• BIST 9722.09
 • Altın 2428.571
 • Dolar 32.5199
 • Euro 34.8
 • Lefkoşa 21 °C
 • Mağusa 20 °C
 • Girne 23 °C
 • Güzelyurt 22 °C
 • İskele 20 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 21 °C

Harmancı: “4 yıl önce öngördüğümüz yol haritasınının yüzde 80’ini başardık”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) adayı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, 4 yıl önce öngördükleri yol haritasının yüzde 80’ini ekibiyle birlikte başardıklarını kaydetti.
Harmancı: “4 yıl önce öngördüğümüz yol haritasınının yüzde 80’ini başardık”

Harmancı, LTB Başkanlığı görevine geldiğinde yüzde 50 olan bütçe performansını yüzde 89’a çıkardıklarını, istihdam yapmayarak, 901 olan personel sayısını 830’a indirdiklerini ifade etti.

Harmancı, seçim çalışmaları çerçevesinde, 9 Eylül İlkokulu ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni (KTOÖD) ziyaret etti ve 9 Eylül İlkokulu’nu ziyaretinde müdür ve öğretmenlere 4 yıllık icraatlarını anlattı. 

Seçim ofisinden yapılan ziyaretle ilgili yazılı açıklamaya göre, Harmancı, zor koşullarda hizmet vermeye çalışmakla birlikte enkaz edebiyatı yapmak yerine hazırladıkları ekonomik yol haritasını disiplinli bir şekilde ve kararlılıkla uyguladıklarını söyledi.

“Göreve gelmeden önce dersimize iyi çalıştık” diyen Harmancı, bu dönemde bankalar ve piyasaya olan borçların ve emeklilerin ödenerek önemli bir ekonomik gelişim sağladıklarını, göreve geldiklerinde yüzde 50 olan bütçe performansını yüzde 89’a çıkardıklarını kaydetti. 

Harmancı, istihdam yapmak yerine 901 olan personel sayısını 830’a indirdiklerini de sözlerine ekledi. 

“Lefkoşa’da ne değişti” sorusunun “Lefkoşa’da artık fark var” şeklinde cevaplandığını, en önemli değişimin dört yıllık görev süresinde rutin hizmetlerin hiçbirinin aksamaması yanında ekonomik iyileşmenin sağlanması ve yatırım yapılmaya başlandığının olduğunun altını çizdi. 

Belediye dışındaki kaynakları da doğru kullanmaya gayret ettiklerine işaret eden Mehmet Harmancı, Türkiye Cumhuriyeti TC Ekonomik Kalkınma İşbirliği Ofisi’nin yardımlarının kullanılmadığı yönünde gerçek olmayan bir algı yaratmaya çalışıldığını kaydetti.

Harmancı, Şehit Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddeleri, Marmara Köprüsü, Açık Pazar ve Asmaaltı Yayalaştırma Projeleri’nin Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma İşbirliği Ofisi’yle yaptıklarını altını çizdi.

Harmancı, “Bütün başvurularımı yaptım, eğer kaynak kullanmada bir kriter varsa, bu kriterlerin belirleyicisi ben değilim. Ben, başvurularımı zamanında yapmış aynı zamanda en çok kaynağı da kullanan bir belediye başkanıyım” ifadelerini kullandı. 

Mehmet Harmancı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi, Kadın Sığınma Evi, Engellemeyen Lefkoşa Birimi, Çocuk Hakları Birimi ve Gençlik Meclisi gibi birimler oluşturduklarını belirtti. Harmancı, Gençlik Meclisi ile 18 yaş altı bireylerin de LTB uygulamalarına katılım şansı elde ettiğini, Hamitköy ve Haspolat’ta açılan birçok kursla yüzlerce ailenin çocukları için etüt tarzı bir eğitim şansı yakaladığını söyledi. 

Harmancı “Özet olarak bence Lefkoşa’daki değişimin en önemli noktası artık şeffaflık ve hesap verebilirliğin olması. Her üç ayda bir bütün bütçesini internetten yayınlayıp demokratik katılım sağlıyoruz. 33 kez bölge toplantısı yaptık. Bu toplantılarda toplumla bütün sorunların reçetesini çıkardığımızı düşünüyorum” dedi.

Lefkoşa’da en kötü ve en pis dönemi herkesin çok iyi hatırladığını belirten Harmancı, Lefkoşa’nın 2012 yılında karantinaya alındığını, 6 ay boyunca sağlık açısından tehdit altında olunduğunu söyledi.

Harmancı “Lefkoşa, son dört yıldır alnı ak ve sistematik işleyen dönemini yaşıyor. 4 yıl önce öngördüğümüz yol haritasının %80’ini ekibimle birlikte başardık. Sadece biz ve ekibimiz değil, Lefkoşalının sahiplenmesiyle bu noktaya geldik. Lefkoşa’daki değişim ve sürdürülebilir dönüşüm 2018-2022 döneminde de devam edecek” ifadelerine yer verdi.

KTOÖD ZİYARETİ

KTOÖD’yii ziyaret ederek, burada Günay Kibrit ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Harmancı, KTOÖD’nin birlikte gerçekleştirdikleri zihniyet devriminin en önemli paydaşı ve yol arkadaşı olduğunu vurguladı.

Harmancı, Engellemeyen Lefkoşa Birimi’nin özel hizmetler verdiğini kaydederek, fiziki kapasitelerin genişletilmesi gerektiğinin farkında olduklarını ve bu yönde ciddi projeler geliştirdiklerini belirtti.

Oluşturdukları Önce Engellemeyen Lefkoşa Komisyonu ve Engelsiz Lefkoşa Birimi hakkında bilgi aktaran Harmancı, 2018-2022 döneminin en önemli çıkış noktasının fiziki engeller bakımından kaldırım düzenlemelerinin değişmesi olacağını kaydetti.

Şehit Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay caddelerindeki düzenlemelerin de aynı zihniyetle ele alındığına işaret eden Harmancı, önümüzdeki dönemde mutlaka özel ihtiyaçlı bireyler için geçici bir bakım merkezini hayata geçireceklerini vurguladı. 

Harmancı böylelikle Lefkoşa içerisinde yaşayan engelli ailelerinin sosyalleşebilmesi, günlük hayatın içerisinde kendilerine daha rahat vakit ayırabilmelerinin sağlanacağını kaydetti. 

Harmancı, engelsiz bir Lefkoşa hedefiyle gerçekleşen zihniyet devriminin ardından fiziki engelleri de ortadan kaldıracak somut devrimi de başarmak için ciddi projelerin hazırladığını ve bunları 2018-2022 döneminde gerçekleştireceklerini vurguladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler