• BIST 115.450
 • Altın 167,004
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • Lefkoşa 19 °C
 • Mağusa 19 °C
 • Girne 19 °C
 • Güzelyurt 20 °C
 • İskele 19 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C

"Suyu getirenin inebileceği rakam buydu"

Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, katıldığı tv programında su konusunu anlattı...
"Suyu getirenin inebileceği rakam buydu"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KKTC’ne su temin projesi kapsamında adaya ulaşan suyun fiyatının nasıl belirlendiğinin sorulması üzerine, söz konusu fiyatın Güzelyalı’dan itibaren yapılan yatırımlar, yapılacak yatırımlar ve idamesiyle ilgili yatırımları kapsadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Üzerimize düşen her şeyi ortaya koyduk. Çünkü suyu getirenin inebileceği rakam buydu” şeklinde konuştu. Bakan Çavuşoğlu, belediye meclislerinin karar üretmesi halinde, bir –iki saat içinde Lefkoşa ve Gönyeli’ye su verilebileceğini de kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: SU PROTOKOLÜNÜN GEREĞİNİ YAPTIK

KKTC’ne su temin projesi kapsamında adaya ulaşan ve ek protokolle fiyatı 2.30 olarak belirlenen su fiyatının nasıl belirlendiğinin sorulması üzerine sürece ilişkin bilgiler verdi. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı üstlendikten sonra su konusunda herhangi bir çalışma veya çalışma grubu bulmadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, öncelikle su konusunda söyleyecek sözü olan herkesi biraraya getirmek amacıyla parti rozeti gözetmeksizin bir danışma kurulu oluşturduğunu anlattı. 2010 yılında bir çerçve protokolü, 2 Mart 2016 tarihinde de su protokolünün imzalanmış olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, kendisinin İstanbul’da Veysel Eroğlu’yla imzalamış olduğu ek protokolün ise daha önce imzalanmış olan su prookolünün 22. Maddesinin bir gereği olduğunu vurguladı. Suyun dağları, denizleri aşarak adamıza ulaşmış olmasına rağmen, vatandaşlara ulaşmasının önünde duracak kişinin kendisi olamayacağını dile getiren Çavuşoğlu, halkın en kısa zamanda kullanmak istediği bu suyun halkla buluşturulması için gereğini yaptığını kaydetti.

“FİYAT GÜZELYALI’DAN İTİBAREN YAPILAN YATIRIMLARI KAPSIYOR”

İslam İşbirliği Teşkilatı Sudan Sorumlu Bakanlar Toplantısı’na katılmak için gittiği İstanbul’da ikili görüşme gerçekleştirdikleri TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla suyun en erken zamanda halka ulaştırılması konusunda vardıkları mutabakat sonrasında, Ankara’dan DSİ yetkililerinin, Kuzey Kıbrıs’tan da Su Danışma Kurulu’nun İstanbul’a çağrılarak çalışmalara hemen başlandığını anlatan Çavuşoğlu,  TC tarafından 6.63 TL olarak belirlenen rakamın, Türkiye tarafı da dahil olmak üzere yatırımların tümünü kapsadığını, ancak kendilerinin Güzelyalı’dan itibaren olan yatırımları karşılamak kaydıyla rakamı 2.30’a düşürdüklerini söyledi. Çavuşoğlu, söz konusu fiyatın Güzelyalı’dan itibaren yapılan yatırımlar, yapılacak yatırımlar ve idamesiyle ilgili yatırımları kapsadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Üzerimize düşen her şeyi ortaya koyduk. Çünkü suyu getirenin inebileceği rakam buydu” şeklinde konuştu.

“SU HAYAT PAHALILIĞINA ENDEKSLENSEYDİ BUGÜN 4 TL’LERE ULAŞIRDI”

Çavuşoğlu,1999 yılında çıkan tüzükle her yeni bütçe yılında su fiyatının yeniden belirlenmesi gerekliliği olduğunu kaydederek, 2000 yılında 25 kuruş olan su fiyatının hayat pahalılığına endekslenmiş olması halinde bugün 3.50- 4.00 TL’ye ulaşmış olacağını ifade etti. Bu nedenle su fiyatının belirlendiği ek protokolde yer alan 2.30 TL’lik miktarın yüksek olduğu düşüncesine katılmadığını dile getiren Çavuşoğlu, bu güne kadar aradaki fiyat farkının devlet tarafından finanse edilmiş olduğunu kaydetti. Suyun pahalı olduğu yönünde demeçler veren bazı belediye başkanlarını da eleştiren Çavuşoğlu, KKTC’nde devletten 25 kuruşa aldıkları suyu on katına 4 TL’ye varan rakamlara satan belediyelerin bu fiyatlarla istihdam artırma yoluna gittiğini kaydetti.  İyi bir belediyecilik yapılması halinde suyu 2.30 TL’ye alan bir belediyenin  %50 kar payıyla bile suyu 3.40 TL’ye satabileceğini söyleyen Çavuşoğlu, iki kat üç kat karla bir yönetim anlayışı olamayacğını vurguladı. Çavuşoğlu, belediyelerin su fiyatını belirlemesi ile ilgili kendisinin önerisinin kademenin kaldırılarak tek su fiyatı uygulaması olduğunu belirterek, sistemin zaten suyun sürekli akacağı şekilde sistemin kurulduğunu, kullanılmasa dahi denize akacağını söyledi.

“GEÇİŞ SÜRECİ BOYUNCA SUYUN FİYATI DEĞİŞMEYECEK”

Bakan Çavuşoğlu, geçiş süreci boyunca su fiyatının değişmeyeceğini de belirterek, geçiş süreci boyunca belediyelerin iyi çalışması ve kaçaklara neden olan boruları değişmeleri halinde geçiş dönemi sonrasında da fiyatların daha makul olabileceğini dile getirdi. Suyun tarımla ilgili kısmı ile ilgili soruya yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, tarımla ilgili adaya gelecek olan su için fiyat da dahil tüm kriterlerin belirlenerek suyun adaya getirilmesi için çalışacağını söyledi.

 

Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351