• BIST 11231.07
 • Altın 2550.658
 • Dolar 33.0138
 • Euro 35.977
 • Lefkoşa 39 °C
 • Mağusa 40 °C
 • Girne 34 °C
 • Güzelyurt 38 °C
 • İskele 40 °C
 • İstanbul 34 °C
 • Ankara 35 °C

KKTC’nin Enleri..

Arif Alasya

KKTC Meclisinde iz bırakan milletvekillerimiz var. Bunların bazıları hala daha mecliste görev yaparken bazıları da siyasi hayatını noktalamıştır.
Bu vekillerimiz kesinlikle siyasi tarihimizde iz bırakan vekillerimiz olup EN’ler listemde yerlerini almıştır.
1-      İRSEN KÜÇÜK.: Galiba ailesinden politikayı tercih etmiş tek kişi.Politikaya hırsları ile damga vurmuş.Politikaya başladığı UBP’yi hırsları yüzünden terk etmiş .TAP diye bir parti kurup seçimlere katılmış.Başaramamış.Tekrar geri dönüp UBP başkanlığına kadar yükselmiş.Siyasi hayatında en fazla Tarım Bakanlığı yapmasına rağmen hırsları öncelikli olduğu için en küçük bir başarı sağlayamamış ve tarım sektörünü öldüren bir bakan olmuş.Parti başkanlığı be Başbakanlığı döneminde hafızalara yerleşen iki büyük hareketi var.Birincisi kendi parti kurultayını mahkemeye taşıyan başkan ve bunun sunucunda seçim kaybeden ilk başkan.İkincisi da Tayyip’in maaş sorusuna 6.5’da 7 diyen Başbakan .Bu başarıları ile En’ler listeme girdi.
2-      TAHSİN ERTUĞRULOĞLU:Politikaya Derviş beyin prensi olarak girdi.Derviş bey onu Dışişleri Bakanı yaptı.Sonrasında araları açıldı.UBP’den ayrıldı başka parti kurdu Derviş beye rakip oldu ve onu HANEDAN ilan edip demediğini bırakmadı.Sonrasında başarısız olarak Derviş beyin eteklerini öperek yeniden onun himayesi altına girdi ve Derviş bey onu affetti.Çözüm istemeyenlerin başını çekmesinden dolayı politikadaki yerini koruyor.Zaten çözüm olursa kalaşnikofunu alıp dağa çıkacak..tabi çıkacak dağ bulursa…
3-      ZORLU TÖRE: Politikada UBP DP onun için fark etmez dilediği zaman dilediği yere gider. Düğünlerde sıraya girmesi ve her gün cenazeleri dolaşması ile ünlüdür. Gerek meclis konuşmalarını gerek TV veya radyo programlarını Banda almışsanız bir defa dinlemeniz yeter. Her program ayni şeyleri tekrarlamaktan bıkmaz usanmaz. Çözüm dendiğinde kendi çizdiği haritaları gerçekmiş gibi halka anlatması ile tanınır. Muhtemelen çözüm sonrası Tahsin beyin Dağ arkadaşı olacak.
4-      HASAN TAÇOY : UBP gençlik kollarında politikaya başladı.Akıncı’nın sağladığı eğitim programı ile ‘(Akıncı bu programa iki UBP iki da TKP gencinin gitmesini uygun gördü.Gariptir bu eğitim sonrası UBP’den giden iki kişi UBP milletvekili oldu TKP’li gençlerse neyse yazmayım..)Altın çocuk olarak politikaya vekil olarak devam etti her dönem Bakandı.En fazla görev yaptığı Ulaştırma bakanlığında üstün hizmetlerde bulunarak  yollar ve ulaşımımızın adeta içinden çıkılamaz hale gelmesini sağladı.İrsen beye karşı yenik düşüp DP’ye geçti .Şimdi Serdar’ın prensi .Son zamanlarda yeniden yıldız oldu.İçki masasında fetva verdi .Dini bütün namaz kılan toplum istiyor.Hadi hayırlısı yakında evini mescit yapıp içkiyi bırakıp namaza başlar.
5-      EJDER ASLANBABA : Meclisimizin en renkli ve tarihe geçecek milletvekili.Yurt dışında yaşayan Kıbrıslılar koordinasyon başkanı olmak için her yolu denedi.UBP ve DP arasında açık artırma ile satılıp satılmama hususunda git geller yaşadı ve sonunda meclis kürsüsünden kendisine verilen dolarları salladı.Gariptir ama dolarlar eksikti eksik kısmı ile yemek yediğini söyledi.Mesele adalete taşındı aynen Sayıştay ve Ombustman dosyaları gibi işlem görüyor.Satın alınamayan vekil olarak tarihe geçti.
6-      AHMET KAŞİF : Kaç parti dolaştığı pek önemli değil.Onun için bakan olmak önemli.Bakan olmadığı zaman oyuncağı elinden alınan çocuklar gibi mız mız lığa başlar .En büyük hamlesinı İrsen beye karşı yaptı.Artık başkan olma sırasının kendinde olduğu düşüncesine kapıldı.Çok da yaklaştı.Kongre tamamlanamadı Mahkemelere düştü.Yenildi,.Kapağı DP’ye atıp vekil seçilerek hala atakta olduğunu kanıtladı.Şimdilik mevzilendi bekliyor.
7-      SERDAR DENKTAŞ : Babasının kurduğu parti UBP’de politikaya adım attı.Babası ile Derviş beyin arası açılınca 9’lar hareketi ile artık ilelebet sahibi olacağı kendi patisi DP’i kurdu.Her seçimde bin bir vaat ile vekil sayısını artırır.Bir sonraki seçime kadar hepsini UBP’ye gönderir keni ve her seçimde onun önünde seçim kazanan Arabacıoğlu ile ikisi kalır.Bu güne kadar söylediği bir şeyin gerçekleştiği olmamıştır.Çözüm istemez ama ister gibi görünür.TC. yardım heyetine dünya kadar laf söyler ama sonunda onun memuru olur.Bana göre EN’lerin eni unvanına yakışır..
Şimdilik bu kadar…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları