• BIST 95.834
 • Altın 361,969
 • Dolar 6,6541
 • Euro 7,2778
 • Lefkoşa 10 °C
 • Mağusa 9 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • İskele 9 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 6 °C

Şimdi ne olacak?

Oshan SABIRLI

Kıbrıs Türk halkında moral bozukluğu var.

Aslında zafer nidaları atamıyor kimse.

Şimdi sokağın nabzını iyi tutmak lazım. Dün karşılaştığım herkesin bana sorduğu soru “şimdi ne olacak?” şeklindeydi.

Noel geliyor.

Noel gelmeden hızlı bir şekilde Kıbrıs müzakerelerinin kaldığı yerden başlaması gerekiyor. Aksi takdirde kazanılan ivme yerini soğumaya ve hem zaman hem de motivasyon kaybına neden olacak.

Özellikle Kıbrıs Türk liderliğine moral kaybı yaratan, diğer yandan Kıbrıslı Türklerin motivasyonunu yitirmesini sağlayan Kıbrıs Rum liderliğinin, eğer iyi niyet ve çözüm iradesi varsa zeytin dalı uzatması gerekiyor.

Başta Birleşmiş Milletler (BM) ve dünya devletlerinin Kıbrıs’ta çözümü desteklemesi, liderleri müzakereye devam edilmesi yönünde hızlı bir şekilde yüreklendirmesi lazım.

Akıncı’nın Ercan’da yaptığı açıklamanın bir bölümü oldukça etkili ve anlamlıydı.

Akıncı, “Müzakere etmeye gittik ama Kıbrıs Türk halkının haklarını teslim etmeye gitmedik. Çözümün ancak eşitlik, özgürlük ve güvenlik çerçevesinde bulunabileceğini her zaman aklımızda tuttuk. Kıbrıs Rum toplumunun haklarına saygılı olurken Kıbrıs Türk halkının haklarına saygı bekledik” yorumunu yaptı.

Şimdi yeniden başa döndük. Gerek Kıbrıs Türk liderliği, gerekse Kıbrıs Rum liderliği şimdi hasar tespiti yapıp sürecin şekillenip şekillenmeyeceği merak konusu oldu.

Mont Pelerin’de nerede sorun çıktığını da iyi değerlendirmek gerek.

-       Müzakerelerde Annan Planında Kıbrıs Türk tarafına bırakılan toprak oranının yüzde 28.7 şeklindeyken Kıbrıs Türk tarafında kalacak toprak oranı konusunda yüzde 29.2 teklifi yapıldı.

-       Göçmen olacak Kıbrıslı Rum nüfusu konusunda ise Kıbrıs Rum tarafı alt sınır olarak 78 bin, üst sınır olarak da 92 bin şeklinde bir öneri sundu ve katı tutum sürdü.

-       Yunanistan’ın güvenlik ve garantiler konusunda Mont Pelerin zirvesi sırasındaki, 5’li konferans konusunda ön şart sunması da sürecin en büyük gerginliği oldu.

-       Güzelyurt ismi masaya gelmezken, kriterlerde Rumların ortaya koyduğu rakamlar Güzelyurt’un da Kıbrıslı Rumlara Güzelyurt’un yeni haritaya girmesini sağlayacak veriler oluşmasını ortaya koydu.

-       Uzlaşı sağlanan ve dönüşümlü başkanlığa onay veren Kıbrıs Rum yönetimi, dönüşümlü başkanlığı da beşli konferansta bir pazarlık konusu şekline getirip güvenlik ve garantiler başlığına da tehdit ve al-ver parçası yapmaya çalıştı.

Özetle müzakere masasına çok net ve sert giden Rum liderliği Kıbrıs’ın bölünmesinin kalıcılaşmasını sağlayacak manevralarının değişmesi, Çipras ve Erdoğan görüşmesinin çözümde tetikleyici rol almasının sağlanması gerekiyor.

Salı gününe oranla şimdi hala daha umutlu olduğumu söylemem gerek. Tren hala kaçmış değil,

 

İki tren bir makasta karşı karşıya geldiğinde ikisi de tamamen durmalı ve diğeri gitmeden hareket etmemelidir.

Kansas Meclisi'nden geçen karar

*****

AKILDA KALANLAR

ŞAŞKINLIK VAR

Kıbrıs Türk Liderliği ve Kıbrıs Rum Liderliği’nin müzakere umutlarında şaşkınlık var. Mont Pelerin’de toplam 7’si resmi 2’si gayrı resmi 9 günlük zirvede İsviçre çok da iyi anılar ile akıllarda kalmadı. Şimdi silkelenmek yeniden kalınan noktadan başlamak lazım.

resim-1.jpg

GÜLEN YÜZLER

İsviçre’de Mont Pelerin köyünde görüşmelerin kilitlenme noktasına gelmesi artık gülen yüzlerin yok olmasını, bozuk bir Türkçe ile Anastasiades’in ve yine farklı aksanı ile Akıncı’nın güldüren videosunu akıllara getirdi.

Şimdi ne gülen yüzler, ne de umutlar kaldı 2016 için. Bir yanımız hala geç değil diyor. 
Ne demişti Rum lider Akıncı ile birlikte;
"Yeni Yılın biz Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklere yeniden birleşmiş vatandaşlarımıza tekrardan barış içinde yaşanmasına izin vermesini dilerim... Mutlu Yıllar"...

resim2.jpg

TOP ANAVATANLARDA

Süreci tersine çevirecek iki önemli devlet var. Yunanistan ve Türkiye’nin yeni süreçte atacakları adımlar Kıbrıstaki halklar için hayati önem taşıyor.

resim3.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları