• BIST 97.955
 • Altın 218,307
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607
 • Lefkoşa 8 °C
 • Mağusa 10 °C
 • Girne 11 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • İskele 10 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Sol’un dağınıklığı hükümete yarıyor

YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, ülkede ne yaptığını bilmeyen hükümete karşı, ciddi bir muhalefetin oluşmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti
Sol’un dağınıklığı hükümete yarıyor

YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı,"Sol bu kadar dağınık olup konuları çözemediğinde,  bugün başımızda olduğu gibi ne yaptığı belli olmayan, yasalara ve hukuka uymayan güncel yaşamın ortasına konan acayip kararlar alan bir hükümet oluyor. Buna karşı bir alternatif üretmek solun görevidir” dedi.

Kanatlı,” CTP çeşitli dönemlerde  hükümet ederek ciddi bir rant ve hükümet olanaklarını  paylaşan bir noktaya geldi. Bugün CTP’nin kendi içindeki tartışmalar ise ideolojik olmaktan çok çıkar ilişkisine ve bu çıkarı kim elde tutacak ilişkisine döndü” diye konuştu.

Murat Kanatlı, “CTP ve TDP iki tane daha koltuk artıracağız diye liste kavgası yapıyor, bu partilerin yaşadığı temel sorun budur. Aşağıdan bunu değiştiren birşey yoktur. Bu olmadığı için de yağma hasanın böreği misali Girne'yi, Sit alanlarını dağıtan ve abuk sabuk işler yapan bir hükümetle baş başa kalıyoruz" dedi.

Deniz ABİDİN

YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, Yeni Bakış'a gündemi değerlendirdi. Kanatlı, son günlerde gündemde olan CTP ve TDP içinde yer alan tartışmaların özüne bakıldığında parti içi demokrasilerde yaşanan sıkıntılar olduğunu belirterek, birçok şeyin tartışıldığını, ancak aslında tartışılmadığını söyledi. Kanatlı, konuların tartılışmış gibi yapıldığına dikkat çekerek, yüzeysel olarak üzerinden geçildiğini kaydetti. Kanatlı, sıkıntılı konuların  gündeme geldiği zaman ise bunların  kavgaya sebep olduğunu vurguladı. Kanatlı, "Sol başaramıyor, tartışmaya dair sürecini tamamlayamıyor"diyerek, bir süre önce bir dizi ziyaret yaptıklarını anlattı. Kanatlı, TDP ve BKP ile bu süreçte görüştüklerini anımsatarak,görüşmelerde  seçim listesinin çıkması kararı alındığını ve oluşumun içine diğer grupların da dahil edilmesinin kararlaştırıldığını anımsattı.

"Tartışmazsak gün gelir sol yine bölünür"

Kanatlı, tartışılması gereken bir çok konu olduğunu ve bu konuların yeteri kadar tartışılmaması durumunda birgün gelip yine solun bölüneceğini kaydetti. Kanatlı şunları söyledi, "Diyelim ki bir grup oluşturduk ve Meclis'e girdik. Meclis'te bu işi nasıl yapacağız? Nasıl çözeceğiz? Bir icraat önümüze geldiği zaman ve biz bir takım konuları kendi içimizde çözmedikten sonra kendi iç grubumuz içinde bölünmüş olacağız. O zaman da sol yine bölündü olacak. Aslında sol bölünmüyor, sol tartışmalarını yeteri kadar yapamıyor. Sol yeteri kadar uzlaşabildiği, ortaklaşa bildiği konuları gerek parti içinde gerekse diğer partilerle çözemiyor"

"Seçime girmek bir işe yaramayacak"

Kanatlı, YKP olarak açık ve net bir şekilde seçim girmeye hazır olduklarını ve bu düşüncelerini TDP ve BKP ile yaptıkları görüşmede de paylaştıklarını söyledi. Kanatlı, "Biz seçime girmeye hazırız, ancak biliyoruz ki bu bir işe yaramayacak. Eğer biz sokakta, toplumsal muhalefet alanında bir biriktirme yapmıyorsak, ortak toplumsal mücadeleyi besleyip büyütüp bir yere getirmiyorsak, Meclis'teki koltuk sayısını üçten beşe çıkarıyorsak bu sola yardımcı olmuyor. TDP bize listeye girer misiniz diye  geldi. Bu sol bir mücadele tarzı değildir. Biz böylesi zayıf bir projeye onay verseydik yaşanan tartışmaları biz de yaşıyor olacaktık"

"CTP'yi ideolojik kavganın içinde görmüyorum"

Kanatlı, CTP'nin hükümete gelerek ciddi bir rant ve hükümet olanaklarını  paylaşan bir noktaya geldiğini ifade ederek, kendi içindeki tartışmaların da ideolijik olmaktan çok çıkar ilişkisine ve bu çıkarı kim elde tutacak ilişkisine döndüğünü kaydetti. CTP'deki kavganın biraz da tüm bunların eseri olduğuna vurgu yapan Kanatlı, CTP'yi ideolojik kavganın içinde görmenin doğru olmadığını söyledi. Kanatlı, CTP içinde yaşanılanların belli çıkar odaklarının tartışması olduğunu belirtti.

"Acayip kararlar alan bir hükümet"

Kanatlı şöyle devam etti, "Sol bu kadar dağınık olduğunda, konuları çözemediğinde, kendi iç konularına yeteri kadar çalışamadığında bugün başımızda olduğu gibi ne yaptığı belli olmayan, yasalara ve hukuka uymayan güncel yaşamın ortasına konan acayip kararlar alan bir hükümet oluyor. Buna karşı bir alternatif üretmek solun görevidir, sosyalistlerin görevidir, sosyal demokratların görevidir. İşte bu noktada bu kesim de bunu nasıl çözeceğini bilmek zorundadır. Hala daha Meclis'teki üç olan koltuk sayısını sorun yapıp çözemeyeceklerini öğrenmeleri gerekiyor. Bu koltuk sayısını üçten beşe çıkartmayla bu sorunlar çözülmeyecek. Toplumsal bir muhalefeti, toplumsal bir hareketi büyütmemiz gerekiyor. Bu olacaksa kurtuluş bundadır. Bu ülkenin geleceğidir. Böylesi bir projede YKP vardır"

"Toplumsal muhalefetin oluşması şart"

Kanatlı, toplumsal muhalefetin oluşmasının şart olduğunu ifade ederek, mücadele edildikten sonra seçime ortak girilmesi gerektiğinin altını çizdi. "Böyle bir proje varsa YKP bunda risk almaya hazırdır"diyen Kanatlı, aksi takdirde bir yere kadar gelineceğini, tartışmalar yaşanmaya başladığında ise solun yine bölüneceğini kaydetti. Kanatlı, toplumsal muhalefet üzerinden sol kesimin  tüm konuları konuşması durumunda bölünmelerin olmayacağını belirtti.

"Dünyada örnekleri mevcut"

Kanatlı, "Bunun dünyada örnekleri mevcut. Siriza bunun bir örneğidir, Bodemos bunun bir örneğidir. Ne kadar büyük fırtınalar atlatmış olsalar da çok büyük sorunları olsa da bölünmediler. Toplumsal bir muhalefetin yan yana getirdiği ve mücadele alanında birleştirdiği bu insanlar hatalar yaptıklarını biliyorlar. Ancak, samimiyetlerini ve yapabileceklerini de çok iyi biliyorlar. İşte bunun üzerinden büyüyorlar"diye konuştu.

"Liste kavgası yapıyorlar"

Kanatlı, iki tane daha koltuk artıracağız diye liste kavgası yapmanın yanlış olduğunu belirterek, CTP ve TDP'nin içinde yaşadığı sorunların temelinde bunun yattığını söyledi. "Aşağıdan bunu değiştiren birşey yoktur. Bu olmadığı içinde yağma hasanın böreği misali Girne'yi, sit alanlarını dağıtan ve abuk sabuk işler yapan bir hükümetle baş başa kalıyoruz"diyen Kanatlı, böyle bir durumda mücadele etmenin çok da kolay olmadığını kaydetti. Kanatlı, toplumsal muhalefeti büyütmek gerektiğini söyleyerek, katılımcı demokrasinin de büyümesinin önemli olduğunu belirtti. Kanatlı, "Sol olarak tanımlanan siyasi partilerde katılımcılık ayağı da eksiktir"dedi. Kanatlı, son günlerde kendi içinde sorun yaşayan CTP ve TDP'ye bakıldığında, parti içi katılımcı demokrasinin hayata geçmediğini ve iyi işlemediğinin görüldüğünü söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler