• BIST 8000.46
 • Altın 1673.761
 • Dolar 27.113
 • Euro 28.9218
 • Lefkoşa 27 °C
 • Mağusa 27 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 24 °C
 • İskele 27 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 23 °C

"TAK, devletten gereken desteği bekliyor"

Kamu İş Başkanı Sami Dilek, TAK'ın sorunlarını anlattı...
"TAK, devletten gereken desteği bekliyor"

Kamu İş Başkanı Sami Dilek, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan devletin resmi haber ajansı Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) bir süredir yaşanan sıkıntılara değinerek, personelin zor koşullar altında ve yasal hakları kırpılarak angarya çalıştırılmasına karşı olduklarını vurguladı.

1447078105.jpg

Dilek yaptığı yazılı açıklamada, TAK Müdürlüğü, TAK Yönetim Kurulu ve hükümetten tek beklentilerinin çalışanlara yasada tanınan hakların geciktirilmeden verilmesi ve personelin daha huzurlu, daha çağdaş ve hızlı hizmet verebileceği çalışma ortamının yaratılması olduğunu kaydetti.

“DEVLETTEN GEREKEN DESTEĞİ BEKLİYOR”

Dilek, “Kıbrıs Türk halkının haklı davasını dünyaya duyurmak için 21 Aralık 1973’de ilk bültenini yayınlayarak faaliyete geçen TAK, üstlendiği önemli görevin bilincinde, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerine uygun bir şekilde her kesimin sesi olacak şekilde yayıncılığına devam ederken, devletten de gereken desteği beklemektedir” dedi. 

TAK’ta terfi dönemi gelen 23 personele terfi haklarının verilmemesi, yasanın öngördüğü rotasyon ödeneği hakkının ödenmemesi, bina, altyapı ve personel eksikleri gibi bir takım sıkıntılar yaşandığına işaret eden Dilek, TAK personelinin yıllardır TAK Yasasının tanıdığı haklar yanında, bazı haklarını almadan ve talep etmeden gönüllük esasına bağlı, kurumuna sahip çıkarak ajansın işleyişini sağladığını kaydetti. 
 
“Eksik personelin yerleri mevcut personel tarafından takviye edilirken, bazen yaşanan araç, fotoğraf makinesi veya bilgisayar gibi altyapı eksiklikleri ise personelin kendi imkanlarıyla giderilmekte, ayrıca yetersiz ve eski bir binada çalışmalarını sürdürmektedir” şeklinde devam eden Dilek, kurumda çalışma yılları 20 ile 8 yıl arasında değişen ve çeşitli görevlerde bulunan 23 personelin motivasyonunun artırılması, yıllardır verilmeyen hakların teslim edilmesi ve kadroların önünün açılıp gerekli istihdamların yapılabilmesi amacıyla terfilerin hemen açılması gerektiğini vurguladı.

dummy.gif

“Ajansta verimliliğin artırılması ve çalışma barışı ile iç huzurun sağlanması için öncelikli hedef bu olmalıdır” diyen Dilek, terfilerin tamamlanmasının ardından kurumda eksikliği bulunan mevkilere takviye yapılması ve kurumun işlevselliğinin artırılmasının da büyük önem taşıdığını belirtti. 
 
TAK’ın bugünkü yapısıyla Kıbrıs Türk basınına yön vermesi, katkı sağlaması ve kurumun kendini geliştirmesinin zor olduğuna işaret eden Dilek, şöyle devam etti:

“TAK’ta rotasyon şeklinde çalıştırılan personele yasa tarafından tanınan rotasyon ödeneğinin verilmesi zorunludur. TAK Yasasının 39. Maddesi (4) bu ödeneği aylık brüt asgari ücretin yüzde 15’i olarak öngörmektedir. Sendika olarak TAK’ta kuruma zarar vermek gibi bir düşüncede değiliz. Ancak personelin de zor koşullar altında ve yasal hakları kırpılarak angarya çalıştırılmasına da karşıyız.”

Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler