• BIST 4.906,63
 • Altın 1187.802
 • Dolar 19.0336
 • Euro 20.5029
 • Lefkoşa 9 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 12 °C
 • Güzelyurt 9 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 6 °C

İskele’de TKP-YG İlçe Başkanlığı’na Kemal Yıldız seçildi

İskele’de TKP-YG İlçe Başkanlığı’na Kemal Yıldız seçildi
İskele’de TKP-YG İlçe Başkanlığı’na Kemal Yıldız seçildi

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) İskele İlçe Örgütü 2. Olağan Kongresi gerçekleşti. İskele ilçe binasında başlayan kongrenin Divan Başkanlığını Genel Sekreter Mehmet Davulcu, Divan Kurulu üyeliklerini Girne İlçe Başkanı Yurdaer Garip ile Büşra Akdağ yaptı.

TKP geleneğine büyük hizmetleri geçen merhum Dr. Burhan Nalbantoğlu, Ziya Rızkı, Tahsin Mertekçi, Sonay Adem, Osman Kızılova ve İbrahim Koreli’nin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşuyla devam eden kongrede konuşan Genel Başkan Mehmet Çakıcı, halkın dövizin hızla yükseldiği zor bir dönemden geçtiğini belirterek, özellikle emekçi kesimlerle esnafın bundan yara aldığını söyledi. Hükümetin tedbir almaktan bahsederken, emekçi kesim ve esnafı korumaya yönelik özel bir önerisinin olmadığının görüldüğünü ifade eden Çakıcı, yıllardır birinci sektör olarak görülen turizmin tüm dünyada giderek gerilediğinin görüldüğünü, eğitim sektörünün de bunu takip ettiğini söyledi. Mehmet Çakıcı, İskele bölgesindeki turizm tesislerinden ve tarımdan yararlanılacakken virüs salgınından dolayı gerileme yaşandığını ifade ederek, bu dönemde öne çıkması gereken sektörlerin üretim ve tarım sektörü olduğunu vurguladı. TKP-YG olarak 2018 seçim manifestosunda yer verdikleri Tarım reformu içerisinde tarım teşviklerinin adil dağıtımı ve önerileri sıkça anlattıklarını kaydeden Çakıcı, yapılan önerilerin o dönemde önemsenmediğini, gelinen aşamada ise eksikliğinin net olarak görüldüğünü söyledi. Mehmet Çakıcı, bu ülkede Tarım reformu olsaydı, çok büyük adımların atılabileceğini, küçük ve orta hayvancı, çiftçi ve esnafın daha çok yararlanacağını söyledi.2018 dönemi seçim döneminde halkın daha çok yeni isimler konusunda hareket ettiğini ifade eden Çakıcı, dörtlü koalisyon dönemi ve şu anda iktidarda olan hükümetle ilgili eleştirilerde bulunarak, halkın beklediği pek çok konuda adımlar atılmadığını söyledi. Çakıcı, Koronavirüs dönemi ve gerileyen ekonomik durumla ilgili atılan bütün adımların büyük iş adamlarını korumaya yönelik olduğunu belirterek buna bir örnekle devam etti: “Bankalar Birliği’nin yapmadığı, hükümetin de cesaret gösteremediği sadece maliyet hesabı yapılarak faizlerin yeniden düzenlenip kriz döneminde kar edilmemesi sağlanabilirdi” dedi.

Mehmet Çakıcı konuşmasında,  çözüm, barış, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü noktalarında her türlü işbirliğine, diyalog kurma çağrılarına açık oldukları mesajını verdi. TKP’nin geleneğinden gelen insanlar olarak bizimle yürümek isteyen insanlara birlikte yürüyemeyiz demenin siyasi anlayışlarına aykırı bir durum olduğunu belirten Çakıcı, bundan kaçmak gibi bir niyetlerinin söz konusu bile olamayacağı vurgusu yaptı.

Mehmet Çakıcı, Lefkoşa, Mağusa kongrelerini tamamladıklarını, İskele kongresini yapmak üzere toplandıklarını, yakın zamanda Girne, Güzelyurt ve Lefke’de ise hazırlık çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kurultaya gitmeyi planladıklarını söyledi. 2018 yılından çok daha güçlü ve kararlı olduklarını kaydeden Çakıcı, diğer partilerin yaptıkları görüldüğü için TKP-YG’nin arayış içinde olan yurttaşlar için güvenilir bir adres olduğunu söyledi.

Kongrede konuşan Genel Sekreter Mehmet Davulcu ise, toplumdaki en büyük sıkıntının alternatifsizlik olduğunu ifade ederek, siyasi iktidarların birinin gidip diğerinin geldiğini, birbirinin kopyası iktidarların oluştuğunu söyledi. Bu toplumun sosyal demokrasiye, demokratik sosyalizme ihtiyacı olduğunu, bunun hep gözden kaçırıldığını ve hep neoliberal insanı özne olmaktan çıkaran, alınterinin çalınabileceği nesne gibi gören bir anlayışın sürdürüldüğünü söyledi. Sağdan ve soldan hükümete gelen partilerin insanı sömürmekten başka hiç bir şey yapmadan, uzaktan kumandayla hükümetçilik oynamaya çalışarak topluma zerre katkı sağlayamadıklarına vurgu yapan Mehmet Davulcu, “Toplumun kendine güvenen, birey yurttaşa sahip çıkacak iktidara ihtiyacı vardır ve bu TKP-YG’nin iktidarıyla mümkün olacaktır”  dedi.

Kongrede Mağusa  İlçe Örgütü Başkanlığına seçilen Kemal Yıldız da yaptığı konuşmada, TKP geleneğinden gelen biri olarak hiç bir zaman geri adım atmadan yollarına devam ettiklerini söyledi. 2018 seçim dönemine yeniden kurulan bir parti olarak girdiklerini ve buna rağmen oransal olarak başarı elde ettiklerini kaydeden Yıldız, yapılan gönül ve fikir birliktelikleriyle başarı noktasına ulaşacaklarına inanç belirtti.

Raporların görüşülüp aklanması sonrasında yapılan seçimlerde İskele İlçe Örgütü Başkanlığına Kemal Yıldız seçilirken, İlçe Yönetim Kuruluşu şu isimlerden oluştu: Selma Şen, Zhongchun Beyaz, Zübeyde Güneş , Esma Kızıl, Mehmet Gören, Niyazi Orkoz, Tansel Metni, Kemal Sanlı, Bayram Bingöl, Yaşar Kızıl. Yedek üye: Mehmet Polat

Disiplin Kurulu: Musa Özmusaoğlu, Salih Emiroğluları, Hüseyin Can ve Yedek üye: Gökhan Gören; İlçe denetçileri ise: Öcal Musaoğlu, Azat Kızıl’dan oluştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler