• BIST 2.372,35
 • Altın 942.117
 • Dolar 15.8689
 • Euro 16.7587
 • Lefkoşa 18 °C
 • Mağusa 18 °C
 • Girne 20 °C
 • Güzelyurt 18 °C
 • İskele 18 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Dev-İş Başkanı Felek: “Yerli iş gücünü destekleme fonu tüzüğü özel sektör emekçisine soluk aldıracak”

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Hasan Felek, “Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü”nün özel sektör emekçisine soluk aldıracağını kaydetti.
Dev-İş Başkanı Felek: “Yerli iş gücünü destekleme fonu tüzüğü özel sektör emekçisine soluk aldıracak”

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Hasan Felek, “Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü”nün özel sektör emekçisine soluk aldıracağını kaydetti. 

Bu uygulamanın sadece çalışanlara değil işverenlere de avantaj getireceğini belirten Felek, işveren çevrelerinin uygulamaya tepkilerini değerlendirirken “işverenlerin KKTC vatandaşlarının ek 750 TL maaş alacak olmasından değil, sendikalaşmasından ve sendikalaşmanın yaygınlaşmasından korktuğunu” iddia etti.

Dev-İş Başkanı Hasan Felek yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde tartışılan “Yerli İş Gücünü Destekleme Fonu Tüzüğü”nün KKTC vatandaşlarına sendikalaşmaları durumunda yapılacak 750 TL’lik ek katkıyla birlikte Sosyal Güvenlik Fonlarının devlet tarafından karşılanması konusunda, işveren ve onların sözcülerinin yaptığı açıklamaların, bir kez daha sermaye kesimlerinin emek ve emekçiye yaklaşımlarını göz önüne serdiğini belirtti.  

“Kaçak işçi çalıştırmaktan rahatsız olmayan, emekçilere İş Yasası’nda tanınan haklarını bile kullandırtmayan, günlük sekiz saat çalışma kuralını dahi önemsemeyen, yabancı iş gücü üzerinden maksimum sömürü ve maksimum kar arayışında olan işveren kesimleri, söz konusu uygulamaya karşı bir anda dünyanın en eşitlikçi ve adalet dağıtan sınıfı kesildiler” ifadelerini kullanan Felek, işverenlerin KKTC vatandaşlarının ek 750 TL maaş alacak olmasından değil, sendikalaşmasından ve sendikalaşmanın yaygınlaşmasından korktuğunu ileri sürdü.

İşveren kesimlerin Ticaret veya Sanayi Odalarına üye olabildiklerini, halkın vergileriyle oluşan devletin bütçesinden büyük miktarlarda teşvikler alabildiklerini, emekçilerin sendikalaşmasından veya vatandaşların bu ülkede tutunabilmek için teşvik almasından rahatsızlık duyabildiklerini iddia eden Felek, şu ifadelere yer verdi:

“BU UYGULAMA SADECE ÇALIŞANLARA DEĞİL İŞVERENLERE DE AVANTAJ GETİRECEK”

“Bu tepkiler en basit anlamıyla bu ülkenin bir utancıdır. Eğer bugüne kadar işverenler emekçilerin hakkını ödeseydi, örgütlenmek isteyen çalışanları sırf sendikalaştı diye işten atmasaydı, yani bu ülkede işverenlerin yasa ve adalet tanımaz tavrı olmasaydı, bugün böyle bir uygulama da tartışılmayacaktı zaten. Halbuki söz konusu uygulama sadece çalışanlar açısından değil, işverenler açısından da avantaj getirecek. Çalışma yaşamındaki motivasyonun artmasını ve nitelikli emeğin gelişmesini sağlayacaktır.”

Felek, Dev-İş olarak bu uygulamanın çalışma yaşamındaki sorunları çözeceğini veya tamamıyla bir alternatif olacağını düşünmediklerini fakat insani açıdan KKTC vatandaşı binlerce özel sektör emekçisinin bu uygulamayla bir soluk alacağını dile getirerek, “Bir soluk almanın dahi karşısında olanları toplum vicdanına bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler