• BIST 11064.85
 • Altın 2562.156
 • Dolar 33.067
 • Euro 36.0647
 • Lefkoşa 25 °C
 • Mağusa 25 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 23 °C
 • İskele 25 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 18 °C

Ümitsiz Vaka

Arif Alasya

Siyasetin bir algı olduğunu bilmeyen yok. Halk bir şekilde söylem ve eylemlerle maniple edilerek kazanılan oylarla partisel ve bireysel çıkarlarla amaçlarına ulaşmaktır.
Yıllardır ayni filmi seyretmekten ne halkımız ne de siyasilerimiz bıkmamıştır.
Özellikle 2000’li yılları yaşayan halkımız artık siyasilere tüm güvenini yitirdiği için bireysel çıkarları veya bireysel umutları için sandığa gitmişler ve kendi küçük çıkarları için siyasilerin büyük çıkarlarına alet olmuşlardır.
Hükümete gelen siyasi partiler kendi hükümetleri döneminde yaptıklarını bir çırpıda unutmuşlar yeni hükümet olanları hemen topa tutmaya başlamışlardır.
Enteresan olan hem hükümete gelenlerin hem muhalefete düşenlerin şakşakçıları da hazırdır hemen koro olarak faaliyete geçerler.
Yeni bir hükümetimiz var ve sınırda bir sayı ile hükümet oluyor
Mecliste hükümet programı okunduktan sonra yapılan eleştirilere Serdar Bey cevap verirken kurduğu cümleler zaten ne kadar ümitsiz vaka olduğumuzu koyar niteliktedir.  Ne diyor zat-ı muhterem. Başlıklar olarak bir bakalım.
‘’Türkiye devletine olan yakınlığım, sevgim ve inancım değişmez. Öyle bir evde büyümedim. Aramızdaki fark işte bu”
“Bu ülkede ekonominin gelişmesi, çarkın dönmesi, kendi ayaklarımızın üzerinde durmanın yolu, izole edilmiş bu ortamda Türkiye ile ortak pazar kurmaktan, ortak ekonomik zemini kurmaktan ve 300 binlik pazarı, 85 milyon 300 bine çıkarmaktan geçer”
‘’Türkiye ile ilişkilerin olması gereken seviyeye taşınmasının esas hedefleri olduğunu da belirten Denktaş; Türkiye ile ilişkilerin bozulmasının bir toplum mühendisliği projesi olduğunu belirterek, öncelikli projelerinin Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek olacaktır’’
“UBP-DP hükümeti olarak, tek bir sözümüz var. o da; son 3 yılın CTP’li iktidarlarından bu ülkeyi çok daha iyi yöneteceğimiz sözüdür”
Böylesi söylemlerden sonra Serdar beye sormak lazım bir yılda düşüncelerinizin değişmesinin nedeni nedir? Daha bir yıl olmadan siz şimdi övgü ile bahsettiğiniz Türkiye’nin Kıbrıs’taki makamlarına yüksek perdeden sallayarak hükümetteki koltuğunuzdan istifa eden siz değimlisiniz.(Yoksa amacınız hep söz verip bir türlü bakan yapmadığınız Menteş beyi bakan yapmak mıydı?)(Hani iyi da yapmışsınız biz de Menteş beyin bakanlığından memnun olduk)Fakat amacınıza ulaşamadınız ve Menteş beyi partinizde tutamadınız.Kuş kafesten uçtu.
Serdar beyin CTP’nin eleştirilerine verdiği cevap çok ilginçti tuttum.
‘’  Muhalefetin oyunun olumsuz olmasının normal olduğunu belirterek, “CTP-ÖRP hükümetinin programını aynen okusaydık ona da hayır derlerdi” şeklindeki kinayeli cümlesine hem çok güldüm hem de bu yazıma ilham oldu.
Herkesin ortak görüşü zaten bu kurulan hükümetin CTP hükümetinin TC’den gelen istençlere CTP Parti meclisinin karşı gelerek ayak sürümesi ancak sonunda süsleyerek kabul etmesi nedeniyle zaman kaybı olmasıdır. Şimdiki bu hükümet bu talimatları süratle yerine getirmek için kurulmuştur. Serdar beyin da CTP-ÖRP hükümetini anımsatmasında anlatmak istediği  budur.
İşte hem hükümetlerin hem de muhalefetin yapısını anlatan bu süreç siyasetin ne kadar yozlaşıp umutsuz vakaya dönüştüğünün resmidir.
Siyasette defalarca takke düşüp kel göründü fakat değişen bir şey olmadı.
Umutsuz vakayız..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları