• BIST 7913.76
 • Altın 1864.371
 • Dolar 28.9774
 • Euro 31.2033
 • Lefkoşa 12 °C
 • Mağusa 12 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 12 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 6 °C

Amaç gözdağı mı vermek

Arif Alasya

Aylık memur maaşları ay sonu sonradan tamamlanmak üzere eksik ödenmiştir.Devlet gelirlerinin azalması her defasında olmamak kaydıyla bizim gibi ekonomisi son 41 yıldır çökertilen bir ülke için doğal sayılabilir.Ancak Maliye bakanının bu konuda mecliste yaptığı konuşmayı dinledikten sonra konunun doğal bir gelir eksikliği olmadığı açık ve net olarak görülmektedir.Ne diyor maliye bakanı Birikim Özgür.
‘’ Türkiye'den kaynak aktarımının durduğu için maaşlarda açık çıktı’’
‘’ Son 3 ayda asker için iç kaynaklarımızdan kullandığımız toplam 50 milyon TL'lik harcamadır” diyen Özgür, “2016'da TC'den kaynak almadık. 3 ayda 43 milyon TL savunma giderlerini kendi kaynaklarımızla karşıladık. Askerin 7 milyon TL'lik elektrik parasını da ödedik’’
‘’ Özgür, 40 bin 400 kişinin devletten maaş aldığını. 9 bin 951 kişinin ise bu ay eksik maaş aldığını söyleyerek, “% 40'lık geriye kalan kısmini kısa surede ödeyeceğiz. Özür dilerim’’
Daha önceki söylemi olan’’Ekonomik protokolü imzalamasak iflas ederiz’’.
 Söylemini birlikte okursak:
Hala daha protokol imzalanmadı üstelik şimdi protokoldeki telefon elektrik su gibi konuların yanına Devlet planlama örgütünün kapatılması ve bir de polis yasaları dayatılmaktadır.
Fakat biz iyi niyetimizi gösterdik ve Türkiye’den kaynak gelmemesine rağmen son üç ayda kendi gelirlerimizden savunma giderlerimiz ile askerin 7 milyon TL’lik elektrik parası ödedik. Yani maaşlara ödeyeceğimiz parayı savunma gideri ve askerin elektriğine ödedik.
Aslında anlatmak istediği şunlar:
1-      Biz ekonomik olarak batacak değil batmış bir ülkeyiz.
2-      Ekonomimizin kalkınması için kesinlikle biz herhangi bir uygulama yapamayız biz sadece bize emredileni yaparız
3-      Bu nedenlerle tüm ekonomik gelirlerimizi ve de bu gelirlerin planlama ile ekonomik kalkınmayı sağlamak için görevli Devlet planlama örgütü kapatılacak ve tüm gelirlerin denetimi Türkiye ve onların uygun gördüğü özel şirketlere devredilecektir.
4-      Türkiye’den herhangi bir katkı gelmese bile siz askeri giderleri kendi gelirlerinizden öncelikli olarak karşılamak zorundasınız
5-      40400 kişi devletten maaş alır ve bunların 9951 kişisi 4000 TL’nin üzerinde maaş alır. Emekliler bir gün önce ödendiği için nerdeyse memurun yarısından fazlası 4000 TL’nin üzerinde maaş alır demektedir. Göç yasası nedeniyle bu rakamı rüyasında görmeyen gariban memurlar ile sigorta emeklileri demek azınlıktaymışız.
6-      Eksik ödenen maaşlar nedeniyle piyasaya düşün nakit daralacağından toplumun başta esnaf ve zanaatkâr kesimi ziyadesiyle etkilenecek ve piyasa daralacaktır. Belki de bu daralma özel sektör çalışanlarının maaşlarının gecikmesine de sebep olacaktır.

Sonuç olarak Türkiye Hükümete ekonomik protokol ve ilgili yasalar geçmese para yok demekte. Hükümet de bakın biz Türkiye’den para alamasak belki de bundan sonraki ay hiç maaş ödeyemeyeceğiz demektedir.
Amaç protokol ve yasalara toplumsal muhalefet yapmayın oturunuz oturduğunuz yere ses çıkarmayın biz hem protokolü imzalayalım hem yasaları geçirelim siz de rahat olun bizde.
Hükümetin bozulması senaryolarını kuranlar da umut bekleyenler de boşuna beklemesin. Her ne kadar Bu hükümet yapmasa gelen hükümet yapar ama önce taahhüt etmesi lazım bu nedenle zor dostum zor. Boşuna beklemeyiniz.
İşte bu nedenle bu ay hükümetin işi zor bakalım dere nasıl geçilecek.İki tarafın verdiği karşılıklı gözdağı amacına ulaşacak mı?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları