• BIST 96.797
 • Altın 238,020
 • Dolar 5,7935
 • Euro 6,5145
 • Lefkoşa 18 °C
 • Mağusa 15 °C
 • Girne 19 °C
 • Güzelyurt 16 °C
 • İskele 15 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C

Mezar'da Emeklilik Yolda

Protokolün geçmiş yıllarda imzalanan protokoller ile aynı yapıda olduğu, Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün toplumun ciddi şekilde endişe duyması gerekeceği bir çerçeve ile gündeme geleceği dikkat çekiyor.
Mezar'da Emeklilik Yolda

“KİMSE EMEKLİ OLAMAYACAK”
Ekonomik protokolde emeklilik yaşının yükseltilmesi ve sosyal yatırım primlerinin yükseltilmesi gibi konularda öngörü olduğunu açıklayan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, “İşsizliğin, iflasın bu kadar yoğun olduğu bir ülkede bunu öngörecek cesareti göstermek bile bu ülkenin gerçekleri hakkında en ufak bir bilgileri olmadığı anlamına geliyor” diyerek kimsenin bu çalışma yıllarını tamamlayarak emeklilik şansı elde edebileceğine inanmadığını söyledi.

“2012’DE İMZALANAN PROTOKOLÜN DEVAMI GELİYOR”
2016-2018 yıllarını kapsayan KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün, 2012 yılında dönemin Başbakanı İrsen Küçük tarafından imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolünün devamı niteliğinde olduğunu belirten Hürrem Tulga, Detay Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, geçmişte olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, Limanlar ve Telekomünikasyon Dairesi’nin yap işlet devret ya da kamu özel ortaklığı adı altında özelleştirilme ısrarlarının halen sürdüğünü vurguladı. 

 

AHMET VAMIK

2016-2018 TC-KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün içeriği ile ilgili hükümet yetkilileri tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ekonomik protokol içeriğinin ülkede yetkili sendikalar ve toplum ile paylaşılmadığını ifade eden Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, yaptıkları kişisel çalışmalar neticesinde protokol ile ilgili ayrıntılara ulaşabildiklerini ifade etti. Yeni imzalanacak olan ekonomik protokolün geçmiş yıllarda imzalanan protokoller ile aynı yapıda olduğunu belirten Tulga, Türkiye’nin KKTC üzerinde yıllardır uyguladığı sistemin devam ettiğini ve bu sistemin büyüğü daha da büyüten küçüğüyse daha da ezen bir sistem olduğunu dile getirdi.

“PROTOKOLÜN İÇERİĞİNİN TOPLUMDAN GİZLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”
Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün içeriğinin toplumdan gizlenmesinin bir izahı olmayacağını ve bundan dolayı toplumun ciddi şekilde endişe duyması gerektiğini söyleyen Hürrem Tulga, bu protokolün getirileri ya da götürülerinin direkt olarak toplumu ilgilendirdiğini ve bunun sonuçlarından toplumun etkileneceğini belirterek, bu protokolün her kesim ile etraflıca tartışılmadan hayata geçmesinin hatalı olduğunu kaydetti. Bir kesiminde sürekli olarak ekonomik protokolün biran önce imzalanması yönünde baskı yaptığını hatırlatan Hürrem Tulga, bu kesimin özellikle devletten son aylarda hiçbir ödeme alamayan ve zor durumda olan müteahhitler olduğunu belirtti.
dsc_0403.jpg
“SIKI DENETİMLER VE MALİ YÖNDEN AŞIRI KEMER SIKMA POLİTİKALARI GELECEK”
Söz konusu protokolün gelir dağılımı eşitsizliğine müdahale etmeyen bir anlayışta olduğunu söyleyen Hürrem Tulga, küçüğü koruyan ve gelişmesini sağlayan bir anlayış olmadığını sözlerine ekledi. Kesimler arası uçuruma dikkat edilmediği sürece bu protokolün adeta bir patlayıcı bomba şekline geldiğini kaydeden Tulga, iş gücü yetersizliği, işsizlik gibi konulara çözüm üretmeyen bunun yerine çok sıkı denetimler, mali yönden aşırı kemer sıkma politikası ve vergiyi artırma gibi önlemler getiren bu protokol ile toplumu kalkındıracak hiçbir önlem alınmadığını ifade etti.

buyukelcilik-770x470.jpg“TÜRKİYE’NİN ÖZELLEŞTİRME ISRARI HALEN DEVAM EDİYOR”
2016-2018 yıllarını kapsayan protokolün, 2012 yılında dönemin Başbakanı İrsen Küçük tarafından imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolünün devamı niteliğinde olduğunu belirten Hürrem Tulga, geçmişte olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, Limanlar ve Telekomünikasyon Dairesi’nin yap işlet devret ya da kamu özel ortaklığı adı altında özelleştirilme ısrarlarının halen sürdüğünü vurguladı. 

1456932249.jpg“KAMU KURUMLARINI İŞLEVSİZLEŞTİRECEKLER”
Fonlar kapsamında bulunan Toprak Ürünleri ve Piyangolar Birimi gibi kurumlarında protokol içerisine dahil olması ve disipline edilmesinin de söz konusu olduğunu söyleyen Hürrem Tulga, TÜK ve SÜTEK gibi kurumların Türkiye’de olduğu gibi işlevsizleştirerek sadece denetleyici bir noktada tutarak göstermelik kurumlar haline getirileceğini belirtti. Tulga, kamu kurumlarının ürün alıcı olmaktan çıkarak üretimin tamamen özelin insafına bırakılacağını sözlerine ekledi.

“MEVCUT KAMU YAPISIYLA DENETLEYEBİLİR BİR OTORİTE OLUŞTURAMAYIZ”
Tulga, “amaçlanan devleti kontrol eden bir otorite haline getirmek ve işletmeleri özele devretmek. Fakat işletmenin içinde olamadığınız zaman orayı yönetme ve kontrol etme şansınız olmaz. Ülkemizdeki kamusal yapı ile istediğiniz kadar kamu otoriteleri oluşturun hiçbir etkimiz olabileceğini düşünmüyorum” dedi.

“MÜZAKERE MASASINDA ELİMİZ BOŞ KALACAK”
“Kendi kendini yönetme kapasitesi olmayan elinde hiçbir üretim, ulaşım, iletişim kurumu kalmayan bir toplumun nasıl federal çözüm yapacağını bilemiyorum” diyen Hürrem Tulga, özelleştirmelerin müzakere masasında elimizi zayıflatacağını ifade etti.

hurrem-tulga-003.jpg

“EMEKLİLİK YAŞI VE SOSYAL YATIRIM PRİMLERİNİN YÜKSELTİLMESİ HEDEFLENİYOR”
Ekonomik protokolde emeklilik yaşının yükseltilmesi ve sosyal yatırım primlerinin yükseltilmesi gibi konularda öngörü olduğunu açıklayan Hürrem Tulga, “bu protokole bu maddeleri eklemek bu ülkede ne olup bittiğini bilmemek demektir. Hala daha vergileri, primleri artırarak ekonomiyi düzeltebileceklerini düşünüyorlar. İşsizliğin, iflasın bu kadar yoğun olduğu bir ülkede bunu öngörecek cesareti göstermek bile bu ülkenin gerçekleri hakkında en ufak bir bilgileri olmadığı anlamına geliyor” diyerek kimsenin bu çalışma yıllarını tamamlayarak emeklilik şansı elde edebileceğine inanmadığını söyledi.  Dolaylı yoldan alınan vergilerin ve gelir vergilerinin artırılacağına da değinen Hürrem Tulga, söz konusu protokol ile tam anlamı ile bir kemer sıkma politikasının gündeme geleceğini belirtti.
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Rum basını: BM eylül ayından önce faaliyette bulunmayacak09 Temmuz 2017 Pazar 13:05
 • Tarihte Bugün24 Şubat 2017 Cuma 16:46
 • 16 yaşında AB’de Kıbrıs’ı temsil etti06 Şubat 2017 Pazartesi 11:46
 • Provokasyon mu? Gerçek mi?05 Kasım 2016 Cumartesi 08:15
 • Daha neler! Narkotik Polisinin Babası Uyuşturucu ile Yakalandı25 Ekim 2016 Salı 16:51
 • Herkesi üzdü23 Ağustos 2016 Salı 13:16
 • 32 kuzu çalmakla suçlanıyorlar...23 Ağustos 2016 Salı 13:15
 • "Kıbrıs BREXIT’ten ticari alanda etkilenecek"05 Ağustos 2016 Cuma 17:48
 • Olağan Denemeler'den Haber Geldi13 Haziran 2016 Pazartesi 13:20
 • Feryatlar yürekleri dağladı...07 Haziran 2016 Salı 10:23