• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Lefkoşa 34 °C
 • Mağusa 37 °C
 • Girne 31 °C
 • Güzelyurt 31 °C
 • İskele 37 °C
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 30 °C

“Talihsiz açıklamalar”

“Talihsiz açıklamalar”

YDÜ, Sağlık Bakanı’nın açıklamalarını yalanladı

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin, YDÜ Hastanesi’ni denetlemek için gelen heyeti kabul etmediği hakkındaki açıklamalarını da değerlendiren YDÜ Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, hastaneyi denetlemek için gelen heyetin geri çevrilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Savaşan, hastane yetkilileri, doktorlar, konu hakkındaki ilgili kişilerin bazılarının ameliyatta, bazılarının yurt dışında, bazılarının da hastası olması nedeniyle, denetimi yapacak kişilere makul sebepler göstererek, kendilerinin istedikleri bir saatte bir sonraki gün bütün kadroyu toplayarak görüşmeye davet ettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde İsrailli alıcılar ile Ukraynalı vericiler arasında yasa dışı organ nakli ticareti yapıldığına dair şüpheler olduğu duyumları üzerine denetim yapmak için giden bakanlık ekibine Hastane yönetimi tarafından izin verilmediğini açıklamasının ardından Yakın Doğu Üniversitesi de basın toplantısı düzenledi ve açıklamalar yaptı.

YDÜ Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan ve YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen dün düzenledikleri basın toplantısında, Hastanenin organ nakli konusundaki tüm hazırlıklarını tamamlayarak 2012 yılında “Organ nakli yapabilirsiniz” yazısı aldığını söylediler.

Yakın Doğu Hastanesi’nde yapılan toplantıda YDÜ yetkililerinin yanı sıra ilgili doktorlar da hazır bulundu.

SAVAŞAN

Basın toplantısında ilk sözü alan YDÜ Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Savaşan, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin konu hakkındaki açıklamalarını “talihsiz” olarak niteledi.

Yaklaşık bir haftadır YDÜ Hastanesi hakkında basında çeşitli haberlerin yer aldığına dikkat çeken Savaşan, tedavisi yurt dışında yapılabilen hastalıkların tedavisinin YDÜ Hastanesi kurulduğu günden bu yana ülkede yapılabildiğini söyledi.

Devletin yurt dışına sevk ettiği başta kalp, travma ve kanser gibi hastalıklarının tedavilerinin devletin kontrolünde olan hastanelerinde yapıldığını anımsatan Savaşan, konu hakkında Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde hastaların yurt dışı yerine ülkelerinde tedavi olabildiklerini kaydetti.

Bu süre içinde devletin sevk ettiği hastalara en kaliteli hizmeti vermek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Savaşan, Sağlık Bakanlığı ile YDÜ Hastanesi arasındaki protokollün yenilenmemesinin sebebinin Bakan Gülle’nin anlattığı gibi olmadığını belirtti.

“DEVLETTEN 80 MİLYON ALACAĞIMIZ VAR”

YDÜ Hastanesi ile yapılan protokolün, Türkiye’de hizmet alınan hastanelerle yapılan protokollerden çok daha ucuz olduğunu ileri süren Savaşan, devletten sevk edilen hastalar dolayısıyla devletten 80 milyon gibi bir alacakları olduğunu iddia etti. Savaşan, bunların faturalarının Sağlık Bakanlığı’na gönderildiğini söyledi.

Buna rağmen devletten sevk edilen hiçbir hastayı geri çevirmediklerini ileri süren Savaşan, bu durumu 4 yıldır ilk kez dile getirdiklerini söyledi.

“ORGAN NAKLİ YAPABİLİR BELGESİ”

Savaşan, YDÜ Hastanesi’nin öncelikle kendi vatandaşına, böbrek, kalp ve diğer nakillerin yapılmasıyla ilgili tüm hazırlıklarını tamamlandığını anlatarak, hastanelerine, 2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından “organ nakli yapabilir belgesi” verildiğine dikkat çekti.

Bugüne kadar geçen zamanda, hastanelerine devlet sevkiyle 2 defa böbrek nakli yapılabilmesi için hasta gönderildiğini vurgulayan Ahmet Savaşan, hastanelerinde bugüne kadar 4 kez yapay kalp nakli yapıldığını anlattı.

“Organ nakli yapabilir belgesi” alınması ardından ilgili doktorlar, hemşire ve sağlık çalışanlarının tümünün konu hakkında eğitim aldıklarını vurgulayan Savaşan, hastanelerinin organ nakli için altyapısının uygun olduğu görüşünü dile getirdi.

Meclis kapanmadan önce geçirilen doku ve organ naklini düzenleyen yasaya, YDÜ Hastanesi profesörlerinin her türlü katkıyı koyduklarına dikkat çeken Savaşan, yetkililerin yasaya “5 yıl devlet hastanesinde yapılabilir” ibaresini koyarak, “siyasi bir karar ürettiğini”, ülkede yaşayan ve nakil bekleyen insanları “yurt dışına mahkum ettiğini” ve “medikal turizmin” önünü tıkadığın görüşünü ortaya koydu.

Yasa hakkındaki süreci anlatan Ahmet Savaşan, yasanın YDÜ hastanesinin iznini 5 yıl süreyle bertaraf edeceğini söyledi. Savaşan, Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilen yasada gerekli düzenlemelerin yeniden yapılmasını istedi.

Savaşan, organ nakli konusunda yürütülen çalışmaların gizli olmadığını vurguladı.

“BÜTÜN KURALLARA UYGUN”

Yapılması planlanan nakillerin uluslararası kurallara uygun, etik değerlere bağlı ve geçmemesine rağmen mevcut yasanın bütün kurallarına uygun olduğunu söyleyen Savaşan, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin açıklamalarını kınayarak, “talihsiz” olarak niteledikleri ve toplumda yanlış anlaşılmalara neden olabileceğini düşündükleri açıklamaların düzeltilmesini istedi.

Savaşan, denetimi yapacak heyetin hastaneye gelmesi veya gezmesinde bir sıkıntı olmadığını kaydederek, heyetin geldiği gün hastaneden sadece başhekimin bulunduğunu söyledi.

Bunun bildirimli bir toplantı olmadığını, adeta “baskın” gibi olan bir denetim olduğunu ileri süren Savaşan, denetim yapacak heyete istedikleri yeri denetleyebileceklerini, ancak tam teşekküllü bilgi için bir sonraki gün uygun bir saatte gelmelerini söylediklerini kaydetti. Savaşan, bu koşullarda heyetin kendi gönülleriyle hastaneden ayrıldığını ileri sürdü.

Savaşan, heyetin hastane yöneticileri tarafından itina ile ağırlandığını ve çalışmaları hakkında bilgi verildiğini söyledi.

Heyete uluslararası kurallar, kendi mevzuatları yasa ve katkı koydukları yasanın bütün maddelerine sadık kalarak etik ilkelere bağlı nakiller yapmak için hazırlık yaptıklarını anlattıklarını söyleyen Savaşan, heyetle birlikte yaklaşık 4-5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlattı.

Savaşan heyetle birlikte yoğun bakım, hemodiyaliz servisi, kan bankası ve hastaların yatacağı odalar olmak üzere gerekli olan bütün birimleri gezdiklerini belirterek, ziyaret ve denetlemeden duydukları memnuniyeti dile getirdiklerini anlattı.

Heyetle toplantı devam ederken Sağlık Bakan Ahmet Gülle’nin, YDÜ Hastanesi için Başsavcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Savaşan, Sağlık Bakanı Gülle’yi eleştirerek, bu tutumunun kabul edilemez olduğunu iddia etti.

Ülkeye gelen 2 yabancı hastaya nakil yapılması konusunda da değerlendirmelerde bulunan Savaşan, nakil konusunda geniş çaplı araştırmaların yapıldığını, bu hastalara nakil yapılıp yapılmayacağının henüz kesinleşmediğini, bunun sonucunun kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Hastanenin üst düzey yöneticilerinin dün konu hakkında, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı’na giderek bilgi verdiğini de ifade eden Savaşan, görüşmeler sonucunda bu konuda daha fazla açıklama yapmama kararı aldıklarını belirtti.

ERKMEN

YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen de, hastanelerinin “organ nakli yapılabilir” belgesi alması ardından, böbrek nakli için devletin kendilerine hasta sevk ettiğini belirterek, devletin kendilerine hasta sevk edebildiğine göre, hastanelerinin nakil yapabileceğini onayladığını söyledi.

Konu hastanın yapılan tetkiklerinde böbrek nakline uygun bulunduğunu ancak hastanın eşinin nakilden vazgeçtiğini anlatan Erkmen, devletin daha sonra kendilerine 2 tane de yapay kalp nakli vakası gönderdiğini ileri sürdü.

Öte yandan kendilerine nakil için başvuran iki yabancı uyruklu hastanın tetkiklerinin devam ettiğini, gerekli yazışmalar ve araştırmaların devam ettiğini, yasaya uygunluğunun araştırıldığını anlatan Erkmen, devletin hastaneyi denetlemeyle ilgili girişimlerini baskın olarak niteledi.

Erkmen, misyonlarının Kıbrıs Türk halkının, kendi ülkesinde kimseye muhtaç olmadan kendi evindeymiş gibi çözmesi olduğunu ifade ederek, hastanenin çalışmalarını tıbbi etik kurallar ve AB normları çerçevesinde devam ettirdiğini kaydetti.

Kendilerinin kötü bir amacı olmadığını söyleyen Erkmen, konu hakkındaki açıklamaların çok rencide edici olduğuna işaret ederek, konu hakkında yapılan açıklamaları “talihsiz” olarak niteledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 850 araç sürücüsünden 202’sine ileri işlem18 Ocak 2018 Perşembe 16:16
 • TDP'de aday belirleme Pazar günü23 Kasım 2017 Perşembe 14:36
 • "Yoksa gizlice sözler mi verdiniz?"24 Ocak 2017 Salı 11:58
 • Karakolda Dayak Savcılığa taşındı03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:51
 • Lamborghini marka araç ortalığı karıştırdı..03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:47
 • Kermiya – Dereboyu yolunda kaza...03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:42
 • Siyasi rant, tarih dinlemiyor03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:35
 • LTB’den Online Canlı Destek ve Şikayet Takip Hizmeti03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:21
 • Akıncı, Tuğgeneral Erdinç Korkuter’i kabul etti.03 Ağustos 2016 Çarşamba 11:18
 • Oshan Sabırlı yazdı: Pademler çiçek açtığında çözüm diyeceğiz03 Ağustos 2016 Çarşamba 10:31