• BIST 102.494
 • Altın 227,037
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • Lefkoşa 12 °C
 • Mağusa 11 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 11 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Muhaceret Affı'ndan kaç kişi yararlandı?

Saner açıkladı...
Muhaceret Affı'ndan kaç kişi yararlandı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Muhaceret Affı’nın, yüz kızartıcı ve adi suçlardan dolayı ihraç edilenleri kapsamadığını, çalışma izni ve iş kurma izninden dolayı cezaya düşenleri, ihraç edilenleri ya da ziyaretçi izninden dolayı kayıt dışı duruma düşenleri kapsadığını yineledi.

Çalışma ve Muhaceret Affı’nın birbiriyle paralel iki konu olduğunu kaydeden Saner,  affın çıkarılmasında, Girne SOS Gençlik Evi ziyareti sırasında karşılaştığı iki kardeşin durumundan çok etkilendiğini  ifade etti.

Annelerini kaybeden çocukların çalışma izninden dolayı cezalı duruma düşüp ihraç edilen babalarını 10 yıldır göremediğini anlatan Saner,  çocukların babasının ülkeye turist olarak dahi gelememesinin kabul edilebilir bir durum olmadığına ve bir insanlık suçu işlendiğine dikkat çekti.

"Hiç kimse bir başkasının suçundan dolayı  bu ülkeden ihraç edilmemeli"  ifadelerini kullanan Bakan Saner, affın yalnızca duygusal değil ekonomik gerekçesi olduğunu, ülkede yetenekli iş gücünün gittikçe azalmakta olduğunu, iş dünyasının bu konuda ciddi sıkıntıları bulunduğunun altını çizdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Saner katıldığı bir televizyon programında Bakanlığın çalışmaları ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CTP’YE ELEŞTİRİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin hükümet tarafından kabul edilen kanun hükmünde kararnameyi yargıya taşımasını eleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, " Meclis kapalı olduğu için, kanun hükmünde kararname yayınladık.

Yaraya neşter vurmamız lazımdı. Kanun hükmünde kararnameler ekonomik yönü olmazsa zaten geçemez. Turizm sektörü yaz aylarında hareketleniyor." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar 6 tane af çıktığını ve 2’sinin  kanun  hükmünde kararname, 4  tanesinin ise  yasa şeklinde yapıldığını aktaran Saner, bu aflardan 3’ünün CTP’nin hükümette olduğu dönemlerde çıkarıldığına dikkat çekti.

2 BIN 347 KİŞİ YARARLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, 16 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren aftan bugüne kadar 2 bin 347 kişinin  yararlandığını  söyledi.

Saner, çalışma affı ile birlikte hem işverene hem de işçiye uygulanacak cezalarda kademelendirmenin hayata geçirileceği bilgisini de vererek, af ile ilgili kanun hükmünde kararnamenin Cumhuriyet Meclisi  Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nin  gündeminde olduğunu,  zaten Meclis’te yasallaşması için hali hazırda gönderildiğini ifade etti.

ENGELLİLER

Girne, Güzelyurt ve Gazimağusa’da engellilere hizmet veren 3 adet 18 Yaş Üstü Engelli Merkezi’nin olduğunu kaydeden Saner, 2017 yılında dördüncü merkezi Karpaz ‘da açmayı düşündüklerini söyledi.

Engellilerin sorunlarının tek bir çatı altında çözüme kavuşturulması için Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün  Bakanlığı’na  tam yetki verdiğini anımsatan  Saner, Engeliler Dairesi’nin  kurulması için Bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Her yıl 3 milyon kişinin  iş kazalarından dolayı iş göremez  duruma düştüğünü  kaydeden Saner,  konuyla ilgili İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nde  ciddi eksiklikler olduğuna dikkat çekti. 

Tüzüğün yetersizliği dışında, iş sağlığı güvenliği için  işverene katkı da yapılmadığını belirten Saner, bu alanda temel yapı taşlarını  oluşturmaya başlamadan iş sağlığı ve güvenliğinden bahsedilemeyeceğini söyledi.

Ülkede inşaat maliyetini belirleyen iki  kurumdan birinin Planlama İnşaat Dairesi diğerinin de Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği olduğunu anlatan  Saner, çıkılan ihalelerde  malzeme fiyatına inşaatların  tamamlanmasının  beklendiğini  ifade etti ve bunun da mümkün olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak denetim konusunda  sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Saner, Çalışma Dairesi’nde denetimlerin arzu edildiği  şekilde  5 müfettişle  yapılamayacağını ifade etti.

SİGORTA AFFI

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin mali durumuna dikkat çeken Saner, “12 prim toplayıp sene sonunda 13 maaş ödeyen tek ülkeyiz. Bir kasaya 12 prim girip 13 maaş çıkıyor. Sigortalıların maaşlarını ödemek için  Daire para borçlanıyor ve borçlanırken de faiz ödüyor. Dolayısıyla af çıkarmak için kapsamlı bir çalışma gerekiyor. Yeşerttiğin umutları köreltmek kadar  kötü birşey yoktur. O yüzden sigorta affından konuşmak için çok erken" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile  imzalanan İş Sağlığı Güvenliği ve İstihdam Protokolü  hakkında da  bilgi veren Saner,  özellikle iş uyuşmazlıklarının  çözümü konusunda  protokol kapsamında çeşitli çalışmaların hayata geçirileceğini belirtti.

ASGARİ ÜCRET

Yabancı işgücünün ülkeden ayrılmasındaki en önemli nedenlerden birinin Türkiye’de  asgari ücretin yükselmesi olduğunu söyleyen Saner, kendi döneminde asgari ücretin  ilk toplantıdan  belirlendiğini ve  hayat pahalılığının net bir şekilde asgari ücrete yansıtıldığını ifade etti.

Asgari ücretin tanımının  iyi yapılması gerektiğine vurgu yapan Saner,  asgari ücretin yapılan en basit bir iş karşılığında işçiye hayatını idame ettirebilmesi için  verilen rakam  olduğunu,  ancak KKTC’de mimara, avukata, öğretmene de asgari ücret verildiğini; mentalitenin değişmesi gerektiğini  söyledi.

“HÜKÜMET UYUM İÇİNDE”

Hükümetin  çalışmalarını değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Saner, hükümetin uyum içinde  çalıştığını ve bunun piyasaya olumlu yansıdığını söyledi.

Eski dönemden kalma ödemelerin  yapıldığını kaydeden  Saner,  müteahhitlere  ciddi ödemeler yapıldığını ve  tarım sektörüne  kaynak ayrıldığını belirtti.

2017 yılı  bütçe dönemi  için  eylül ayı sonuna  kadar projelerin  tamamlanması gerektiğini anımsatan Saner, UBP- DP  hükümetinin  ahenk içinde  çalışmalarını sürdürdüğünü ve yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalıştıklarını  belirtti.

Etiketler: ,
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler