• BIST 96.793
 • Altın 238,024
 • Dolar 5,7932
 • Euro 6,5144
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 15 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 16 °C
 • İskele 15 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 8 °C

Girne yeni okullara kavuşacak!

Girne bölgesine yeni okullar yapılmasını sağlamayı amaçlayan “Girne’ye Okul İnisiyatifi” kuruldu.
Girne yeni okullara kavuşacak!

Girne bölgesine yeni okullar yapılmasını sağlamayı amaçlayan “Girne’ye Okul İnisiyatifi” kuruldu.

Aralarında Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası yanında Alsancak, Lapta ve Çatalköy Belediyelerinin de bulunduğu toplam 36 sivil toplum örgütün yer aldığı İnisiyatif, “Girne’nin doğusuna ve batısına birer ilkokul; merkeze 4 ve 5 yaş okulu; Çatalköy ve Alsancak’a 4 yaş okulu, Girne’ye bir meslek lisesi inşa edilmesini” istedi.

Girne’ye Okul İnisiyatifi’nden yapılan açıklamada, Girne bölgesinde son yıllarda ciddi bir nüfus artışı yaşandığına işaret edilerek bunda üniversite sayısının artması, iş hacminin, inşaat ve turizm faaliyetlerinin genişlemesinin etkili olduğu kaydedildi.

Devletin gerekli altyapı yatırımlarının yapmadığı bu yüzden artan nüfusla birlikte bölgede ciddi sorunlar baş gösterdiği savunulan açıklamada, en ciddi sorunun kamusal eğitim alanında görüldüğü; hem merkezindeki hem de civarındaki okulların, artan öğrenci sayılarına cevap veremez noktaya geldiği anlatıldı.

Girne’ye Okul İnisiyatifi açıklamasında şöyle denildi:

“23 Nisan İlkokulu, Girne Maarif Anaokulu, Hasan Cafer İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu, Alsancak İlkokulu, Lapta İlkokulu, Anafartalar Lisesi, Oğuz Veli Ortaokulu, Lapta Yavuzlar Lisesi pedagoji kurallarının kabul edebileceği öğrenci sayılarını çoktan aşmıştır. Sınıf ve okul sayıları çok kalabalıklaşmıştır. Öyle ki bazı okullarımız fazladan tek bir öğrenci bile kabul edemez noktaya gelmiştir.  Bunların yanında Çatalköy’de ve Alsancak’ta çocuklarımız 4 yaş eğitiminden mahrum bırakılmakta, bina ve öğretmen yetersizliğinden 4 yaş eğitimi alamamaktadır. Girne merkezde durum daha da vahimdir. Anaokulu yetersizliğinden bazı çocuklarımız 4 yaş ve zorunlu 5 yaş eğitiminden mahrum olarak ilkokula başlamaktadırlar. Ayrıca turizmin başkenti kabul edilen Girne’de, lise düzeyinde turizm, mesleki teknik ve sanat okulları da bulunmamaktadır.”

Girne bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve belediyeler olarak, bölgede kamusal eğitim alanında yaşanan sıkıntıları dile getirmek, demokratik eylem haklarını kullanarak Girne bölgesine yeni okulların yapılmasını sağlamak amacıyla “Girne’ye Okul İnisiyatifi”nin kurulduğu duyurulan açıklamada, İnisiyatifin tüm Girneliler adına çocukların ve gençlerin parasız, bilimsel ve demokratik eğitim haklarından faydalanabilmeleri için mücadeleyi sürdüreceği vurgulandı.

EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN TALEPLER

Açıklamada, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan şu taleplere de yer verildi:

“Girne’nin doğusuna ve batısına birer ilkokulun inşa edilmesi. Girne Merkez’e bir 4 yaş ve bir de 5 yaş okulu inşa edilmesi. Çatalköy’e ve Alsancak’a 4 yaş eğitimi hizmetinin sağlanması. Girne Merkez’e lise düzeyinde sanat ve mesleki teknik eğitimini içeren bir okulun inşa edilmesi. Girne’nin doğusuna veya batısına bir ortaokul-lise inşa edilmesi.”

İNİSİYATİFİ OLUŞTURAN ÖRGÜTLER

Girne’ye Okul İnisiyatifi şu sivil toplum örgütü ve belediyeden oluşuyor: “KTÖS, Düzkaya Spor Kulübü, Girne Beşparmak Lions Kulübü, Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği, Girne Belediyesi Tenis Kulübü, Girne Liman Rotaract Kulübü, Çatalköy Geliştirme ve Kültür Derneği, Tüketiciler İçin Kaliteli Yaşam Derneği, Doğanköy Toplumu Derneği, Şinya Kültür Sanat Derneği, Doğanköy Kültür Derneği, Girne Türk Kadınlar Birliği, Esentepe Temiz Çevre ve Tanıtma Derneği, Kuzey Kıbrıs Hayvanlar İçin Acil Yardım Derneği, Aynikolalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Orak Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi Derneği, Dikmen Gençlik Merkezi Derneği, Çatalköy Belediyesi, Lapta Belediyesi, Kıbrıs Türk Yardımsever Kadınlar Birliği Derneği, Karaoğlanoğlu Tekne Sahipleri ve Amatör Balıkçılar Derneği, Lapta Alsancak Karşıyaka Balıkçılar Birliği, Çamlıbel Bucağını Güzelleştirme Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Girne Yelken Kulübü, Bahçeli Kültür ve Spor Derneği,  Kıbrıs Satranç Eğitim ve Spor Derneği, Girne Spor Birliği, Girne Genç Sanatseverler Derneği, Hisarköy Kültür ve Spor Derneği, Girne Gençlik Merkezi Derneği, Alsancak Belediyesi, Tatlısı Halk Odası ve Spor Kulübü, Esentepe Kurtuluş Spor Kulübü, Girne St. Hilarion Rotaract Derneği, Girne Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Gümüş At Satranç Derneği.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler