• BIST 10471.32
 • Altın 2446.35
 • Dolar 32.8093
 • Euro 35.1341
 • Lefkoşa 35 °C
 • Mağusa 33 °C
 • Girne 32 °C
 • Güzelyurt 34 °C
 • İskele 33 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 29 °C

Bahçeliye Tüzük Darbesi

MHP kurultayında son karar ne çıktı
Bahçeliye Tüzük Darbesi

MHP Çağrı Heyeti tarafından ilan edilen MHP Tüzük Kurultayı bugün Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştirildi. Çağrı heyeti notere beyan için atılan imzaların toplamının 752'ye ulaştığını açıkladı. Ankara 13. Noterliği konuyla ilgili “MHP Kurultayı için 659 imza aldık. Kontrol amaçlı sayım sürüyor. Tasdik işlemi Pazartesi günü yapılacak” dedi. MHP Genel Merkezi'ne yakın kaynaklar ise 495 imza toplandığını savundu. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti’nin organize ettiği tüzük kurultayını tanımayarak, 10 Temmuz’da Ankara Arena Spor Salonu’ndaki düzenlenecek kurultayı işaret etti. Bahçeli, kurultayın yasal olmadığını ileri sürmüştü.

SONDAKİTÜM ÖNERGELER KABUL EDİLDİ

MHP Olağanüstü Kurultay'daki tüzük değişikliğine dair tüm önergeler oy birliğiyle kabul edildi.

17.10ALİ GÜNGÖR'E İADE-İ İTİBAR

Kurultayda 14 değişiklik önergesi verildi. 2001 yılında partiden ihraç edilen, 2014 yılında yaşamını yitiren eski Milletvekili Ali Güngör için de iade-i itibar kararı çıktı. 

17.00KURULTAY İÇİN 10 TEMMUZ KARARI

Kurultay'da Olağanüstü Büyük Kongrenin 10 Temmuz 2016 tarihinde Arena Spor Salonunda yapılması oy birliğiyle gündeme alınması kabul edildi. Kurultayın 10 Temmuz 2016 tarihinde yeterli çoğunlukla toplanamaması durumunda ise 17 Temmuz 2016 tarihinde Büyük Anadolu Otel’de toplanılacağı belirtildi. Diğer yandan, 7 Haziran’dan sonra işlenen tüm disiplin cezaları kaldırılması gündeme alınması da kabul edildi.

16.35DİVAN BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Divan Başkanlığı'na seçilen Musavvat Dervişoğlu,  "Az önce bir tartışma yaşanmış gibi algılanmış olabilir. Elbette sabahın erken saatlerinde buraya geldiniz. Salonun fiziki şartlarını görüyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Elbette siz bu kadar sabretmişken, bizden de sabır ve feragat istediniz, biz de ona uyduk ancak bu divan çok özel bir divan. Bu divanda bulunan arkadaşlarımın üç tanesi var ki hakikaten yerleri doldurulamayacak nitelikleri taşıyor"dedi.

"Divan üyelerimizin biri Söğüt Belediye Başkanı, Söğüt kuruluş demektir." diyen Dervişoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Polatlı Belediye Başkanımız Mürsel Bey vardı, Polatlı kurtuluş demektir. Ve bize bir emanet, bizim bu divanda sadece adımız var, başbuğumuz, cennet mekan Alparslan Türkeş'in Pınarbaşı Belediye Başkanı bu divanın üyesi. Şimdi ben bu divanda kurtuluşun sembolü olan Mürsel Bey'i varsayarak, yüksek müsaadelerinizle gündeme geçmek istiyorum."

Musavvat Dervişoğlu'nun açılış konuşmasının ardından, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.    

15.45MHP GENEL MERKEZİ'NDEN İMZA İTİRAZI

MHP Genel Merkezi yaptığı açıklamada, açıklanan imza sayısının 495 olduğunu ve çoğunluğun sağlanamadığını belirtti.

15.10GENEL BAŞKANLAR EL ELE SAHNEYE ÇIKTI

MHP Genel Başkan Adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Süleyman Servet Sazak ve Sait Gönen sahneye el ele çıktı. MHP'li muhaliflerin bu adımı, "muhalefette çatlak" haberlerine ilişkin bir mesaj olarak nitelendirildi.

14.35DİVAN BAŞKANI MUSAVVAT DERVİŞOĞLU

Divan Başkanlığı için Müsavat Dervişoğlu ve Hüseyin Türkoğlu önerildi. Bu durum delegelerin tepkisine neden oldu. Delege salonda "Tek Liste" sloganı attı. MHP Genel Başkan Adaylarının yaptığı istişare sonucu Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu.

13.25ÇAĞRI HEYETİ İMZA SAYISINI AÇIKLADI

MHP Çağrı Heyeti, imza veren delege sayısını resmi olarak açıkladı. Çağrı Heyeti, 752 delege sayısının toplandığını belirtti. MHP'de toplam delege sayısı 1187, salt çoğunluk için 595 delegenin imzası gerekiyordu. Salt çoğunluğun, yani delegelerin üçte ikisi imza verdi.

 13.50MUHALİFLERİN HEDEFİ TÜZÜĞÜN 63. MADDESİ

Muhaliflerin temek amacı, parti tüzüğünün olağanüstü kurultayda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen 63. Madde'de yer alan, "Bu toplantılarda sadece toplantı gündeminde yer alan konular görüşülür ve karara bağlanır, olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz" ibaresini seçimin yapılmasını sağlayacak şekilde değiştirmek.

Ancak bunun dışında Genel Merkez'in adaylara ve onlara destek olan delegelere karşı kullanmayı planladığı "ihraç" silahını elinden alacak bir tüzük değişikliği yapılması da gündemde.

12.20SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

MHP Tüzük Kurultayı'nın toplanması için gerekli olan delege sayısına ulaşıldığı bilgisi geliyor. MHP Tüzük Kurultayı'nın toplanması için delege sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu. 

Kurultay'da yeterli sayı olan noter onaylı 594 delegeye ulaşıldığı açıklanırken, 900 delege sınırının aşılması bekleniyor.

11.40BAHÇELİ MHP GENEL MERKEZİ'NDE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre'ye ilişkin gelişmeleri buradan takip edeceği öğrenildi. Öte yandan, bir grup partili de olağanüstü kongreyi, MHP Genel Merkezi'nin girişindeki televizyondan takip ediyor.

11.15SİNAN OĞAN'DAN AÇIKLAMA

Sinan Oğan, MHP Genel Merkezi'nin yapacağı hamlelere karşı delegelerin salona noter tespitiyle giriş yaptığını açıkladı. 

MUHALİFLER AYRILDI MI?

Kurultay konularını konuşmak için iftar daveti vardı. Meral hanım işleri nedeniyle katılamadı. Kim ayrı tutmak isterse kendini ülkücüler onu cezalandırır. Birliği kurmak için bu kurultaya geldik. Gün birlik günüdür.

11.00AYRI AYRI OTURDULAR

Kongre salonunda Meral Akşener'i destekleyenler bir tarafta, 'Güç Birliği' hareketine katılan adayları destekleyenler ise ayrı bir tarafta oturuyor. 

10.15AKŞENER VE AYDIN SALONDA

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener ve Koray Aydın, 10.15 sıralarında salona girdi. Akşener ve Aydın sloganlar eşliğinde karşılandı. 

09.30İLK GELEN İSİM ÜMİT ÖZDAĞ OLDU

Kurultay salonuna ilk gelen Genel Başkan Adalı Ümit Özdağ oldu. 09.32'de gelen Özdağ ile birlikte Yusuf Halaçoğlu da salona giriş yaptı.

543 İMZA YETERLİ

Toplam 1241 delegenin bulunduğu Milliyetçi Hareket Partisi'nde  "Seçimli olağanüstü kurultay yapılamaz" maddesinin kaldırılması için toplam 543 imza yeterli oluyor. 

Delege sayısı 700'ü geçerse Genel Merkez'e 'ciddi' mesaj olacak
Bugün gerçekleştirilecek MHP kurultayına, katılım Genel Başkan Bahçeli'yi de mesaj niteliği taşıyacak. 

700 ile 800 arasında delegenin katılımı halinde Genel Merkez yönetimine 'güvensizlik' mesajı taşıyacak. Genel Başkan adaylarından Ümit Özdağ da, kurultaya 800 delegenin katılması halinde Bahçeli'nin aday olamayacağını belirterek, "Bahçeli istenmediğinin farkında, gitmek istiyor aslında ama bırakmıyorlar" ifadelerini kullandı. 

Kulislerde, kurultaya katılacak delege sayısının 600 ila 900 kişi olacağı konuşuluyor.

BAHÇELİ: KURULTAY YASAL DEĞİL

Bahçeli, dün yaptığı yazılı açıklamada ise, bugünkü kurultayın yok hükmünde olduğunu öne sürerek "Arkadaşlarımız 19 Haziran’da yasal olmayan bir kurultaya davet edildi. Ankara’nın dışında, ayrı yargı çevresi olan Akyurt ilçesinde parti kurultayı yapmak yasal bir işlem değildir" dedi.

Genel başkan adayları arasında öne çıkan isimlerden Meral Akşener ise, tüzük kurultayından sonra 10 Temmuz’da Genel Başkan seçiminin yapılabileceğini söylemişti.

MHP KURULTAYI YARGI SÜRECİ

Genel Merkez yönetimi ile muhalifler arasındaki olağanüstü kurultay, salonlardan önce, mahkemelerde yaşandı. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin kararını oy birliğiyle onamasının ardından Çağrı Heyeti Yargıtay'dan aldığı yetkiye dayanarak, kurultayın 19 Haziran tarihinde Ankara Büyük Otel Kongre Merkezi'nde toplanmasına karar verildiği açıkladı.

MHP PARTİ TÜZÜĞÜ NE DİYOR?

MHP’nin anayasası olan parti tüzüğüne göre, bugünkü tüzük kurultayının geçersiz sayılma olasılığı var. Zira parti tüzüğünün 64. maddesine göre kurultay, Genel Başkan veya teşkilât işlerini yürüten Genel Başkan Yardımcısı ya da Genel Başkanın görevlendireceği Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından usulüne uygun olarak yoklama yapıldıktan sonra yeterli çoğunluk sağlanmışsa açılabiliyor. 

MHP kurultayı canlı yayınla internethaber.com'da

30 maddede MHP'de bugüne kadar neler yaşandı?

1 - 7 Haziran'da yüzde 13,01 oranında oy alarak 80 milletvekiliyle meclise giren MHP'nin 1 Kasım genel seçimlerinde yüzde 11,9 oy alarak 40 sandalye kazanmasının ardından partinin olağanüstü genel kongreye gitmesi gerektiği yönünde muhalif eğilimler artış gösterdi.

2 - Devlet Bahçeli'ye karşı genel başkanlığa adaylığını açıklayan Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın 15 Ocak'ta 543 delegenin imzasını, noter onayı eşliğinde olağanüstü kongre talebiyle Genel Merkez'e teslim etti.

3 - Parti tüzüğünde, toplanan imzaların değerlendirilmesine ilişkin süreyi belirten bir madde bulunmadığı için MHP Genel Merkezi, olağanüstü kongre talebiyle ilgili açıklama yapmadı.

4 - Genel Merkez'den yanıt alamayınca, muhaliflerin avukatları 5 Şubat'ta "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak partinin olağanüstü kongreye götürülmesi talebiyle 5 Şubat'ta Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı.

5 - Bahçeli'nin Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa eden MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, 23 Mart'ta genel başkanlığa adaylığını açıklayan dördüncü isim oldu.

6 - Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan'da muhaliflerin olağanüstü kongre talebini kabul etti ve partiyi kongreye taşımak üzere 3 kişilik bir 'çağrı heyeti' atadı.

7 - MHP yönetimi, olağanüstü kongre kararının temyizi için 15 Nisan'da Yargıtay'a başvurdu.

mhp kurultayı canlı yayınla internethaber.com'da

8 - MHP Genel Merkezi, genel başkan adaylarından Meral Akşener'in Devlet Bahçeli'yle ilgili 'baş paralelci' sözleri için 17 Nisan'da, partiden ihraç yolunu da açabilecek bir soruşturma başlattı.

9 - MHP Çağrı Heyeti, 18 Nisan'da, olağanüstü kongrenin 15 Mayıs'ta yapılacağını açıkladı. Genel Merkez, kararı tanımadıklarını duyurdu.

10 - Bahçeli yönetimi, Meral Akşener'in ardından genel başkan adaylarından Sinan Oğan ve Koray Aydın hakkında da soruşturma başlattı.

11 - MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, 29 Nisan'da yaptığı açıklamada, Gemerek ve Tosya'da asliye hukuk mahkemelerinin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin onay verdiği olağanüstü kongreyi, 'ihtiyati tedbir' kararı alarak durdurduğunu açıkladı ve son sözü Yargıtay'ın söyleyeceğini belirtti.

12 - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 7 Mayıs'ta "AKP’nin 22 Mayıs kongresinden sonra, terörle mücadele tavsayacak, Türkiye’nin zayıflaması ve boşluğa düşme ihtimali doğacaksa, düne kadar hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek ve MHP her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu kanıtlayacaktır" dedi. Bahçeli'nin bu sözleri, 317 milletvekiliyle tek başına iktidar olan AKP'ye koalisyon teklifi olarak yorumlandı.

13 - MHP’de olağanüstü tüzük kongresi için delege listesi Yüksek Seçim Kurulu tarafından 9 Mayıs’ta askıya çıkarıldı.

14 - Ankara 25. İcra Dairesi tarafından Ankara Valiliği'ne  11 Mayıs’ta gönderilen yazıda, Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kongrenin yapılmasına ilişkin verdiği kararı durdurduğu hatırlatılarak, "MHP büyük kongresinin düzenlenmesi girişimlerine engel olunmasına yönelik, her türlü emniyet tedbirinin alınması" istendi.

15 - MHP'de olağanüstü kongre için gözlerin çevrildiği Yargıtay, 11 Mayıs'ta, "temyiz kararının mayıs ayı içinde verileceğini" açıkladı.

16 - 29 Nisan'da Tosya ve Germenek'teki tedbir kararlarının yok hükümünde olduğunu söyleyen çağrı heyeti üyelerinden eski MHP Aksaray İl Başkanı avukat Ayhan Erel, 11 Mayıs'ta Tosya Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği tedbir kararının kaldırıldığını hatırlatarak "Biz Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği tedbir kararının da kaldırılmasını bekleyeceğiz" dedi. 12 Mayıs'ta bir araya gelen MHP'li genel başkan adayları da olağanüstü kongre için Yargıtay kararını bekleme tutumundan vazgeçerek, yerel mahkemenin tedbir kararını kaldırmasını bekleyeceklerini açıkladılar.

17 - Ankara 2. İcra Mahkemesi, Ankara 25. İcra Müdürlüğü’nün MHP'de olağanüstüsü kongre yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı bugün (13 Mayıs 2016 Cuma) mesai saatinin bitiminin hemen öncesinde, saat 16:30’da kabul etti.

18 - Bu karardan dakikalar sonra  Gemerek’teki Asliye Hukuk Mahkemesi, olağanüstü kongreyle ilgili ihtiyati tedbir kararının devam ettiğini açıkladı.

19 - MHP avukatı Yücel Bulut, MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında kongrenin yapılmasının hukuken mümkün olmadığını söyledi, delegelere, kongreye gitmeme çağrısı yaptı.

20 - Bahçeli'ye rakip olan muhalifler, Ankara 2. İcra Mahkemesi'nin kararıyla olağanüstü kongrenin 15 Mayıs'ta yapılmasının önünde hiçbir engel kalmadığını açıkladı.  Meral Akşener de, Twitter'daki kişisel hesabından “Olağanüstü Kongremiz,  Ankara Anadolu Otel Esenboğa kongre salonunda 15 Mayıs 2016 günü saat 10.00'da yapılacaktır” mesajını paylaştı. Akşener'in avukatlarından Uğur Tarhan da, Twitter'dan "Ankara İcra adliyesinde gerekirse kavga ederiz. Hepinizi uyarıyorum" mesajını paylaştı.

21 - MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, olağanüstü kongreye ihtiyati tedbir kararlarının Tosya ve Gemerek’le sınırlı olmadığını, üçüncü ve dördüncü mahkeme kararlarının da olduğunu söyleyerek olağanüstü kongrenin pazar günü yapılmasının hukuken mümkün olmadığını savundu.

22 - 25. İcra Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı'ndan görüş aldı ve "Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin ihtiyadi tedbir kararı geçerlidir. Kurultay toplanamaz" açıklamasını yaptı.

23 - Gözlerin çevrildiği Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, 15 Mayıs'tan önceki son mesai günü olan 13 Mayıs Cuma günü de bir karar açıklamadı.

24 - 15 Mayıs Pazar günü, muhalifler, Esenboğa'daki Ankara Anadolu Oteli'ne büyük bir kalabalıkla ulaşmaya çalıştı. Ancak Bahçeli yönetiminin kalmasını isteyen hükümetin tavrına paralel olarak valilik ve emniyet, muhalif delege ve partililerin salona ulaşmasını engelledi. Bahçeli ve yönetimi; muhaliflerin ulaşmaya çalışacağı Anadolu Oteli'ne gitmedi. MHP'li muhaliflerin yayınladığı ortak bildiride, "MHP Genel Merkezi yönetimi, hukuki meşruiyetini kaybetmiştir" dendi.

25 - Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de kongrenin yapılmasına yönelik kararını oy birliğiyle onadı.

26 - Hukukçular, MHP'de kongrenin yapılmasının önünde engel kalmadığı görüşünde birleşti. Muhalif isimlerden Sinan Oğan, kongrenin 19 Haziran'da yapılabileceğini söyledi.

27 - Yargıtay'ın kararının ardından Devlet Bahçeli'den karşı hamle geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin parti tüzüğünün 63. maddesine dayanarak olağanüstü seçimli kongre kararı aldığını açıkladı. Semih Yalçın, Devlet Bahçeli'nin kongrede "kesinlikle aday olacağını" söyledi.

28 - Sinan Oğan, tüzük kurultayı yapılmadan olağanüstü seçimli kurultay yapılamayacağını öne sürdü. Sinan Oğan, "Sayın Genel Başkan'ın istifa ederek kurultay yolunu açacağına inanıyorum" dedi, Bahçeli'nin aday olmayacağını düşündüğünü söyledi. 

29 - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamada olağanüstü kongrenin 10 Temmuz’da yapılacağını söyledi. Adaylığını da açıklayan Bahçeli, “Kim aday olursa benimle yarışacak” dedi.

30 - Çağrı heyeti, olağanüstü kongre tarihini 19 Haziran olarak açıkladı. Ancak MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın bu kararı tanımadıklarını ve kurultayın daha önce açıklandığı gibi 10 Temmuz’da yapılacağını söyledi.

kaynak: internethaber.com

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler