• BIST 10391.89
 • Altın 2415.648
 • Dolar 32.5521
 • Euro 34.9327
 • Lefkoşa 28 °C
 • Mağusa 28 °C
 • Girne 27 °C
 • Güzelyurt 29 °C
 • İskele 28 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Kısmi kapanma 1 hafta daha devam edecek

Kısmi kapanma 1 hafta daha devam edecek
Kısmi kapanma 1 hafta daha devam edecek

Kısmi kapanma 1 hafta daha devam edecek.

Bakanlar Kurulu toplantısı bitti. Başbakan Ersan Saner'in açıklama yapması bekleniyor.

Kısmi Kapanmanın 1 hafta daha devam etmesine karar verildi

1- ) 22 Şubat'a kadar kapanma devam edecek, 15 Şubat 2021-22 Şubat 2021 mevcut sokağa çıkma yasağı devam edecek

2-) Paket servisleri açılıyor, tüm ilçelerde paket veya 11-21 saatleri arasında paket servis veya online servis imkanı olacak

3-) Pazar günleri sadece fırınlar ve eczaneler açık olacak

4-) Bankalar minimum personel ile açılıyor

5-) İlçeler arası giriş çıkışlar kapalı olacak

 

Kapanma mı? Açılma mı ? Gözler yapılacak açıklamada...

Dün toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun aldığı kararların bugün açıklanması bekliyor.Kimileri ekonomimiz çıkmazda açılalım derken kimileri sağlık sistemi çöküyor kapanalım görüşünü savunuyor.

Detay- Özel Haber

Başbakan Ersan Saner dün yaptığı açıklamada alınacak kararların pazar gününe bırakılmayacağını bugün (Cumartesi) açıklanacağını belirtmişti.Başbakan Saner açılmanın da sinyallerini vermişti.

Çeşitli çevreler ise kapanma-açılma kararlarının alınmasında bilimsel  verilerin de  kararlarla beraber gerekçeli paylaşılması gerektiğini savunuyor.

7 Şubat Pazar günü uygulanan tam kapanma Yarın(14 Şubat Pazar) günü tekrardan uygulanacak .Marketler gün boyu kapalı kalacak

Gözler bugün açıklanacak kararlara çevrilirken pazartesi günü bitecek olan  kapanmanın sürüp sürmeyeceği en büyük merak konusu.

Önlemlerin hafif gevşetileceği fakat çeşitli kısıtlamaların sürmeye devam edeceği tahminler arasında.

Dün 25'i yerel 40 vakaya rastlanmıştı:

Bakan Pilli: "Toplam 4222 test yapıldı, 25'i yerel 40 pozitif vakaya rastlandı, 43 kişi taburcu edildi"  

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 4222 olduğunu, 25'i yerel 40 pozitif vakaya rastlandığını , 43 kişinin taburcu edildiğini açıkladı. 

Bakan Pilli, 15 kişinin daha önce tespit edilen vakaların temaslıları  olduğunu ve bu süre içinde gözetim altında bulunduklarını , 25 kişinin ise yerel vaka olduğunu kaydetti. 

Pilli, vakalardan 15 kişinin Lefkoşa, 20 kişinin Girne, 4 kişinin Mağusa, 1 kişinin Güzelyurt Bölgesi'nden olduğunu belirtti.  

146698373_729208061321222_7154881645296766369_n.jpg

KKTC'de bugün: "Toplam 4222 test ,40 pozitif vaka''

Son Alınan Kararlar ise Şöyleydi:

 

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında 04.02.2021 Tarihinde Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Aşağıda Belirtilen Ek Tedbir Kararlarının Uygulanmasına Karar Vermiştir.
Kapanmanın uygulandığı son bir hafta içerisinde ülkemizde vaka sayısının çok yüksek seyretmeye devam etmesi ile sağlık sistemimiz bu vakaları karşılamada yetersiz kalmak üzeredir. Alınan önlemlerin ülkemizde görülen bulaşın engellenmesine yeterli olmadığı nedeni ile önlemlerin ve denetimlerin arttırılması konusunda görüş birliğine varılmıştır.  
Tüm bunlar göz önüne alındığında kapanma süresinin 05.02.2021 saat:20:00’dan başlayarak 15.02.2021 tarihine kadar uzatılarak elzem faaliyetler dışında tam kapanma uygulanması gerekli görülmüştür. 
Alınan Kararlar Şöyledir;
1.    Alınan sokağa çıkma yasağının istisnai durumlar dışında tüm günü kapsayacak şekilde 15 Şubat 2021 saat:05:00’a kadar uzatılmasının uygun olacağı kararına varılmıştır. Sokağa çıkmak amacıyla alınacak olan izinlerde denetimin daha etkin yapılabilmesi amacıyla izin belgelerinde kişilerin ikamet/görev yerlerinin adreslerinin de bulunması gerekli görülmüştür. 
2.    İlçelerde hizmet verecek sektörler ile ilgili düzenlemeler aşağıdaki gibi olacaktır;
 - Benzin istasyonu, manav, kasap/balıkçı, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açık kalabileceklerdir. 
-Fırınlar, Pazar günleri hariç üretim yapmaya devam edeceklerdir.
-Her bölgede nöbetçi eczane sayısının iki katı kadar eczane, 08:00-24:00 saatleri arasında hizmet verecektir. 
- Açık sektörlerin tedarikçileri, 17:00-20:00 saatleri hizmet vereceklerdir. Pazar günleri ise hizmet verilmeyecektir. 
- Pazar günleri nöbetçi eczane dışında kalan tüm işletmeler kapalı olacaktır. 

-Restoranlar ve paket servisleri kapalı olacaktır. 
-Yürüyüş ve spor faaliyetleri yapılmayacaktır. 
-TÜK’ün yem ve arpa satışları, yem ve un fabrikalarının faaliyetleri durdurulmuştur. Ancak zaruri durumlarda ilçe emniyet kurullarının izni ile açılabilecektir. 
-Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin üretimleri devam edecektir. 
- İnternet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetleri devam edecektir.
- Özel güvenlik hizmeti veren firmalar çalışmaya devam edecektir.
- Su ve meşrubat üreticileri, dağıtıcıları ve satıcıları hizmet vermeye devam edecektir.
- Hayvancılık ve tarım sektörleri faaliyetlerine devam edecektir.

3.    Açık olan işletmelere gitmek amacıyla ilçe emniyet kurullarından izin alan kişilerin, ikamet adreslerine en yakın işletmelere gitmeleri gerekmektedir.

4.    İlçeler arası giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte ilçeler arası görev yapan polis mensupları, sağlık çalışanları, yaşlı bakım merkezleri, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanları, özel laboratuvarlar, itfaiye çalışanları ve sivil havacılık hizmetleri görevlerine devam edecektir.
5.    Elektrik kurumu, belediyeler, ithalat ve ihracatta izin makamı olan ticaret ve sanayi odaları hizmetler aksamayacak şekilde minimum personel ile hizmet vereceklerdir. 
6.    İthalat-ihracat ve narenciye sektörleri ve bu sektörlere ait nakliye hizmetleri açık olacaktır.  
7.    Güvenlik Kuvvetleri, Polis, Gümrük, Sağlık, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi Odası hizmetler aksamayacak şekilde minimum personel ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. 
8.    17 Şubat 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak online eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Salgının toplumda yaygın olarak görülmesi ve sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurulduğunda özel eğitim merkezlerinin de hizmetlerini durdurulmasına karar verilmiştir.  Ancak açık kalacak sektörlerde hizmetlerin aksamaması için isteğe bağlı olarak kreşler açık olabilecektir.
9.    Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’ndan izin almaları kaydı ile Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.
10.    Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.
11.    Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.
12.    Sokağa çıkma yasağı nedeni ile Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişilerin geçişleri ilçe emniyet kurullarının iznine tabi olacaktır. 
13.    BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.
14.    Son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan yalnızca KKTC vatandaşları ve daimi ikametgahları bulunan kişilerin 14 gün merkez karantinada kalmaları kaydı ile ülkeye girişlerine izin verilmesi uygun verilmiştir. 
15.    Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir. 
16.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir. Bu kişilerin geçişlerinde son 7 gün içerisinde yapılmış PCR test sonucu aranacaktır.
17.    Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.
18.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta eğitim gören kişilerin sokağa çıkma yasağı göz önünde bulundurularak eğitimlerinin online olarak devam etmesine karar verilmiştir.
19.    Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Ara bölge ve Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür. 
20.    Yukarıdaki durumların haricinde doğabilecek zaruri ihtiyaçların karşılanması ve/veya giderilebilmesi amacıyla İlçe Emniyet Kurulları izin vermekte yetkili olacaktır. 
21.    PCR testlerinin yapılması ve Covid-19 aşılama programı Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ve duyuracağı şekilde devam edecektir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler