• BIST 9548.09
 • Altın 2491.799
 • Dolar 32.5335
 • Euro 34.557
 • Lefkoşa 15 °C
 • Mağusa 15 °C
 • Girne 18 °C
 • Güzelyurt 15 °C
 • İskele 15 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Süt fiyatları "bir süreliğine" aşağıya çekildi!

Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, süt sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili açıklama yaptı...
Süt fiyatları "bir süreliğine" aşağıya çekildi!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, süt sektöründeki sorunların aşılmasına yönelik atılacak adımlar ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık açıklamasında, hükümetin sütün pazarlanmasındaki sorunun aşılmasına katkı koymak amacıyla bütçede Haziran ayı için öngörülen ve 1 Haziran’dan itibaren uygulanmaya başlanacak, 2.5 TL/Kg’lık kaşar peyniri ihracat teşvik priminin; üretici ve imalatçının ayrılmaz bir bütün olduğu, imalat sektörü olmaksızın ürteimin olamayacağı gerçeğinden hareketle, hükümetin 3.5 TL/Kg olarak uygulnmasına karar verildiği belirtildi. Bunun yanında, bir süre önce hayvan üreticileri ve imalatçılar arasında varılan uzlaşıyla süt fiyatlarının bir süre için aşağıya çekildiği hatırlatılarak, sıkıntıların aşılmasına yönelik olarak üreticiler ve imalatçıların yeniden bir araya gelerek, bundan sonra izlenecek yola ilişkin yol haritası belirlemeleri gereğine dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca süt sektöründeki sorunların uzun vadeli ele alınarak çözülmesi maksadıyla, sütçülük politikalarının kapsamlı olarak belirlenip uygulamaya konulacağı bir de çalıştay gerçekleştirileceği ifade edildi. Söz konusu “Süt Çalıştayı” 4-5 Haziran tarihleri arasında tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek.

3.5 TL/KG’LİK KAŞAR PEYNİRİ NAVLUN DESTEĞİ UZATILIYOR

Bakanlık açıklamasında, süt sektöründe mevsimsel süt artışının başladığı Ocak ayından itibaren sütün pazarlanmasında sorunlar yaşanmaya başladığı Nisan ayında  üretici ve imalatçıların bir araya gelerek uzlaşıya vardığı ve Nisan ve Mayıs aylarında çiğ süt fiyatlarının aşağıya çekildiği ve bu süre sonunda durumun tekrar taraflar arasında değerlendirileceği kararının üretildiği hatıralatılan Bakanlık açıklamasında, üreticilerin geçmiş hükümet döneminde buldukları çözümün sektörün sürdürülebilirliği için olmassa olmaz olduğu ve tekerardan biraraya gelerek bu yöntemi devam ettirmeleri gerektiği inancı dile getirildi. Hükümetin, her türlü çözüme destek olmaya hazır olduğunun altı çizilen açıklamada, “ancak tüm çözümlerin hükümete endeksli olmasının sürdrülebilir olmadığı bütçe açıklarından görülmektedir” denildi. Sütün yoğun olduğu bu dönemde bazı imalathanelerin süt hakedişlerinin neredeyse yarısını işleyerek ciddi bir süt miktarının işlenmemesine sebep olduğu da kaydedilen açıklamada, “Bu dönemde hükümetimiz her türlü çözüme katkı koymaya hazır olmakla birlikte tüm çözümün maddi olarak hükümetten beklenmesi bütçe olanakları açısından sürdürülebilir değildir” ifadelerine yer verildi.

04 - 05 HAZİRAN’DA “SÜT ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sektörün önünün açılması için gerekli adımların yine sektörün paydaşları arasında atılması gerektiği ifade edilen Bakanlık açıklamasında, Süt ve Süt Ürünleri İmalatçıları ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliğinin bir araya gelerek yeniden bir durum değerlendirmesi yapmaları gerekliliğine de dikkat çekildi.

Öte yandan Bakanlıktan yapılan açıklamada, süt sektörünün sorunlarının aşılmasına yönelik olarak, süt sektöründeki tüm paydaşların bir araya gelerek çözümler üreteceği bir de çalıştay gerçekleştirileceği belirtildi. Bu çerçevede, 04-05 Haziran 2016 tarihlerinde ülke sütçülük politikalarının belirleneceği ve çıkan sonuçların uygulanacağı “Süt Çalıştayı” gerçekleştirilecektir. “KKTC’de Süt Üretimi ve Süt ve Süt Ürünleri Ticareti Çalıştayı”nda oluşturulacak beş masada aşağıdaki konular ele alınacaktır.

 1. Hayvancılık Politikaları (üretim, ıslah, destekleme)
 2. Süt üretimi ve kalitesi (standardizasyon, hijyen ve hayvan sağlığı)
 3. Süt ve Süt Ürünleri Ticareti (süt ürünleri standardizasyonu, pazarlama ve destekleme)
 4. Süt sanayinin durumu
 5. Süt politikalarının genel değerlendirmesi

Açıklamada, Düzenlenen Çalıştaydan çıkacak sonuç raporu ile birlikte ülke sütçülük politikaları kapsamlı olarak belirlenip uygulamaya konulacağı da dile getirildi.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler