• BIST 8486.96
 • Altın 1608.934
 • Dolar 27.5125
 • Euro 28.7404
 • Lefkoşa 19 °C
 • Mağusa 20 °C
 • Girne 21 °C
 • Güzelyurt 17 °C
 • İskele 20 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 15 °C

Bestekârlar ve söz yazarları

Hatice İNTAÇ

“Gece sessiz ve karanlık yine her şey uyumuş

Bilirim susmayacak kalbi viranımdaki kuş

O yeşil bahçelerin gülleri solmuş, kurumuş

Bilirim susmayacak kalbi viranımdaki kuş”

 

 

Eskiden beri çok severek dinlediğim Segâh makamındaki bu şarkının bestekârı değerli insan Gültekin Çeki’yi geçtiğimiz hafta içinde Mesam’dan ( müzik eseri sahipleri birliği) telefonuma gelen bir mesajla kaybettiğimizi öğrendim. Hayatın değişmez bir gerçeği olsa da ölüm; kaybettiklerimize üzülmemek elde değil. Ancak sanatçılar için durum farklı. Onlar aramızdan ayrılsalar da bıraktıkları değerlerle yaşarlar, ölümsüzleşirler. Kendilerini hatırlatırlar, hatıralarımızda hep yaşarlar.

 

Gültekin Çeki de onlarda biri. Hayatı boyunca birçok besteye imzasını atmış, onları yorumlamış bir müzik üstadı. Onu benim için ayrıcalıklı kılan bir husus da aile köklerinin Kıbrıs’ta olması. Yukarda sözleri yazılı bu şarkıyı yıllar önce dinlediğimde çok etkilenmiş ve kime ait olduğunu araştırmıştım. Kıbrıs kökenli birinin bestesi olduğunu öğrendiğimde şarkıyı daha çok sevmiş, bestekârı ile gurur duymuştum. Onun en popüler bestelerinden biri de yıllardır dillerden düşmeyen Rast makamındaki  “Unutulmuş birer birer eski dostlar eski dostlar…” diyen şarkısı.

 

                                                         *****

 

Gültekin Çeki, Şubat 1927'de Antalya'da doğdu. Annesi Antalya’lı, babası Kıbrıs kökenli bir ailenin çocuğudur. 1949'da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1954 yılında Ankara Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğüne atandı. Özel Kalem Şefliği, Zat İşleri Müdürlüğü, Organizasyon Metot Müdürlüğü, Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu ile Kayak Federasyonu 2'nci Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 3 Mart 1977'de Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliğinden kendi isteğiyle emekli oldu.
Babası Mehmet Sermet Çeki'nin ölümünden sonra onun vasiyetiyle Türk müziğiyle ilgilenmeye başladı. 1954 yılında Esen Park Gazinosu tarafından düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve Ses Kralı seçildi.  1980'de Antalya Türk Müziği Korosunun kurulmasını sağladı.  Antalya Büyükşehir Belediyesi  ile  İsmail Baha Sürelsan Müzikevinin kurulmasında büyük katkısı oldu. Sanatçı bestelerinin tümünü Ankara' da yaptı. Sadece 'Eski Dostlar' ı Antalya' da besteledi. Ölünceye kadar da Antalya’da yaşadı.

 

 

Her şarkının bir bestekârı olduğu gibi bir de o şarkının sözlerinin yaratıcısı vardır muhakkak. Ben bu şarkıları söz yazarlarının adının pek anılmamasından dolayı onlar adına içim burkularak dinlerim bazen. Meselâ bu ölümsüz eserlerin söz yazarı olan Mehmet Hayri Mumcu’yu ne kadar biliyoruz?  Yukarıdaki şarkı ve Eski Dostlar şarkısı başta olmak üzere birçok eserin söz yazarı olan ünlü şair Mehmet Hayri Mumcu 16 Şubat 2001 tarihinde öldüğü zaman bir avuç seveni tarafından Side Mezarlığı'nda toprağa verilmişti. Side aşığı olan ve yaşamının son 30 yılını Side'de geçiren Mumcu'nun cenaze törenine sadece yakın dostları, birkaç akrabası ve Eski Dostlar Şarkısı'nın bestecisi Gültekin Çeki katılmıştı.

 

Nedense şarkılar zaman içinde onu besteleyenle veya onu yorumlayanla özdeşleştirilir ve bir zaman sonra ona mal edilir. Oysa o şarkının temelini oluşturan sözler en az bestesi kadar önemlidir. Bana göre söz yazarı veya şair eserin iskeletini oluşturur, bestekârı da ona beden verir. Şarkı bu şekilde tamamlanır. Daha sonra ses sanatçılarınca yorumlanır. Bu yüzden bir şarkı, söz yazarıyla bestekârının ortak eseri olmalı ve bestesini yapanla sözlerini yazan ayni şekilde değer bulmalı, ayni özen ve saygıyla anılmalı, hatırlatılmalı ve hatırlanmalıdır.

 

Bu unutulmaz iki şarkının ve daha birçoğunun yazarı da bestekârı da hayatlarının büyük bölümünü Antalya’da geçirmişlerdi ve tıpkı “Eski Dostlar” şarkısındaki gibi yakın dosttular. Şimdi ikisi de yaşamıyor. Onları ve aramızdan ayrılan tüm sanatçıları saygı ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları