• BIST 94.137
 • Altın 282,217
 • Dolar 5,8801
 • Euro 6,4975
 • Lefkoşa 24 °C
 • Mağusa 23 °C
 • Girne 25 °C
 • Güzelyurt 21 °C
 • İskele 23 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

YKP: "2019 Asgari ücreti ne oldu?"

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2019 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş olmasını eleştirdi ve YKP’nin taleplerini ortaya koydu.
YKP: "2019 Asgari ücreti ne oldu?"

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2019 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş olmasını eleştirdi ve YKP’nin taleplerini ortaya koydu.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Son 6 aydır alım gücü olacanhızla erimekte, iğneden ipliğe, temel gıda maddelerine ve temel ihtiyaçlara, akla gelebilecek her şeye zamlar yapılmakta ancak Ocak ayı içinde olunmasına rağmen 2019’un ilk asgari ücreti hala belirlenmemiştir! En son devlet harçları da yüzde 30 zamlayarakkendince hükümet kendi bütçesini kurtardı ama asgari ücret ile geçimini sağlayamaya çalışanlar Ağustos 2018’de aldıkları ücreti almaya devam ediyorlar! Herşeyin fiyatına döviz bahane edilerek zam yapılırken, asgari ücretin döviz bazındaki değeri ile ilgilenen yetkili yok, bu utançtır!

22/1975 sayılı yasaya göre “Asgari Ücret”, işçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçi ile eşinin ve bir veya iki çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktarda olmak üzere saptanan ücreti anlatır. Yapılan döviz artışları, onca zamdan ve eriyen alım gücü karşısında yürürlükteki asgari ücret ile çalışanlar günlük 120 TL ile 4 kişilik ailesinin bir günde ihtiyaçlarıolan yeterli beslenme, eğitim, sağlık, konut ve diğer tüm giderlerini karşılamaya çalışmaktadır!

DPÖ’nin kriterleri ile asgari ücretin yüzde 40 kusuru, gıda için harcanması gereken rakamdır! Yani 4 kişilik bir ailenin üç öğün beslenmesi için hükümet tarafından günlük 48 TL harcaması öngörülmektedir! Açlık sınırının zaten altında olan asgari ücret, son dönemdeki döviz krizi sonrası oluşan ekonomik göstergelerle okunduğunda insani bütün değerleri ayaklar altına alan seviye gelmiştir…

Bir kez daha altını çizeriz ki orta vadede talebimiz tıpkı emek örgütlerinin de talebi gibi asgari ücretin belirlenme kriterlerinin yeniden, acilen düzenlenmesi ve DPÖ’nün de 1992'den beri açıklamadığı geçim endeksinin hemen kamuoyu ile paylaşılmasıdır.DPÖ, Başbakanlığa bağlıdır. Başbakan Tufan Erhürman’ın1992’den beri açıklanmayan geçim endeksinin açıklanması için gereğini yapmasını bir kez daha talep ederiz…

Güncel olarak ise en kısa sürede, asgari ücretin insanca, adil bir rakam olarak belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu acilen hemen toplantıya çağrılmalı ve geçmişte defalarca ortaya konan sendikaların itirazları da göz önüne alınarak 2019 ilk asgari ücret hemen belirlenmelidir.

Bununla beraber asgari ücret ödemesinin 40 saatlik haftalık çalışma saati olması gerektiği gerçeğiyle, işverenlerin çalışma saatlerini artırarak asgari ücret altında çalışmayıyaygınlaştırdığı göz önüne alınarak acilen bu yasadışı uygulamaların önüne geçilmesi için denetlemelerin ilgili bakanlık tarafından yapılması çağrısını yineliyoruz.

Yeni Kıbrıs Partisi, geçmişte olduğu gibi bugün de kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele eden emek örgütleriyle dayanışmasını sürdürecek, bunun büyütülmesi için kararlılıkla bu mücadelenin parçası olmaya devam edecektir.

Biliyoruz ki toplu sözleşmeli, iş güvenceli, sosyal güvenlikli, sendikalı, insanca, eşit ve adil ücretli, haftalık 40 saat olan iş,herkesin hakkıdır,mücadele ile kazanacağız!”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler