• BIST 2.014,21
 • Altın 781.01356
 • Dolar 13.2985
 • Euro 15.0885
 • Lefkoşa 6 °C
 • Mağusa 7 °C
 • Girne 9 °C
 • Güzelyurt 4 °C
 • İskele 7 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -2 °C

Barikatların Açılması da Müzakere Masasında

Barikatların Açılması da Müzakere Masasında

Müzakerelerin yeniden başlamasına Rum basını da geniş yer ayırdı.Gazeteler Rum tarafının mayın tarlalarının haritasını bugün verebileceğini yazarken, Erenköy Barikatı'nın açılmasının da bugünkü ilk görüşmede masada olabileceğini belirtti.

Yapılacak bugünkü görüşmede müzakerelerde izlenecek usul, müzakerelerin yapısı, liderlerin görüşme sıklığı, müzakerecilerin yetkilerinin belirlenmesi konularının ele alınacağını yazdı.

Gazeteye göre saat 10.00’da başlayacak görüşmeye dün öğle saatlerinde Ada’ya gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de katılacak.

Şimdilik iki tarafta da iyimserlik hâkim olduğunu, pazartesi günkü yemekte de gerek AB’nin prosedüre katılımının önemi üzerinde mutabakat sağlandığını yazan gazete “bu sefer her iki liderin vizyonu ortak” ifadesini kullandı, özetle şunları aktardı:

“Kıbrıs Rum tarafı temkinli iyimserlik belirtiyor. Hükümetten bir kaynak, ‘ortak noktalara karşın her şey müzakere masasında belirlenecek’” dedi.

Bilindiği gibi müzakerelerin başlamasıyla birlikte taraflar; başlıkların paralel müzakeresi yöntemiyle yönetim, toprak ve mülkiyet konularını görüşecek. Harita sunulması ve garantiler gibi konuların prosedürün sonuna bırakılacağında az çok uzlaşıldı.

Tarafların da vurguladığı üzere, müzakere prosedürünün paralelinde -prosedürün yerine geçmeyecek ama destek mahiyetinde olacak- siyasi değeri düşük güven yaratıcı önlemlerde (GYÖ) anlaşma sağlanmaya çalışılacak. Şimdilik, Timbu (Ercan) Havaalanı’nın açılmasına karşılık Maraş’ın iadesiyle ilgili bir paket tercih edilmiyor.”

 

BUGÜN MAYIN TARLALARININ HARİTALARINI VEREBİLİR

Fileleftheros “Motorlar Çalışıyor... Anastasiadis ve Akıncı Prosedürün Adımlarını Belirleyecek” başlıklı haberinde Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ve Rum mevkidaşı Andreas Mavroyannis’in, müzakerecilerin daha önceki görüşmelerinden daha sık görüşecekleri ancak geçen Eylül ayında belirlenmiş olan gündemde bir değişiklik olmayacağını yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in tek yanlı uygulayacağını açıkladığı GYÖ’lerle ilgili ilk hareket olarak Akıncı’ya, RMMO tarafından 1974 öncesinde Beşparmaklara döşenmiş mayın tarlalarının haritasını vermesinin beklendiğine işaret etti.

Haberde, Akıncı’nın da Anastasiadis’in tek yanlı GYÖ ilanına karşılık paralel bir harekette bulunmazsa, bugün mayın tarlası haritalarının dışında başka bir GYÖ konusuna girilmesinin beklenmediğine işaret edildi.

 

“AKINCI İLK AÇIKLAMALARIYLA ANASTASİADİS’İ MEMNUN ETTİ”

Gazete Pazartesi akşamki liderler yemeğini hatırlatarak, Akıncı’nın iki devlete değil federasyona göndermede bulunduğuna inanan Anastasiadis’in Akıncı’nın ilk açıklamalarından memnun olduğunu belirterek özetle şunları ekledi:

“Akıncı, sözde Kıbrıs Türk devletçiğinin uluslararası alandaki yetkilerinin, Merkezi Hükümet ile istişare ettikten sonra kültürel ilişkiler ve ticari alışverişle ilgili olacağını ve bu konulardaki anlaşmaların Merkezi Hükümet’in onayından geçeceğini söylediği anlaşılıyor.”

 

“ERENKÖY BARİKATININ AÇILMASI KONUSUNUN ELE ALINMASI DA BEKLENİYOR”

Politis “Ortak Talep: Kokkina Açılsın” başlıklı haberinde bugünkü ilk liderler görüşmesinde “Kokkina” (Erenköy)  barikatının açılması konusunun ele alınmasının beklendiğini savundu.

Erenköy’deki barikatın geçişlere açılmasını gerek Dillirga bölgesi ve Poli’de sakin Rumların gerek Lefke’de sakin Kıbrıslı Türklerin istediğini savunan gazete konunun, Talat-Hristofyas görüşmelerinde de, Yedidalga geçidinin açılmasının ardından gündeme geldiğini hatırlattı.

Habere göre Salı günü Aşağı Pirgo muhtarlığında düzenlenen toplantıda Erenköy barikatının açılması dışında katı atıkların Haspolat’a nakledilmesi ve aşağı Pirgo’daki kaynaklardan Limnidi’ye su verilmesi konuları ele alındı. BM’nin Avustralyalı yetkili Faylene Woolley tarafından temsil edildiği toplantıda BM, uzlaşılan bütün konuların GYÖ olarak ileri götürülmesi amacıyla Espen Barth Eide’ye iletilmesi görevini üstlendi.

 

KOCAS TÜRK YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜ, KASULİDİS’E BİLGİ VERDİ

Fileleftheros NATO toplantısı vesilesiyle birkaç gündür Türkiye’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın Türk yetkililerle Kıbrıs sorununu görüştüğünü ve bu temaslardan elde ettiği sonuçları Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’e bildirdiğini haber verdi.

Simerini “Her Şey Masada Belli Olacak... Hükümet Müzakerelerin Yeniden Başlaması Arifesinde Temkinli İyimserlik Belirtiyor” başlıklı haberinde Anastasiadis’in bugünkü görüşme öncesinde dün Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile müzakere sahnesinde şekillenen perspektifleri görüştüğünü yazdı.

Habere göre asıl meselenin, Rum tarafının, bütün imkanlarla nüfuz kullanarak Ankara’ya, “kısır ve uzlaşmaz” diye nitelediği tavrını değiştirmesi için baskı yapılmasını sağlamak olduğunu söyleyen Omiru şunları da ekledi:

“Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumu liderliğine seçilmesiyle olumlu perspektifler oluştu ancak mesele Türkiye’nin bunca yıldır güttüğü kısır ve uzlaşmaz tavrın değişmesidir. Özellikle garantiler konusunda Yunan Dışişleri Bakanı’nın inisiyatifi çok olumludur. Bakan, Yunanistan’ın garantör güç olmayı sürdürmeye ne niyeti ne ilgisi olduğunu söylemiştir. Bizim taraf bu inisiyatifi kullanmalıdır.”

 

“GARANTİLERİN KALDIRILMASI TALEBİNDE BULUNMANIN HUKUKİ YOLLARI VAR”

Omiru İngiltere’nin de geçmişte, garantörlüğe devam etmek istemediğini açıkladığını söyledi ve “Şekillenmekte olan bütün olguların, bu modası geçmiş garanti rejimine son verilmesi için kullanılması şarttır” dedi.

Türkiye’nin garantörlükte ısrar etmesi halinde, “(çözümle birlikte) federasyona dönüşecek olan Kıbrıs’ın” Viyana Sözleşmesi tahtında garantilerin kaldırılması talebinde bulunması için hukuki yolların mevcut olduğunu savunan Omiru siyasi değeri düşük GYÖ’lerin hiçbir şekilde çözümün yerini almaması gerektiğini söyledi. Omiru “Ancak Maraş’ın iadesi gibi, GYÖ bile olmayan konular var” vurgusunu yaptı.

Fileleftheros, Omiru’nun dün RİK’e eski partisi EDEK liderliği ile arasındaki federasyon polemiğiyle ilgili açıklama yaptığını yazdı.

Habere göre EDEK’in iki bölgeli iki toplumlu federasyonu reddetme tezine itirazını tekrarlayan Omiru “Kıbrıslı Türklerin iki bölgeli iki toplumlu federasyon argümanları mı yoksa Ulusal Konsey’in ortak açıklamasında belirlenenler mi kabul ediliyor?” diye sordu.

 

“YUNANİSTAN’IN DESTEĞİ OLMAZSA OLMAZ”

Habere göre Omiru Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi İlias Fotopulos’la da Kıbrıs sorununu görüştüğü. Omiru görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın “kurtarılması” mücadelesinin başarısı için Yunanistan’ın desteğinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi, Fotopulos da “Meclis Başkanı’na, Yunan devletinin temsilcisi olarak her zaman Kıbrıs’ın yanında olduğumu söyledim” dedi.

 

RUSYA “HER HAL VE DURUMDA KIBRIS’IN YANINDA OLACAK”

Fileleftheros’un haberine göre Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, Kıbrıs sorununun halli için gidilecek yolun uzun olduğuna işaret ederek “bu uzun müzakere yolunda ve her hal ve durumda Rusya Kıbrıs’ın yanında olacak. Kıbrıs talep ederse Rusya Kıbrıs’a yardımcı olmaya hazırdır ancak çözüm, üçüncü tarafların müdahalesi olmadan Kıbrıslılar tarafından bulunmalıdır” dedi.

Alithia müzakerlerle ilgili haberi “Kıbrıs Sorunu... İlk Görüşmede Usul ve GYÖ’ler” başlığıyla verdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Muratağa-Sandallar ve Atlılar ile taşkent şehitleri anılacak10 Ağustos 2018 Cuma 14:50
 • “CMC’DE ACİLEN SAYIM YAPILMALI”13 Nisan 2018 Cuma 06:45
 • Girne’de kavga: 3 yaralı, 1 tutuklu18 Ocak 2018 Perşembe 17:02
 • 850 araç sürücüsünden 202’sine ileri işlem18 Ocak 2018 Perşembe 16:16
 • TDP'de aday belirleme Pazar günü23 Kasım 2017 Perşembe 14:36
 • "Yoksa gizlice sözler mi verdiniz?"24 Ocak 2017 Salı 11:58
 • Karakolda Dayak Savcılığa taşındı03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:51
 • Lamborghini marka araç ortalığı karıştırdı..03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:47
 • Kermiya – Dereboyu yolunda kaza...03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:42
 • Siyasi rant, tarih dinlemiyor03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:35