• BIST 8334.94
 • Altın 1629.728
 • Dolar 27.3788
 • Euro 28.9506
 • Lefkoşa 19 °C
 • Mağusa 19 °C
 • Girne 22 °C
 • Güzelyurt 18 °C
 • İskele 19 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

20 Temmuz Kutlamaları Başlıyor

20 Temmuz Kutlamaları Başlıyor

konuksever6[1]20 Temmuz 1974'ün 39’uncu yıldönümü kutlamaları, 19 Temmuz Cuma günü saat 12.00’de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BRT’den yapacağı konuşmayla başlayacak.

Tüm ilçelerde törenler düzenlenecek ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapılacak.

19 TEMMUZ’U 20 TEMMUZ’A BAĞLAYAN GECE ŞAFAK NÖBETİ TUTULACAK

Etkinlikler çerçevesinde, 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece, 20 Temmuz 1974’te Türkiye’nin adaya çıkarmayı yaptığı yer olan Alsancak’taki Yavuz Çıkarma Plajı’nda “Şafak Nöbeti” tutulacak.

Organizasyon kapsamında saat 21.30’da bayraklarla alana gelinecek; 22.00’de İstiklal Marşı okunacak. 22.15’te Gazi Set Orkestrası; 23.00’te Türkiyeli sanatçı Erol Evgin konser verecek. 00.30’da meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek; 02.00’de sahur ikramı yapılacak; 03.30’da gaziler çıkarma plajına çıkacak.

Etkinlik 03.45’te yapılacak havai fişek gösterisi ve 04.00’de sabah ezanıyla dua okunmasının ardından sona erecek.

PETROL ARAMA KONUSUNDA BRİFİNG VERİLECEK

Öte yandan kutlama etkinlikleri kapsamında ülkeye davet edilen yabancı siyasetçi ve gazetecileri bilgilendirmek amacıyla “Petrol arama çalışmalarının müzakere sürecine ve bölgeye etkisi” konulu brifing verilecek.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu tarafından verilecek brifing, yarın saat 16.00’da Gönyeli Belediyesi Konferans Salonu’nda yer alacak.

BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAK RALLİSİ BU SABAH BAŞLADI

20 Temmuz kutlama etkinliklerinin başlaması için bayrak getirecek tekneler bu sabah denize açıldı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Yat Rallisi için, Yelken Motor Kürek Federasyonu ve ona bağlı kulüplerden Girne Yat Kulübü ve Kuzey Kıbrıs Yat Kulübü’ne bağlı yelkenli ve motorlu tekneler bu yıl da bayrak teatisi için denize açıldı.

Girne’den hareket eden ve Aydıncık’a varacak olan tekneler ve mürettebatı Aydıncık’ta yapılacak törende KKTC bayrağı verip TC bayrağı alacaklar.

19 Temmuz günü dönüşe başlayacak yatlar, 20 Temmuz sabahı 07.30’da Yavuz Çıkarma Plajına varacak.

BANDO GÖSTERİLERİ

Öte yandan 20 Temmuz günü saat 17.30’da Gazimağusa Tören Alanı’nda; saat 18.00’de ise Girne Atatürk Anıtı’nda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bando gösterisi yapılacak.

TÜRK YILDIZLARI

Her yıl 20 Temmuz kutlamalarına renk katan ve büyük beğeni toplayan Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları, bu yıl da Girne’de saat 18.00’de akrotim gösterisi sunacak.

19 TEMMUZ’DAKİ TÖRENLER

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde 19 Temmuz Cuma günü 3 tören gerçekleştirilecek.

İlk tören, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarının bulunduğu Anıttepe’de saat 18.00’de, ikinci tören de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın mezarının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda saat 18.30’da başlayacak.

Anıtlara çelenklerin konulmasıyla başlayacak törenler, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesinin ardından, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Üçüncü tören ise Boğaz Şehitliği’ndeki saat 19.00’da başlayacak. Buradaki törende de protokol sırasına göre çelenkler anıta sunulacak; saygı duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve anıt özel defterinin imzalanması yer alacak.

20 TEMMUZ’DA LEFKOŞA’DAKİ TÖRENLER

20 Temmuz Cuma günü Lefkoşa’daki ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde yer alacak.

Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla saat 08.30’da başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, anıt özel defterin imzalanmasıyla tamamlanacak. Lefkoşa Şehitler Anıtı önündeki tören de saat 08.50’de başlayacak.

DR. KÜÇÜK BULVARI’NDAKİ TÖREN

Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi tören saat 09.30’da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.

Daha sonra Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı’na sunulacak.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasının ardından tören, Gençlik Dairesi halk dansları gösterisi ve resmi geçitle sona erecek.

GAZİMAĞUSA’DAKİ TÖRENLER

20 Temmuz’da Gazimağusa’daki ilk tören, saat 17.30’da Zafer Anıtı’na çelenklerin konmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören sona erecek.

İkinci tören ise, Polat Paşa Bulvarı’nda saat 18.00’de başlayacak. Törende, birliklerin ve halkın bayramının kutlanması, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirler yer alacak. Tören resmigeçitle sona erecek.

Gazimağusa bölgesinde, Akdoğan Atatürk Anıtı ve Geçitkale Atatürk Büstü önünde de sabah saat 09.00’da törenler düzenlenecek.

GİRNE’DEKİ TÖRENLER

Girne’deki ilk tören saat 08.50’te Yavuz Çıkarma Plajı’nda protokol sırasına göre çelenklerin denize bırakılmasıyla başlayacak.

Tören çerçevesinde saat 09.15’te 21 pare top atışı yapılacak ve Türkiye’den Yat kulübü tarafından getirtilen bayraklar adaya çıkartılacak.

Tören, meşalenin Lefkoşa’ya götürülmek üzere GAÜ örgencileri tarafından teslim alınmasının ardından Karaoğlanoğlu Şehitliği ziyaret edilerek şehit kabirlerine çiçek bırakılmasıyla sona erecek.

Girne’deki ikinci tören ise, Atatürk Anıtı önünde saat 16.05’te anıta çelenklerin konmasıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler, okullar ve halkın bayramı kutlanacak.

Tören, konuşmalar ve şiirlerin okunması ve resmigeçitle sona erecek.

Girne’de saat 18.00’de Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları’nın Akrotim gösterisi ve saat 19.00’da KTBK Komutanlığı Bandosu’nun Atatürk Anıtı önünde konserleri yer alacak.

GÜZELYURT’TAKİ TÖREN

Güzelyurt’taki tören, saat 18.45’te Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayacak. Şehitler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilecek. Müze önünde saat 19.00’da başlayacak törende ise, birlikler denetlenecek, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılacak ve öğrenciler tarafından şiirler okunacak.

Halk oyunları gösterisinin ardından tören resmigeçitle sonra erecek.

İSKELE’DEKİ TÖREN

İskele’deki tören, saat 17.30’da Ecevit Meydanı’nda yer alacak. Tören protokol sırasına göre çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından birlikler ile halkın bayramının kutlamasıyla devam edecek.

Törende, bir subayın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından okul öğrencileri şiirler okuyacak. Tören, İskele Belediyesi Halk Dansları topluluğunun gösterisinin ardından tören geçişiyle sona erecek.

LEFKE’DEKİ TÖREN

Lefke’deki ilk tören Lefke Şehitliği’nde saat 09.15’te protokol tarafından çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın ardından şehitlik özel defteri imzalanacak.

Atatürk Anıtı önündeki tören ise, saat 10.00’da çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, İstiklal Marşım ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri denetlenecek, şiirler ve konuşmalar yapılacak. Geçit töreninin ardından ve Kaymakamlık tarafından tebrik kabul edilecek.

ALAMİNYO, TOPÇUKÖY VE TAŞPINAR ŞEHİTLERİ TÖRENLE ANILACAK

1974 Barış Hareketi sırasında şehit düşenler de düzenlenecek törenlerle anılacak.

Geçitkale Bölüğü Alaminyo Takımı’ndan görev yaparken şehit olan 20 kişi için, 21 Temmuz Pazar günü saat 19.30’da Değirmenlik’te Alaminyo Şehitler Anıtı önünde anma töreni yapılacak.

Topçuköylü 9 şehit, 22 Temmuz Pazartesi günü saat 18.30’da Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak.

Taşpınar Şehitleri için de, 25 Temmuz Perşembe günü saat 09.00’da Taşpınar Şehitliği’nde tören düzenlenecek.

Tuzla Şehitleri ise, 23 Temmuz Salı günü saat 09.00’da Tuzla Şehitliği’nde yer alacak törenle anılacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler