• BIST 8907.65
 • Altın 2145.431
 • Dolar 31.5644
 • Euro 34.3038
 • Lefkoşa 13 °C
 • Mağusa 13 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 11 °C
 • İskele 13 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C

Çocuklarda göz muayenesinin önemi - Göz Muayenesi nedir?

Çocuklarda birçok göz problemi muayene edilmediği için gizli kalmakta ve okul başarısızlığının altında çoğu zaman bir göz problemi yatmaktadır.
Çocuklarda göz muayenesinin önemi - Göz Muayenesi nedir?

Çocuklarda birçok göz problemi muayene edilmediği için gizli kalmakta ve okul başarısızlığının altında çoğu zaman bir göz problemi yatmaktadır.Göz bozukluğu olan ve tedavi edilmeyen çocuk çevresini ve ders sırasında tahtayı net görememekte ve derslere ilgisizmiş gibi durmaktadır. Ayrıca gözü bozuk olan çocuk kitap okurken ve ders çalışırken baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu çekmekte bu da ders başarısını oldukça düşürmektedir. İşte detaylar...

Göz bozukluğu olan ve tedavi edilmeyen çocuk çevresini ve ders sırasında tahtayı net görememekte ve derslere ilgisizmiş gibi durmaktadır. Ayrıca gözü bozuk olan çocuk kitap okurken ve ders çalışırken baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu çekmekte bu da ders başarısını oldukça düşürmektedir. Bunun yanında tedavi edilmeyen ve gizli kalan şaşılık ve göz bozukluğu tek taraflı veya çift taraflı göz tembelliğine sebep olarak çocuğun ilerdeki yaşamında kalıcı hasar oluşturabilir. Çocuğun ilerdeki yaşamını da kötü yönde etkileyecek bu durumu ortadan kaldırmak ve okul performansını arttırmak için okul öncesi ve okul döneminde düzenli göz muayenesi şarttır.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR?

Bebekler doğduklarında tam ve iki gözle birden üç boyutlu görmeleri yoktur. Yaş ilerledikçe görme güçleri ve beyinde üç boyutlu algılama özelliği gelişir. İlk 7-9 yaş içinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz. Eğer bir göz, gözlükle ve ameliyatla düzeltilmesine rağmen tam göremiyorsa ve iki göz arasında 2 sıra ve daha fazla görme gücü farkı varsa göz tembelliğinden ( AMBİYOPİ ) bahsedilir, kişinin üç boyutlu görmesi bozulur. Bazı mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelliği olanlar yer alamazlar. Gözlerin normal kullanılmasını ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıkmaktadır. Birçok vakada amblyopi nedeninde genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu yüzden ailesinde amblyopi hikayesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni şunlardır:

Şaşılık:

En sık görülen sebepdir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düşmesine neden olur.

Refraktif farklılık:

Refraktif bozukluklar gözlükle düzeltilmektedir. Amblyopi tek gözün diğerine göre daha fazla miyopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşmaktadır. Bulanık gören göz yok sayılır ve amblyopi gelişir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz diğerine göre daha az görmektedir. Bu en zor tanı konan amblyopi nedenidir ve sıkı takibin yapılması gerekmektedir.

Göz dokularının geçirgenliğinin bozulması: Katarakt ya da görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durumda amblyopi gelişmektedir. Bu en ağır amblyopi tipidir.

Her iki gözde ileri derecede yüksek kırma kusuru:

Her iki gözde 3 dereceden fazla hipermetrop veya 7-8 derece miyopi varlığı her iki gözün birden tembelliğiyle sonuçlanır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler