• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 5 °C
 • Mağusa 6 °C
 • Girne 11 °C
 • Güzelyurt 5 °C
 • İskele 6 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -1 °C

Muhaceret Affı, bilgilendirme toplantıları devam ediyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından KKTC’de kayıt dışı duruma düşmüş kişiler için çıkarılan Çalışma ve Muhaceret Affı, bilgilendirme toplantıları devam ediyor.
Muhaceret Affı, bilgilendirme toplantıları devam ediyor!

  KKTC’de kayıt dışı duruma düşmüş kişiler için çıkarılan Çalışma ve Muhaceret Affı ile ilgili bilgilendirme toplantılarının ilki Gazimağusa’da,  ikincisi ise  dün  akşam Güzelyurt’ta düzenlendi.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bürokratlarının  yanısıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı H. Ersan Saner’in de  hazır bulunduğu  bilgilendirme toplantılarında, vatandaşlar çalışma ve muhaceret affı ile ilgili sorularına yetkililerden yanıt alma imkanı yakaladı.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, konuşmasında,  Çalışma ve Muhaceret Affı’nın kimleri kapsadığı, ne kadar süre geçerli olduğu, aftan nasıl yararlanılacağı ve affın çalışma yaşamına kazandıracakları hakkında bilgiler verdi.

   Bakan Saner, çıkarılan affın, 2005 yılından bugüne kadar çıkarılan 7. af olduğunu belirterek bu afların  4 tanesinin  yasa, 3 tanesinin ise  kanun hükmünde kararname olduğunun altını çizdi. Bu  afların çıkmasındaki esas etkenin, ülke içinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı  çalışanların  sosyal  güvenlik yatırımlarını gerçekleştiremeyen işverenlerin  gerekli sosyal yatırımları yapamaması ve çalışma izinlerinin çıkarılmaması nedeniyle ülkeden ihraçlarının gündeme gelmesi olduğunu söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner,  aftan nasıl yararlanacağı konusunda bilgi verdi.

Affın, KKTC’de çalışma izinsiz ve iş kurma izinsiz şekilde kayıt dışı durumda bulunup vize cezası oluşan yabancı uyruklular; yurtdışına vize cezalı çıkış yapan yabancı uyruklular ve kayıt dışı çalışırken yakalanıp ihraç edilen yabancı uyruklular ile KKTC’de ziyaretçi izinsiz ve ikamet izinsiz şekilde kayıt dışı durumda bulunup, vize cezası oluşan yabancı uyrukluları kapsadığını anlatan Saner, KKTC’de, çalışma veya iş kurma izinsiz şekilde kayıt dışı olarak bulunup vize cezası oluşan yabancı uyrukluların, aftan yararlanmak istemeleri halinde, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi’ne 1 Asgari Ücret ödemeleri halinde aftan yararlanabileceğini ifade etti.

KKTC’de kayıt dışı durumda bulunup, vize cezası oluşan ve yurtdışına vize cezalı çıkış yapanların, ülkeye giriş yaparak, Polis Muhacerete 1 asgari ücret tutarında ceza ödemesi halinde kendilerine KKTC’ye girişte 45 günlük ziyaretçi izni  verileceğini anlatan Saner, kayıt dışı çalıştığı gerekçesiyle KKTC’den ihraç edilenlerin ise yurtdışında kendilerine en yakın KKTC Dış Temsilcileri’ne başvuru yaparak, aftan yararlanabileceği bilgisini verdi.

   3 ayda İçişleri Bakanlığı ile  koordineli  bir çalışma sonucunda affın tamamen insani yaklaşımlarla hazırlandığını anlatan Saner, konuyla ilgili bir çok  olumlu geri bildirim  aldıklarını vurguladı.

   Bakan Saner, 14 günlük sürede aftan yararlanmak için  770 müracaat yapıldığını ve bu sayının artacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

   Affın 15 Ağustos tarihinden itibaren 90 gün geçerli olduğunu anımsatan Saner, kayıt dışı işçi çalıştıran işverene uygulanan cezanın değiştirilerek işçi sayısına göre orantılandırılarak kademelendirildiğine işaret etti.

   Çalışma ve Muhaceret Affı Bilgilendirme toplantısı bu akşam 19.00’da İskele’de , yarın  Lefkoşa’da ve Cuma günü Girne’de düzenlenecek.

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler