehmet Çakıcı tekrar söz aldı.

Çakıcı, Ombudsman’ın yasasının gizliliğe ilişkin bir maddesini okudu.

Ombudsmanın aldığı bilgiyi gizli tutmasının yasa ile belirlendiğini söyleyen Çakıcı, süreçler bittikten sonra açıklayabileceğini belirtti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler