• BIST 2.750,49
 • Altın 1022.045
 • Dolar 17.8717
 • Euro 18.1973
 • Lefkoşa 25 °C
 • Mağusa 26 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 22 °C
 • İskele 26 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C

113 örgütten ortak açıklama

113 örgütten ortak açıklama
113 örgütten ortak açıklama

İki toplumlu ortak yürüyüş ve etkinlik 24 Nisan’da gerçekleşecek.

Açıklamada Cenevre’deki 5+1 Kıbrıs Zirvesi öncesinde “Bu Memleket Bizim” diyen herkesle #FederasyonYolundaBirlikte sokaktayız! çağrısı yapıldı.

“Federasyon Yolunda Birlikte” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlik, kuzeyde Bu Memleket Bizim Platformu'nun organizasyonuyla saat 17.00’de Lefkoşa Eski Peyak önünde başlayacak ve oradan ortak buluşma yeri olan Baf Kapısı’nın kuzeyinde kalan bölgedeki  Yiğitler Burcu'na yürünecek.

Aynı anda güneyde de Lefkoşa Eleftheria/Özgürlük Meydanı’nda toplanılıp, Baf Kapısı’na yürünecek. Eyleme kuzeyden katılacaklar eski Peyak önünden Ledra Palace ışıklarına, oradan Çetinkaya Kulübü yönüne yürüyerek Yiğitler Burcu'na ulaşacak ve burada kurulacak stantta konuşmalar yapılacak.

24 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek “iki toplumlu barış” etkinliğiyle ilgili basın toplantısı, organizasyondaki sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla bugün çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

REFERANDUMUN YIL DÖNÜMÜNDE…

Toplantıda, etkinliğin Kıbrıs Türk tarafını temsilen konuşma yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, 27 Nisan’da Cenevre’de yapılacak 5+1 gayriresmî görüşmenin hemen öncesinde Annan Planı Referandumu yıl dönümü olan 24 Nisan tarihinde, Kıbrıs’ta “gerçekten çözüm isteyenlerin sesini duyurmak için” bu geniş çaplı etkinliği düzenlediklerini kaydetti.

“Ülkesini seven, çözümü destekleyen herkesin Covid-19 önlemleri çerçevesinde gerçekleşecek etkinliğe katılması” çağrısında bulunan Elcil, “Gerek Sayın Anastasiades’in, gerek Sayın Tatar’ın samimiyetlerine inanmıyoruz. Biz ülkemizi yarım değil, bütün olarak seviyoruz ve ülkemiz için endişeleniyoruz” dedi.

“KIBRISLI TÜRKLER VE RUMLAR, İKİ BÖLGELİ, İKİ TOPLUMLU BİR FEDERASYON TEMELİNDE YENİDEN BİRLEŞME VE BARIŞ İSTEĞİ KONUSUNDA BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KARARLILIK GÖSTERMEKTEDİR”

Ardından okunan ortak basın açıklamasında, “Kalıcı bir bölünme ve ilişkilerin gerilmesi tehlikesi yaşanmadan, her iki taraftaki siyasi liderlerin federal bir çözüme yönelik açık veya gizli muhalefetlerini terk etmeleri ve BM Genel Sekreteri önerilerine olumlu ve net bir şekilde cevap vermeleri” talep edildi.

“Yaygın hayal kırıklığına rağmen, Kıbrıslı Türkler ve Rumların, yeniden birleşme ve barış isteği konusunda benzeri görülmemiş bir kararlılık gösterdiği” ifade edilen açıklamada, barışçıl bir gelecek için mevcut tek seçeneğin BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitlik temelinde, İki bölgeli, İki toplumlu bir federasyon çatısı altında yeniden birleşmek olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, “makul önlemlerin alınarak Kuzey-Güney geçiş kapılarının açılması ve Doğu Akdeniz’deki istikrarsız durumu körükleme eğiliminde olan tüm eylemlerden vazgeçilmesi” taleplerinde bulunuldu ve BM Genel Sekreteri’ne “1974 öncesi sahiplerine geri verilmesi amacıyla Kapalı Maraş’ın, BM gözetiminde planlanması ve geliştirilmesi için pratik adımlar atma” çağrısında bulunuldu.

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Biz, sivil toplumu temsil eden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler, sivil hareketler ve kişiler olarak, bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalara olan bağlılığımızı ve desteğimizi yeniden teyit ediyor ve bunların her iki taraf için de kabul edilebilir kapsamlı bir çözüm için çerçeve oluşturduğuna inanıyoruz. Bu yakınlaşmalar, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü yolundaki en değerli varlığını temsil etmektedir.”

Toplantıda, aynı zamanda Atina’da, İngiltere’de ve Kıbrıslıların yoğun olarak yaşadığı diğer ülkelerde bir araya gelinip, etkinlik düzenleneceği ve 27 Nisan’da Cenevre’de yer alacak gayriresmî toplantıda “Federasyonun önünü açacak bir sonuç alınabilmesi ve görüşmelerin yeniden başlayabilmesi adına” ilgili ülkelerin bakan ve milletvekilleriyle görüşüleceği ve “ortak iradenin’ ifade edileceği” kaydedildi.

113 örgütün talepleri
Kararlılıkla belirtiriz ki:

 1. Barışçıl bir gelecek için mevcut tek seçenek, BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitlik temelinde, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon çatısı altında yeniden birleşmektir.
   
 2. Bugüne kadar elde edilmiş yakınlaşmalar ve BM Genel Sekreteri'nin Crans Montana'da masaya koyduğu 6 maddelik önerisi, tüm taraflar için ivedi olumlu gelişmelerin sağlanması yönündeki tek pragmatik seçenektir. Kıbrıslı Türkler’in tüm karar alma düzeylerine etkili katılım hakkına saygı duymak ve BM Genel Sekreteri tarafından önerilen yeni bir güvenlik düzenlemesini kabul etmek, bir anlaşmaya varılması için elzemdir.
   
 3. Kuzey ve güney arasındaki tüm geçişlerin; geçiş noktalarında makul önlemler alınarak, adanın diğer kısımlarında olduğu gibi tüm gereklilikler uygulanarak, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi işbirliğini geliştirmesi için güçlendirilerek, derhal açılması gerekmektedir. Dayanışma ruhu içinde, önümüzdeki zor aylarda pandemiyle mücadele etmek için tüm alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu, fiilen bölünmüş ülkemizin her yerinde ticareti ve istihdamı artırmak ve Kıbrıslı Türk topluluğu üzerindeki mevcut olağanüstü koşullardan kaynaklanan olumsuz ekonomik yükü en aza indirmek için Yeşil Hat Tüzüğüne dayalı uluslararası pazarlara erişim anlamına gelmektedir.
   
 4. Doğu Akdeniz'de, bölgedeki hüküm süren istikrarsız durumu körükleme eğiliminde olan tüm eylemlerden vazgeçilmesi, müzakere sürecinin sonuç vermesi için gerekli alan ve zamanı sağlamak için elzemdir. Aynı zamanda, hidrokarbon sahasının araştırılması ve geliştirilmesi ile ilgili çevresel konuların, mevcut etki ve risk minimizasyonu ihtiyaçları doğrultusunda dikkatlice yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
   
 5. BM Genel Sekreterini, 1974 öncesi sahiplerine geri verilmesi amacıyla Kapalı Maraş’ın, BM gözetiminde planlanması ve geliştirilmesi için uzmanlar ve temsilcilerden oluşan iki toplumlu teknik komiteye öneriler sunarak pratik adımlar atmaya çağırıyoruz.

 

Biz, Sivil Toplumu temsil eden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler, sivil hareketler ve kişiler olarak, bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalara olan bağlılığımızı ve desteğimizi yeniden teyit ediyor ve bunların her iki taraf için de kabul edilebilir kapsamlı bir çözüm için çerçeve oluşturduğuna inanıyoruz. Her iki tarafın da yakınlaştığı ve defalarca teyit ettiği gibi, Çözüm’ün beraberinde, tek egemenliğe, tek uluslararası kimliğe ve tek vatandaşlığa sahip yeniden birleşmiş, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonu getirmesi gerektiğini yeniden vurgulamak istiyoruz. Bu yakınlaşmalar, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü yolundaki en değerli varlığını temsil etmektedir.

Üçüncü tarafların müdahalesinden arınmış yeniden birleşmiş bir ülke ve gelecek nesiller için barışçıl bir gelecek için, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona ulaşmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Yeniden birleşmiş barışçıl bir Kıbrıs, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunabilir. Böylece, üç ülke Doğu Akdeniz'de ve daha geniş alanda bir işbirliği modeli ve bir barış köprüsü oluşturabilir. Biz Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak bu ortak vizyonu paylaşıyor ve ülkemizin yeniden birleşmesi için ifade ettiğimiz ortak irademize saygı duyulmasını talep ediyoruz.

Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, yeniden birleşmeye giden ortak yol üzerinde birlikte yürüyor ve her türden bölünmeye yol açacak tüm önerileri reddediyorlar. Birlikte yürümek, başarının özüdür!

Etkinliğe destek veren örgütlerin listesi (alfabetik olarak):

 1. Active Citizens - Ενεργοί Πολίτες
 2. Actor's branch-SIDIKEK PEO
 3. AKEL - Progressive Party of the Working People    
 4. Anatropi
 5. Association of Cypriot Refugees in Greece – Cyprus ‘74
 6. Association of Historical Dialogue and Research
 7. Association of Turkish Cypriot Artists and Authors
 8. Athletic-Cultural Youth Association " Peace and Friendship"
 9. Australian Peace Initiative for Cyprus (Bi-Communal)
 10. Avli - Αυλή
 11. BARAKA Cultural Group
 12. Barış ve Demokrasi İnisiyatifi
 13. Bağımsızlık Yolu
 14. Bi-communal Choir For Peace in Cyprus
 15. Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of 1963-74 events - Together We Can
 16. Bi-communal Kyrenia Initiative
 17. Cooperative Workers Trade Union - KOOP-SEN
 18. CTP - REPUBLICAN TURKISH PARTY
 19. CTP Youth
 20. Customs Workers Trade Union - GÜÇ-SEN
 21. Cypriot Science Education Health and Solidarity Association - KIBES
 22. Cypriotism Movement
 23. Cypriots' Voice
 24. Cyprus Academic Dialogue
 25. Cyprus Association of Social Psychology
 26. Cyprus Natural Coastline - Πρωτοβουλία για τη Διάσωση των Φυσικών Ακτών
 27. Cyprus Pir Sultan Abdal Cultural Association
 28. Cyprus Publishers Association - KYa B
 29. Cyprus Reunification Movement
 30. Cyprus Song Association - KIBHAD
 31. Cyprus Sustainability Institute
 32. Cyprus Turkish Building Contractors Association
 33. Cyprus Turkish Physicians Trade Union - TIP-İŞ
 34. Cyprus Turkish Secondary Teachers Trade Union - KTOEÖS
 35. Cyprus Turkish Teachers Trade Union - KTÖS
 36. Cyprus Writer's Union
 37. Cyprus Youth Platform
 38. Dayanışma - Solidarity
 39. Eastern Mediterranean University Union of Academic Staff- DAU-SEN
 40. EDON
 41. EL-SEN
 42. EMU Unity and Solidarity Trade Union - DAÜ-BİR-SEN
 43. Enorasis sociocultural club
 44. Epilogi Limassol cultural movement
 45. Famagusta for Cyprus
 46. Famagusta for Cyprus Youth
 47. Famagusta Initiative
 48. Famagusta Our Town
 49. Feminist ATÖLYE
 50. Friends of Cyprus
 51. GAT -Gender Advisory Team
 52. German-Cypriot Forum
 53. Girne Düşünce Derneği
 54. Hade!
 55. Hands across the Divide
 56. HASDER
 57. HAZINE-SEN
 58. Home for Cooperation
 59. IKME Sociopolitical Studies Institute
 60. INVEST IN EDUCATION
 61. İskele Citizens Initiative
 62. KIBRIS TEK YURT HEP BiRLiKTE- ΚΥΠΡΟΣ ΜΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΛOΙ ΜΑΖΙ
 63. KISA – Action for Equality, Support, Antiracism
 64. KLIIR
 65. Kontea Heritage Foundation
 66. Larnaca for Solution - Reunification Movement
 67. Left Wing
 68. Limassol Civil İnitiative - Solution-Reunification-Peace
 69. MAGEM
 70. Movement for a Federal Cyprus
 71. Municipal Workers Trade Union - BES
 72. New Cyprus Association
 73. New Cyprus Party YKP
 74. New Internationalist Left
 75. NGO Support Centre
 76. OPEK - Association for Social Reform
 77. Pancyprian Federation of Trade Unions PEO
 78. Pancyprian Peace Council
 79. Peace & Solidarity Initiative with Cyprus (P.E.A.K)
 80. Peace Association
 81. PEACE DECISION - ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΡΗΝΗΣ
 82. People's Peace Platform for Unıted Cyprus (London)
 83. POGO
 84. Post Research Institute
 85. Proodeftiki Primary School Teachers movement
 86. Proodeftiki Secondary School Teachers movement
 87. Proodeftiki Student Association
 88. Proodeftiki Technical Schools
 89. Publishers Trade Union - BASIN-SEN
 90. Revolutionary Workers Union Federation Dev- İŞ
 91. Sispirosi Atakton - Συσπείρωση Ατάκτων
 92. Socialist İnitiative
 93. Socialist Party of Cyprus
 94. Sol hareket
 95. Spirithkia -Σπιριθκιά
 96. State Workers Trade Union- ÇAĞ-SEN
 97. Stop the War Coalition
 98. Symfiliosi / Uzlaşma / Reconciliation
 99. TDP - SOCIAL DEMOCRATIC PARTY
 100. TDP Youth
 101. The Management Centre of the Mediterranean
 102. Third Community Forum
 103. TKP
 104. Turkish Cypriot Association for Democracy (London)
 105. Turkish Cypriot Civil Servants Trade Union - KTAMS
 106. TÜRK-SEN
 107. Unite Cyprus Now!
 108. United Cyprus Party BKP
 109. United Cyprus Platform of the Overseas Cypriots
 110. United Democrats Youth organization
 111. United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform
 112. We want Federation Left Movement - Αριστερή Κίνηση Θέλουμε Ομοσπονδία
 1. Workers Democracy – Εργατική Δημοκρατία

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler