• BIST 11064.85
 • Altın 2559.282
 • Dolar 33.0331
 • Euro 35.9507
 • Lefkoşa 26 °C
 • Mağusa 27 °C
 • Girne 29 °C
 • Güzelyurt 24 °C
 • İskele 27 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 19 °C

Bu Ülkede Sporla İlgili Bakanlık var mı?

Cenk DİLER

2013 CTP-BG, DP-UG Hükümet Programı 56 sayfa ve 403 vaatten oluşmaktadır. Sağlam kafaları taşıyacak vücutlar için acaba gereken yapılıyor mu? Yoksa spor camiasına dengesizce dağıtılan paralarla bu işin başarılabileceği mi sanılıyor? Ülkemizde SPOR’un geliştirilmesi görevi Anayasa’mızın 68. Maddesi ile devletimize verilmiştir. Ülkelerin genç ve dinamik bir nesle sahip olmaları gelecek için şart ve kaçınılmazdır. Devlet, vatandaşlarına sağlıklı, huzurlu, güvenli ve mutlu bir yaşam sunmak görevini üstlenmiştir. Bunun için doğru hedef seçmek ve bu amaçla çalışmak esastır. Hükümet, bu konuda neler yapacağını şu sözlerle sıralamaktadır:

 1. Ülkede mevcut olan gençlik merkezleri çeşitlendirilecek, geliştirilecek ve KKTC geneline yaygınlaştırılacaktır.
 2. Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan gençlik ile ilgili protokolün etkin bir şekilde hayata geçirilmesi sağlanacaktır.
 3. Gençlik Kurultayı’nda alınan tavsiye kararları dikkate alınarak icraat yapılacaktır.
 4. Gençler için çeşitli ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlenerek gençlerin sportif ve kültürel gelişimlerinde etkili olabilecek faaliyetler düzenlenerek fırsat eşitliğine katkı yapılacaktır.
 5. Ülke gençliğinin yurtiçi ve özellikle yurtdışındaki faaliyetlere katılması desteklenerek yurtdışı açılımlarına olanak yaratılacaktır.
 6. Mevcut tesisler yeniden düzenlenerek eksiklikleri giderilecek ve çağdaş hale getirilecektir. Bunun yanında ihtiyaca göre yeni spor tesisleri inşa edilerek sporun hizmetine sunulacaktır.
 7. Ülkemizde aktif sporcu gençlik dışında, halkımızın genel olarak sağlıklı spor yapabileceği tesisler de yetersizdir. Her bölgede, her yaşta insanımızın, özellikle çocuklarımızın tüm yıl boyunca spor yapabilecekleri ve ülkemizde bir ilk olacak olan “halk için spor komplekslerinin yapılmasına ve bu yönde özel programların geliştirilmesine öncülük yapılacaktır.
 8. Performans sporlarının temel altyapısını oluşturan okul sporları gelinen süreçte yok olma noktasına gelmiş olduğundan dolayı, gençliğimiz arzulanmayan kötü alışkanlıklara eğilimi önlenecektir. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile spor federasyonlarımızla istişare edilerek gerekli yasal düzenlemeler yanında, teşvik ve maddi destek de sağlanarak, okullarımızın sportif faaliyetlere olan ilgisinin yeniden kazandırılması sağlanacaktır.
 9. Federasyonların güçlendirilmesi amacıyla mevcut spor fonunun kullanım şekli yeniden gözden geçirilecek, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak federasyonlara verilen katkılar, yapılan faaliyetlerine göre belirlenecektir.
 10. Sporumuza maddi destek sağlayan sponsorluk ile ilgili yasal düzenlemeler yeniden gözden geçirilecek ve bu yönde teşviklendirme yapılacaktır.
 11. Başarılı ve ülkemizi temsil eden sporcularımız, devlet tarafından gerekli kurumlarla ile yapılacak işbirliği doğrultusunda devlet tarafından himaye altına alınacaktır.
 12. Bölgelerin ihtiyaçlarına göre gerekli spor tesislerinin yapılmasına başlanması hedeflenmektedir.
 13. Sporun, turizm alanında da hak ettiği yeri alması için gerekli yasal çalışmalar yapılacaktır. 14.
 14. Ülkemizdeki engellilerimizin de spor yapabileceği alanların ve imkânların artırılması için gerekli alt yapı çalışmaları yapılacaktır.
 15. Sporumuzun dış politikaları ile ilgili gerekli çalışmalar yapılıp uygulamaya konulacaktır ve desteklenecektir.
 16. Motor ve Otomobil Sporlarının gelişmesi için uygun tesislerin kurulması için çalışma başlatılacaktır.
 17. Gençlerin uyuşturucu kullanımını önleme ve rehabilite programları hayata geçirilecektir. Bu bağlamda rehabilitasyon merkezi kurulması, ceza yasasındaki gerekli değişikliklerin yapılarak kamu hizmeti cezası getirilmesi için ilgili tüm birimlerle işbirliği halinde çalışmalar yapılacaktır.
 18. Denizlerle çevrili ve güzel bir iklime sahip ülkemizde gençlerimizin yüzme, yelken, kürek, sörf, uçurtma sörfü gibi su sporlarından, bisiklet, yürüyüş ve dağcılık gibi doğa sporlarından daha geniş ölçüde yararlanmalarını temin etmek için altyapı eksiklikleri giderilecek ve gerekli teşvikler yapılacaktır.
 19. AB normları dikkate alınarak 67/99 sayılı Beden Eğitimi ve Spor Yasası güncel hale getirilecek, bu kapsamda gençlik ve spor politikası uygulanarak ülkesini temsil etme onurunu taşıyabilen bir gençlik yetiştirme hedeflenecektir.
 20. Özel sektör ve yerel yönetimler ile iş birliği sağlanacak yap-işlet-devret anlayışı teşvik ederek tesis altyapısını güçlendirecektir.
 21. KKTC Milli Olimpiyat Komitesi, spor federasyonları, spor örgütleri ve kulüpleri ile kısa, orta ve uzun vadeli projeleri hazırlanıp uygulamaya konulacaktır.
 22. Sporcularımızın üst düzey yarışmalara hazırlanmalarına yönelik olarak mevcut sporcu kamp eğitim merkezine her türlü donanımın kurulması sağlanacaktır.
 23. Ülkemizde düzenlenen spor şuralarında ülke gerçekleri temelinde alınan kararlardan hareketle çeşitli projeler hayata geçirilecektir.
 24. Vizyonumuza bağlı olarak önümüzdeki dönemde genç nesillerin spor kültürüyle artan düzeylere taşınabilmesi, her yaştan insanımızın sporla iç içe yaşamasının sağlanması, ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlenerek ülke sporu, tanıtımı, turizm ve ekonomisine destek verilmesi, sporcu ve teknik adamlarımızın yeteneklerini ülke sporu için ortaya koymalarını sağlayacak merkezi yönetim ve çalışma sistemlerinin oluşturulması için gerekli kaynakların yaratılması ve hizmete sunulması öngörülmektedir.

Birinci yılını dolduran hükümet, ülke gençliği için yukarıdaki vaatlerinden kaç tanesini gerçekleştirmiştir. Gerçekleştiremedikleri için bir öngörüsü var mıdır? Yoksa BET OFİS garabetinde, üzerine kumar oynanan oyunlar spor oyunları olduğundan “spor” konusu ile ilgili yeterince ilgilenildiği mi sanılmaktadır? Çok uzun isimli bakanlığa bağlı bu alan ile ilgili, çok uzun isimli bakanlığın bakanı “spor” konusunda ne yapıyor? Çıldırttığı insan, sadece KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu değil bilmiş olsun.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları