• BIST 10471.32
 • Altın 2446.35
 • Dolar 32.8093
 • Euro 35.1341
 • Lefkoşa 30 °C
 • Mağusa 31 °C
 • Girne 30 °C
 • Güzelyurt 30 °C
 • İskele 31 °C
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Ulusa Seslendi” “ortak metni” Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Ulusa Seslendi” “ortak metni” Değerlendirdi

BRT’den halka sesleniş konuşması yaptı ve ortak açıklamayla ilgili halkı aydınlattı.

Bölgede ve dünyada önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Eroğlu, “Kıbrıs konusunu değerlendirirken resmin bütününü de görmeye çalışmanın kaçınılmaz olduğu nettir.

Kendimizi gelişmelerden soyutlamamız mümkün değildir” diye konuştu.

“Anavatan Türkiye ile birlikte el-ele gönül gönüle Milli Davamız Kıbrıs konusunu ele almak elzemdir” diyen Eroğlu, halkla, meclisle, hükümetle, siyasi partilerle, Türkiye’yle, kurum, kuruluş, sendikalar ve ilgili kesimlerle temasta olmaya devam edeceklerini belirtti.

Ortak açıklama metninin çözümün kendisi olmadığının, müzakerelerin başlatılması için yapılan bir çalışma olduğunun altını çizen Eroğlu, “Bu “Ortak Açıklamayı” ortak hedef olan adil ve kalıcı bir uzlaşıya varmak için bir enstrüman olarak olumlu bir anlayışla kullanmalıyız” dedi.

“Sevgili vatandaşlarım, üzerinde uzlaşmaya vardığımız ortak açıklama metni taraflardan sadece birinin hassasiyetlerini gözeten bir belge değildir ve olamaz” diyen Eroğlu, Geçmişin acı tecrübelerinin bir kez daha yaşanmaması gerektiğini ifade ederek “İşte bu nedenle gerek mülkiyet hakkının gerek yerleşim özgürlüğünün ve siyasi haklarla benzeri bazı başka hakların kullanılmasının, ortaya çıkacak yeni ortaklığın iki kesimli ve iki toplumlu karakterine halel getirmeyecek şekilde düzenleneceğini herkes bilmelidir” diye konuştu.

Yeni ortaklıkta iki kurucu devletin olacağını ve bunların eşit statüye sahip olacağını söyleyen Eroğlu, “Bunun kayda geçirilmiş olması da büyük önem taşımaktadır. Kurucu Devletlerin yetki alanlarına giren konulara federal devletin müdahale edemeyeceğinin kabul edilmiş olması da ortak açıklama metnine olumlu yaklaşmamızı sağlayan önemli bir etken olmuştur” dedi.

Eroğlu konuşmasında “Kıbrıs Rum tarafı ne talep ederse etsin, ayrı ayrı ve eş zamanlı referandumlardan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak olan referandumda oy kullanma hakkı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seçmen listesine göre oy kullanma hakkına sahip olan tüm vatandaşlarımıza ait olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“El-ele gönül gönüle”

“Anavatan Türkiye ile birlikte el-ele gönül gönüle Milli Davamız Kıbrıs konusunu ele almak elzemdir” diyen Eroğlu, halkla, meclisle, hükümetle, siyasi partilerle, Türkiye’yle, kurum, kuruluş, sendikalar ve ilgili kesimlerle temasta olmaya devam edeceklerini belirtti.

Yegâne hedeflerinin Kıbrıs Türk Halkı’nın hak ve hukukunun korunması, uluslararası alanda kabulünün ve tescilinin sağlanması olduğuna vurgu yapan Eroğlu şöyle devam etti:

Ortak açıklama metninin çözümün kendisi olmadığının, müzakerelerin başlatılması için yapılan bir çalışma olduğunun altını çizen Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu “Ortak Açıklamayı” ortak hedef olan adil ve kalıcı bir uzlaşıya varmak için bir enstrüman olarak olumlu bir anlayışla kullanmalıyız.

Sevgili vatandaşlarım, bu noktadan sonra yapılması gereken şey, ileriye doğru bakarak Kıbrıs sorununun tüm başlıklarında müzakere edip somut sonuçlar elde etmektir.

“Sizin adınıza benim iradem bu yöndedir.”

Anastasiadis’in geçtiğimiz akşam ortak açıklamanın içeriği konusunda yaptığı yorumları dikkatlice incelediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bununla ilgili olarak benim de söyleyeceklerim vardır. Söylemek durumundayım çünkü üzerinde uzlaşmaya varılan bir ortak açıklamanın taraflardan sadece birisi tarafından yorumlanması yanlıştır” dedi.

Böyle bir durumda “tek yanlı yorum” ortaya çıkacağını dile getiren Eroğlu “Bu diğer tarafı rahatsız eder. Sayın Anstasiadis’in yorumlarının temeli doğru değildir ve çoğu gerçeklerle bağdaşmaz. Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak, tarafların üzerinde uzlaşmaya vardığı ortak açıklama metninin her ne nedenle olursa olsun tek yanlı olarak yorumlanmasını bu sürece zarar verebilecek riskli bir davranış olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

“İzin vermemiz söz konusu değil”

Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Sevgili vatandaşlarım, üzerinde uzlaşmaya vardığımız ortak açıklama metni taraflardan sadece birinin hassasiyetlerini gözeten bir belge değildir ve olamaz.

Böyle bir şeye bizim izin vermemiz asla söz konusu değildir.

Hassas konularda bir anlaşmaya varılabilmesi için bizim için yaşamsal olan hususları kayda geçirip muhatabımızla bir ortak noktada buluşmak adına iyi niyetle hareket ettik ve böylece müzakerelerin önünü açmış olduk.
Kimsenin ortak açıklama metni içerisindeki bir takım ifadeleri göz ardı ederek ya da yok sayarak üzerinde uzlaşılan metni farklı yansıtmaya hakkı yoktur. Dahası, bu, uzlaşı hedefine zarar verir.

Geçmişte de hep vurguladığımız üzere, bugün adada devam eden statüko nedeniyle dünyadan izole edilen ve sıkıntılar yaşayan taraf Kıbrıs Türk Halkıdır. Herkesin de çok iyi bildiği gibi bugünkü statüko, çözümsüzlüğün ve 1960 ortaklık Cumhuriyeti’nin Kıbrıslı Rumlar tarafından uluslararası anlaşmalara aykırı bir biçimde fiilen işgal edilmesi sonucunda ortaya çıkan durumun ta kendisidir.

Bildiğiniz üzere yerleşmiş Birleşmiş Milletler parametreleriyle temel insan hak ve özgürlüklerine saygı yanında, bu ortak açıklama metni, kurulacak yeni ortaklığın iki kesimli ve iki toplumlu olacağını da net şekilde güvence altına almaktadır.

Almaktadır, çünkü Kıbrıs’ın özel koşullarında, başta yaşam hakkı olmak üzere, temel insan hak ve özgürlüklerinin ada genelinde güvence altına alınması, iki toplumun kalıcı barış içinde yan yana yaşaması ancak bu şekilde mümkündür.”
Geçmişin acı tecrübelerinin bir kez daha yaşanmaması gerektiğini ifade eden Eroğlu, “İşte bu nedenle gerek mülkiyet hakkının gerek yerleşim özgürlüğünün ve siyasi haklarla benzeri bazı başka hakların kullanılmasının, ortaya çıkacak yeni ortaklığın iki kesimli ve iki toplumlu karakterine halel getirmeyecek şekilde düzenleneceğini herkes bilmelidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu halka seslenişine şöyle devam etti:

“Ortak Açıklama metninde de belirtildiği üzere gözetilmesi gereken şey sadece Avrupa Birliği’nin üzerine kurulduğu temel ilke ve değerler değil, aynı zamanda oluşturulacak yeni ortaklığın iki kesimli ve iki toplumlu karakteridir.
Yeni ortaklığın bu karakteri, geçici değildir.

Bu, Avrupa Birliği Hukuku içerisinde uzun vadede erozyona uğramayacak şekilde muhafaza edilmesi gereken bir özelliktir.

“Ortak Açıklama” içerisinde Avrupa Birliği’nin ilke ve değerlerine atıf yapılan yerde yeni ortaklığın bu karakterinin kayda geçirilmesi bunu ifade etmektedir.

Sevgili kardeşlerim, “Ortak Açıklama” metninde, oluşturacağımız yeni ortaklığın Birleşmiş Milletlere üye diğer devletlerden daha faklı bir egemenliğe sahip olmayacağı, üstelik de bu egemenliğin Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlardan eşit şekilde kaynaklanacağı net bir şekilde kayda geçirilmiştir.

Geçmişte buna benzer prensiplerin taraflar arasındaki tartışmalarda gündeme geldiği bilinmekle birlikte egemenliğin Kıbrıs Türkleri ile Kıbrıs Rumlarından kaynaklanacağının Kıbrıs Rum tarafına kabul ettirilmiş olması gözlerden kaçmamalıdır.”

“Sizden beklentim”

Halka seslenerek, “Sizden güç alarak, sizin iradenizle, sizin güveninizle masadayım” diyen Eroğlu, “Ne istediğinizi, çıkarımızın, hak ve hukukumuzun ne olduğunun bilincindeyim.

Uzun yıllardır devam eden var oluş, özgürlük ve kendi kendimizi yönetme mücadelemizde önemli, hatta belirleyici bir safhaya geldik” şeklinde konuştu.

“Her halk, her ulus böyle dönemlerde farklılıklarını bir kenara bırakarak kendi geleceği için ortak paydada birlikte hareket eder” diye konuşan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sizden beklentim bölünmeden, spekülasyonlara kulak asmadan,  farklılıklarımızı zenginlik sayarak, mümkün olduğunca ortak noktalarda buluşup ileriye bakmanızdır. Gelecek bizimdir. Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Su konusunda skandal değil de ne?07 Ekim 2015 Çarşamba 03:30
 • Kıbrıs'ın güneyinde Kıbrıslı Türk Rüzgarı02 Nisan 2015 Perşembe 11:26
 • Tatlıses'in koma sonrasındaki İlk Fotoğrafı19 Mart 2015 Perşembe 17:39
 • "Trafik kazalarında uyuşturucu testi şart"11 Mart 2015 Çarşamba 15:09
 • Kayıp Malzezya Uçağı'nın Sırrı !!!07 Mart 2015 Cumartesi 16:21
 • Atina ile Ankara arasında yeni gerginlik02 Mart 2015 Pazartesi 17:36
 • Suat Günsel'in serveti ne kadar?01 Mart 2015 Pazar 12:17
 • Çok Acil Kana İhtiyaç Var --- Paylaşın23 Şubat 2015 Pazartesi 15:54
 • Seçim yasakları başlıyor18 Şubat 2015 Çarşamba 13:16
 • LTB yine denetimlerde geçit vermedi12 Şubat 2015 Perşembe 13:31