• BIST 110.007
 • Altın 371,769
 • Dolar 6,7708
 • Euro 7,6728
 • Lefkoşa 30 °C
 • Mağusa 29 °C
 • Girne 26 °C
 • Güzelyurt 26 °C
 • İskele 29 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 23 °C

HP Genel Sekreteri Kıb-TEK'e 4 santral alınması kararının arkasındayız

HP Genel Sekreteri Kıb-TEK'e 4 santral alınması kararının arkasındayız
HP Genel Sekreteri Kıb-TEK'e 4 santral alınması kararının arkasındayız

HP Genel Sekreteri Kıb-TEK'e 4 santral alınması kararının arkasındayız

İşte o açıklama;

Son günlerde gündemde olan Kıb-Tek’in santral alımına ilişkin çeşitli haberler yapılmaktadır. Bilindiği üzere bir önceki hükümet döneminde uluslararası ihaleye çıkarak 4 adet Çift Yakıtlı yeni Jeneratör alınması kararlaştırılmış, bu karar alınırken de hem fizibilite raporları incelenmiş hem daha çevreci ve verimli enerji üretimi hedef alınmış hem de belirli bir zaman sonra vatandaşın daha ucuz elektrik kullanması arzu edilmiştir. Bunun yanı sıra ülkemize ait olan kurum ve kuruluşların varlığını koruması da her daim ana hedeflerimizin arasında olduğu nettir. Mevcut ihale sürecinin tamamlanmasının akabinde elimizdeki verilere göre 4 yıl içinde bu yatırım kendi kendini amorti etme noktasına gelecektir. Bu sebeple önceki hükümet döneminde alınan bu kararın, aksi bilimsel veri ve raporlarla ispatlanmadıkça, hem kurum hem de vatandaş için faydalı olacağı aşikârdır. Öte yandan aksine bir karar olmadığı sürece önceki Bakanlar Kurulu Kararı zaten yürürlüktedir. Bir başka ifadeyle Halkın Partisi önceki hükümet döneminde ortaya koyduğu Çift Yakıtlı dört yeni Jeneratör alımı ile ilgili olarak aynı duruşa sahiptir ve görüşünü değiştirmemiştir.

 

Ne olmuştu?

16 Ağustos Cuma günü gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantımızda, Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası olarak süresiz grev kararı almış bulunmaktayız. Geldiğimiz aşamada artık diyalog yoluyla sorunların çözülemeyeceği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Birçok kez bu yolu denememize ve gerekli siyasi adımların atılması için tüm önerilerimizi gerek KIB-TEK Yönetim Kurulu’na, gerekse de mevcut hükümete aktarmamıza rağmen ne yazık ki bu kesimler tarafından kurumumuzun ileriye taşınması yönünde herhangi bir niyetin olmadığını görmüş bulunmaktayız.

Özellikle Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti döneminden başlayarak, şu anda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay’ın da içerisinde bulunduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu dörtlü koalisyon hükümeti tarafından da onaylanan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na 4 adet yeni santral alınması için uluslararası ihaleye çıkılması yönünde bakanlar kurulu kararı olmasına rağmen, mevcut UBP-HP hükümeti tarafından bu kararın hiçe sayılması tarafımızca kabul edilemez bir tavırdır.

KIB-TEK’in geleceği açısından çok önemli olan bu yatırımın geciktirilmesi ve de yapılmaması demek, kurumumuzun kısa bir süre sonra toplumumuza hak ettiği hizmeti veremeyeceği anlamını taşımaktadır. Süresiz grev kararımızın en önemli sebebi, iki hükümet tarafından alınan bu kararın mevcut hükümet tarafından uygulanmamasıdır. Tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen hükümetten ayni şekilde iyi niyetli ve samimi bir karşılık bulamamamız bizi bu kararı almaya itmiştir.

Yine mevcut hükümetin, Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığı ekonomik paket içerisindeki Toplu İş Sözleşme düzeninin ortadan kaldırılmaya yönelik girişimi, KIB-TEK’in devletten alacaklarının hükümetler tarafından kurumumuza ödenmemesi, AKSA’nın yüksek kar elde etmesine rağmen kurumumuza ve toplumumuza verdiği zararın siyasiler tarafından önüne geçilmemesi ve her fırsatta bazı hükümet yetkililerinin, bilinçli bir şekilde KIB-TEK emekçilerinin maaşlarını gündeme getirerek yalan - yanlış bir algı operasyonu yaratması, bununla birlikte kurumun özelleştirilmesi için bu tür operasyonların her fırsatta bazı eller tarafından piyasaya sürülmesi, geldiğimiz aşamada artık masa başında vakit kaybetmek yerine sokağa çıkıp KIB-TEK’in yaşatılması ve özerk bir yapıya kavuşturulması için kavga vermenin zamanının geldiğini göstermektedir.

Bu bağlamda, EL-SEN hem yapacağı eylemlerle, hem de ortaya koyacağı süresiz grevle hükümet edenlere gereken cevabı verecektir. Bu kavgamızda yoldaş sendikalarımızın da bizlerle birlikte olacağına ve toplumuzun da kendi özvarlığı olan KIB-TEK’e sahip çıkacağına eminiz.

İlgili Haber: El-Sen'den süresiz grev kararı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler