• BIST 9548.09
 • Altın 2484.255
 • Dolar 32.5253
 • Euro 34.5639
 • Lefkoşa 15 °C
 • Mağusa 15 °C
 • Girne 18 °C
 • Güzelyurt 15 °C
 • İskele 15 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Derya: Belediye sayısının 6’ya düşmesine karşıyız

Derya: Belediye sayısının 6’ya düşmesine karşıyız
Derya: Belediye sayısının 6’ya düşmesine karşıyız

CTP Milletvekili Doğuş Derya konuşmasında, İçişleri Bakanı’nın Belediyeler Reformu ile ilgili bölük pörçük demeçler verdiğini belirterek, Belediyeler Reformu’nun muğlak kaldığını söyledi. Derya, yeni düzenlemeyle belediyelerin özerkliğinin ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Belediye sayısının 6’ya düşmesine karşı olduklarını da belirten Derya, reformun belediyelerle birlikte bölgedeki birlik temsilcileriyle de görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

Belediyelerin mali ve teknik kadrolarının güçlendirilmesi gerektiğini de dile getiren Derya, küçük ölçekli belediyelerle ilgili düzenlemelerde sosyolojik sorunların da dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Derya, “Belediyelerin istihdam kapısı olmasını engelleyecek adımlar atılmalı” dedi. Ülkede en son nüfus sayımının 2011’de yapıldığını ve belediyelerin ne kadar insana hizmet verildiğinin bilinmediğini söyleyen Doğuş Derya, “Belediyelerin artan nüfusa göre katkısı artmıyor. Bu haksızlık” dedi. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın 211 gün önce ‘Yurttaşlık Yasası hazır’ dediğini belirten Derya, “Sayın Bakanın Yurttaşlık Yasası konusunda iyi niyetle çalıştığını biliyorum ama maalesef tutarsızlık var.

Bu sadece sayın bakanın değil, hükümetin sorundur.  Cumhurbaşkanlığı seçimine Yurttaşlık Yasası geçmeden gidilecek, yine vatandaşlıklar verilecek. Bu oy potansiyeli demek. Vatandaşlık konusu istismar ediliyor.

Ülke kaynakları çar- çur ediliyor ” şeklinde konuştu. Vatandaşlığın yıllarca siyasi enstrüman olarak kullanıldığını söyleyen Derya, bakanların ve siyasilerin töhmet altında kalmaması için objektif bir yasaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. “İstisnai yurttaşlık” uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirten Derya, ille istisnai vatandaşlık verilecekse, bu yetkinin Bakanlar Kurulu’nda değil, Cumhuriyet Meclisi’nde olmasını istedi.

Derya, İçişleri Bakanlığı bünyesinde Göçmenlik ve Entegrasyon Bürosu açılması, burasının adaptasyon ve danışmanlık konularında hizmet vermesi gerektiğini dile getirdi.

Doğuş Derya, kendini, kendi ülkesinde azınlıkta hisseden insan sayısının oldukça fazla olduğunu söyledi. Derya, İçişleri Bakanlığı’ndaki Cinsiyet Odak Noktası’na Baybars’ın talimatıyla bir kişinin görevlendirildiğini ancak odak noktasının faaliyete geçemediğini kaydetti.

Ülke tarihinde bir tek kadın belediye başkanı olduğunu, onun da kadın cinayetine kurban gittiğini belirten Derya, bu nedenle kadın dostu belediyecilik konusunda mesafe alınmadığını dile getirdi. Derya, Teberrüken Uluçay’ın İçişleri Bakanlığı döneminde seks kölelerin başvurması için imdat hattı oluşturulduğunu, hava ve kara limanlarında broşürler dağıtıldığını ancak bu uygulamaların devam ettirilmediğini söyledi.

Gece kulüplerinin kapatılması tartışmalarının henüz toplumda bitmediğini dile getiren Derya, seks işçiliği ve seks köleliğinin iki ayrı şey olduğunu, birçok ülkede seks işçiliğinin bir çeşit işçilik biçimi olduğunu kaydetti. Seks kölelerinin pasaportlarına el konulduğunu, bu insanların çalışma saatlerinin belli olmadığını, tatilleri olmadığını ifade eden Derya, “Kimse çalıştığı yerde barındırılamaz.

Bu seks köleliğidir ve utanç vesilesidir” dedi. Ceza Yasası’nda insan ticaretini ve kaçakçılığı konusunda yasa önerisi vermelerinin üzerinden bir buçuk yıl geçtiğini belirten Derya, “Dörtlü koalisyon bozulmasaydı bu öneri geçerdi” ifadesini kullandı. Derya, bu öneride yer alan gebelik sonlandırılması konusundaki sınırlandırmaya sıcak bakılmazsa ona ret verilebileceğini ancak insan ticareti ve kaçakçılığıyla ilgili önerinin seçim yasakları geçmeden yasallaşabileceğini  kaydetti.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler