• BIST 11128.95
 • Altın 2558.397
 • Dolar 33.0434
 • Euro 36.0143
 • Lefkoşa 40 °C
 • Mağusa 38 °C
 • Girne 35 °C
 • Güzelyurt 37 °C
 • İskele 38 °C
 • İstanbul 33 °C
 • Ankara 33 °C

Hafta sonu tüm ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak

 Bakanlar Kurulu kararları açıklandı. Bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek kararlar çerçevesinde Girne’de 10 Şubat’a kadar, Lefkoşa’da ise 3 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
Hafta sonu tüm ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak

 Bakanlar Kurulu kararları açıklandı. Bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek kararlar çerçevesinde Girne’de 10 Şubat’a kadar, Lefkoşa’da ise 3 Şubat’a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Yarından itibaren diğer ilçelerde gece sokağa çıkma yasağı saat 20.00’de başlayarak 05.00’e kadar sürecek.

Hafta sonu ise tüm ülkede kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde online eğitime geçilecek.

Başbakan Ersan Saner başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası alınan kararları Başbakan Saner açıkladı. Sağlık Bakanı Ali Pilli de Saner’e eşlik etti.

SANER

Başbakan Saner, ülkede görülen yerel vaka sayılarının giderek artış göstermesi ve buna bağlı olarak temaslı sayılarının artmasının yerel bulaşta artışa sebep olduğunu belirtti. Pozitif vakaların temaslıları hakkında verilen bilgilere bakıldığında bazı bilgilerin gerçek bilgilerle bağdaşmadığını dile getiren Saner, eksik verilen beyanlarla, ülkede temaslıların da kontrol altına alınması konusunun büyük bir sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Saner, bugün ve dün akşam gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuyu enine boyuna değerlendirdiklerini ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’nun aldığı kararlara Sağlık Bakanlığı’nın da önerileriyle yapılan düzenlemeler ve bunun yanında kendilerinin de sokağa çıkma yasağı ile ilgili aldığı kararları da paylaşacaklarını bildirdi.

Saner, Covid-19 pozitif çıkan ve hastanede tedavi görmesi gereken semptomlu hastaların sayısının da giderek artış göstermesi nedeniyle hastanede hizmet veren yatak, servis ve sağlık personeli sayısının yetersiz kalacağı ve sıkıntı yaratacağını da gözlemlediklerini belirtti.

Saner, tüm bunlar dikkate alındığında vaka sayılarındaki ani yükseliş olacağı öngörüsü doğrultusunda, sağlık sisteminin kaldıramayacağı bir noktaya gelmemesi için aldıkları kararları uygulamaya koyacaklarını kaydetti.

Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ürettiği kararları Sağlık Bakanlığı aracılığıyla Başbakanlığa ulaştırdığını ve kararların Resmi Gazete’de yayınlandığını açıkladı.

KARARLAR…

Alınan kararlar şöyle:

1. 31 Ocak 2021 tarihine kadar ülkelere göre belirtilen karantina kararlarının belirtilecek olan ikinci karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

2. Girne ve Lefkoşa ilçesinde artan yerel bulaş nedeni ile 02 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan yeniden değerlendirmeye kadar;

•Girne ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01’den 10 Şubat 2021 saat:23:59’a 

•Lefkoşa ilçesinin 27 Ocak 2021 saat: 00:01’den 03 Şubat 2021 saat:23:59’a kadar aşağıda belirtilenler dışında kalan tüm faaliyet ve işyerlerinin kapatılması/ durdurulmasına karar verilmiştir. Belirtilen ilçelerde açık kalacak hizmetler;

 -Eczane, benzin istasyonu, fırın, kasap, market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet veren işletmeler ve bunların tedarikçileri,

-Restoranların sadece paket servis hizmetleri,

-TÜK’ün yem ve arpa satışının devam etmesi, Yem fabrikaları ve yem tedarikçilerinin faaliyetlerini sürdürmelerinde gerekli esnekliğin gösterilmesi, Un fabrikaları, Süt Kurumu ve süt işleyen imalathanelerin de üretimlerine devam etmesi

- Oto araç kurtarma, internet servis sağlayıcılarının acil arıza hizmetlerinin devam etmesi

- Özel güvenlik hizmeti veren firmaların çalışmaya devam etmesi

- Su üreticileri, dağıtıcıları ve satıcılarının hizmet vermeye devam etmesi

- Hayvancılık, tarım, inşaat, gıda ve bu sektörlere ait ihtiyaç tedarikçilerinin faaliyetlerinin devam etmesi uygun görülmüştür

3.Girne ve Lefkoşa ilçelerine diğer ilçelerden giriş çıkışların durdurulmasına karar verilmiştir. Bu süreçte Girne ve Lefkoşa ilçelerinde ikamet eden polis, sağlık, itfaiye, sivil havacılık, matbaacılar, elektrik kurumu, belediyeler, bankalar ve muhasebeciler, sarı basın kartı sahibi ve/veya basın çalışanlarının hizmetlerine devam edeceği nedenle belgelemeleri koşulu ile giriş çıkışlarını sürdürebileceklerdir. Ayrıca Bakanlıklar ve Bakanlıklara bağlı Dairelerde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksama olmaması amacıyla en üst ita Amirlerinin uygun göreceği çalışma düzenine göre çalışanlar, ihtiyaç duyulması halinde görevlerine devam edeceklerdir.

4.Lefkoşa ve Girne ilçelerinde tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanması, bu ilçeler dışındaki ilçelerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan sokağa çıkma yasağının uzatılarak, sokağa çıkma yasağının gece saat:20:00’da başlatılması kurul tarafından önerilmektedir.

5.27 Ocak 2021 tarihinden 10 Şubat 2021 tarihine kadar devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimde yüz yüze eğitimlerin (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) durdurularak online eğitime geçilmesi uygun görülmüştür. Bu uygulama kreşler ve özel eğitim merkezlerini kapsamamaktadır.

6.Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.

7.Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.

8.Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olması uygun görülmüştür.

9.Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişilerin, 72 saat içerisinde yapılan güncel negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapabileceklerdir.

10.BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.

11.Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.

12.Takım spor antrenman ve müsabakalarının bir sonraki karara kadar durdurulmasına karar verilmiştir.

13.Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

14.Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin bir sonraki karara kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

15.Beyarmudu’nda ikamet eden kişilerin Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın Üsler Bölgesi’ne günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.

16.İşyeri açılış törenlerinin, düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah, mevlit, sergi vb. faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin kararın bir sonraki karara kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

17.Ev ziyaretlerinin durdurularak, çekirdek aile dışında aile fertlerinin bir araya gelmemesine özen gösterilmesi gerekli görülmüştür.”

2 ŞUBAT’TA DEĞERLENDİRME

Bu kararların 27 Ocak’tan itibaren yani bu gece yarısından sonra geçerli olacağına bir kez daha vurgu yapan Saner, uygulamanın yarından itibaren başlayacağını kaydetti. Saner, 2 Şubat’ta kararların tekrar değerlendirilerek, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından gerekli kararlar üretilerek, bunların Bakanlar Kurulu ile paylaşılacağını bildirdi.

Saner, Lefkoşa ve Girne’de dışındaki ilçelerde kurulun kararlarına paralel olarak Bakanlar Kurulu olarak gece sokağa çıkma yasağı konusunda aldıkları kararı revize ettiklerini ifade etti. Saner, mevcut alınan kararlarla paralellik göstermesi açısından 27 Ocak’tan yani yarından itibaren sokağa çıkma yasağının gece 20.00’den itibaren başlayacağını vurguladı. Saner, yani sokağa çıkma yasağının 20.00-05.00 arasında uygulanacağını ve bu uygulamanın 3 Şubat’a kadar devam edeceğini söyledi.

Başbakan Saner, bu çerçevede özel sektör çalışanları, kamuda özel hizmetleri yerine getirecek çalışanlar, polis, itfaiye, belediye, sivil savunma, kaymakamlıklar ve benzeri dışında kalan kişilerin kısmi sokağa çıkma yasağına uyacağını kaydetti. Saner, kısmi sokağa çıkma yasağının Lefkoşa ve Girne bölgesini kapsadığını belirtti. Saner, görevli olan kişilerin kaymakamlıklardan izin almaları koşuluyla iş yerlerine geliş ve gidişlerinin mümkün olacağını ifade etti.

HAFTA SONU TÜM ÜLKEDE KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANACAK

Saner, bunun yanında tüm ülkede 29 Ocak gece 20.00’den, 1 Şubat sabah saat 05.00’e kadar kısmi sokağa çıkma yasağı olacağını açıkladı. Saner, kısmi sokağa çıkma yasağı kapsamında fırınlar, eczaneler, marketler, benzin istasyonları ihtiyacı olan vatandaşların izne tabi olarak kendi ilçeleri içerisinde bu ihtiyaçlarını giderebileceğini bildirdi.

Saner, bulaşıcı hastalık olan Covid-19’un ülkede yaygınlaşmasının önüne geçmek ve hastalığı kontrol altına almak adına alınan bu tedbirlerden sonra 2 Şubat’ta konunun tekrar değerlendirilerek, halkla paylaşılacağını söyledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler