Detay Kıbrıs Gazetesi Bugün
  • BIST 106.711
  • Altın 143,514
  • Dolar 3,5567
  • Euro 4,1387
  • Lefkoşa 29 °C
  • Mağusa 29 °C
  • Girne 29 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • İskele 29 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C

Sizin Farkınız Ne?

Cenk DİLER

Milletvekili seçilebilme nitelikleri Türkiye’de ANAYASA altında düzenlenmiştir. KKTC’de ise Anayasa’da bunun düzenlenmesine gerek görülmemiş ve bu yasa ile GEÇİŞTİRİLMİŞTİR. Neden? Özel sektörde şoför münhalin de bile aranan nitelikler KKTC’de milletvekili seçilirken neden aranmamaktadır. Anayasa koyucu bunu düzenlerken ne düşünmüştür? Ya da ne düşünmemiştir? Anayasa değiştirilmesi zor ve halka ait iken, yasalar siyasilerin elinde oyuncaktır ve her an değiştirilebilmektedir. Yarın başka değişiklikler de yapılmaya kalkışılırsa buna kim engel olabilecektir? Evet, şimdi farklılıklara bakalım. Türkiye Cumhuriyeti AnayasasıMilletvekili seçilme yeterliliği MADDE 76- (Değişik: 13/10/2006-5551/1 md.)   Yirmibeş yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir. (Değişik: 27/12/2002-4777/1 md.) En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, (Buradaki paragrafı madde haline getiriyorum ki aşağıdaki KKTC’deki seçilebilme kriterleri ile kıyaslanabilsin). • taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; • zimmet, • ihtilâs, • irtikâp, • rüşvet, • hırsızlık, • dolandırıcılık, • sahtecilik, • inancı kötüye kullanma, • dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, • kaçakçılık, • resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, • Devlet sırlarını açığa vurma, • terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler. Hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve Silahlı Kuvvetler mensupları, görevlerinden çekilmedikçe, aday olamazlar ve milletvekili seçilemezler. Türkiye’de durum bu. KKTC’de nasıl? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçim ve Halkoylaması Yasası Seçilebilme nitelikleri MADDE 9-(Değişik: 4/12/1994) (1) Yirmi beş yaşını bitirmiş kadın veya erkek her yurttaşı, aşağıdaki (2)'inci fıkrada belirlenen nitelikleri taşımak koşuluyla, bu Yasanın 3. maddesinde öngörülen seçimlerde seçilme hakkına sahiptir. (2) Seçilebilme nitelikleri şunlardır: (A) Kısıtlı olmamak; (B) Yurt ödevini (Mücahitlik veya askerlik yükümünü) yasaların öngördüğü biçimde yerine getirmiş olmak veya yurt ödevinden bağışık tutulmuş olmak; (C) Oy verme gününden önce en az üç yıldan beri daimi ikametgâhı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunmak; (Ç) maddesini yukarıdaki EŞDEĞER/BENZER maddesi gibi açalım/maddeleyelim; • Beş yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak veya • kasten adam öldürme, • adam öldürmeye teşebbüs, • uyuşturucu madde imal etme, ithal etme, tasarrufunda bulundurma, kullanma veya alıp satma, • ırza geçme veya ırza geçmeye teşebbüs, • dolandırıcılık; hileli iflas, • rüşvet almak veya vermek veya • hırsızlık suçlarından biriyle mahkûm olmamış olmak. Farkları rahatlıkla görebiliyoruz. Orda 1 yıl hapislik seçilmeye engelken bizde bu 5 yıla çıkartılmış. İhaleye fesat karıştırmak bizde normal sayılmış. Hade eski zamanlarda, buralarda inancı kötüye kullanma pek yoktu, ya da terör eylemi falan… E peki, KAÇAKÇILIK neden yer almamış? KİŞİLERE ÖZEL davranmaktan vaz geçmedikten sonra, işiniz hikayedir hikaye!

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Detay Kıbrıs | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 392 444 79 79 Faks : +90 392 227351