• BIST 2.418,10
 • Altın 964.455
 • Dolar 16.0565
 • Euro 17.2594
 • Lefkoşa 30 °C
 • Mağusa 31 °C
 • Girne 26 °C
 • Güzelyurt 27 °C
 • İskele 31 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

CHP'den dev kadro: 91 avukat, 62 mühendis, 46 işadamı, 45 emekli, 43'ü doktor

CHP'den dev kadro: 91 avukat, 62 mühendis, 46 işadamı, 45 emekli, 43'ü doktor

Parti Meclisi'nin aldığı kararlar ile güncel gelişmeleri CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç basın toplantısında değerlendirdi.

Hakim denetimindeki ön seçimlerde 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirildiği belirten Koç, "Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, 28 kontenjan adayından 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirileceğini ifade etmişti. Bu söz de tutuldu. İstanbul üçüncü bölgede 8 tane, İstanbul üçüncü bölgede 7 tane, İstanbul birinci bölgede 6 tane. Ankara birinci bölgede 5 tane, Bursa'da ki tamamen hakim denetiminde ön seçim yapılmıştır 5 kadın adayımız var ikinci sıradaki seçim bölgesinde" dedi.

"SÖYLEMDE DEMOKRASİ BOL SONUÇTA TEK BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞININ ARASINDAN ÇIKAN SİYASET KADERİ"

"Bazı partiler göstermelik yoklamalar, sandık benzeri oluşumlar, içine atılan oylar, açık tasnifi olmadan oyların Ankara'ya taşınması, demokrasi gösterisi ama bir vesayet baskısı altında belirlenen aday listeleri. Diğer tarafta tamamen içine kapalı bir sistem. Sonuçta tek bir kişinin iki dudağının arasından çıkan siyaset kaderi belirleme süreci. Söylemde demokrasi bol. Aday belirleme süreci geldiği zaman değişik vesayet odaklarının listeye veya listelerine vurduğu damgayı görüyorsunuz.

" CUMHURİYET HALK PARTİSİ 'NİN FARKI"

Bir tek Cumhuriyet Halk Partisi'nin partisine kayıtlı üyelerin tercihini gözettiğini vurgulayan Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin farkını anlatacağım. Bir tek Cumhuriyet Halk Partisi, partisine kayıtlı üyelerin tercihini bugün akşam saat 17.00'de sunacağı listelere yüzde 80'den fazla yansıtan parti oldu. Türkiye iyi yönetilmiyor.Bu sıkıntıyı Türkiye aşmak zorunda. Türkiye halkı mutlaka bu kötü yönetime dur diyecek" dedi.

"3 BÜYÜK ŞEHİRDEKİ 7 SEÇİM BÖLGESİNİN BİRİNCİ SIRALARINA KADIN ADAYLAR YERLEŞTİRİLDİ"

Hakim denetimindeki ön seçimlerde 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirildiği belirten Koç, "Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, 28 kontenjan adayından 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirileceğini ifade etmişti. Bu söz de tutuldu. İstanbul üçüncü bölgede 8 tane, İstanbul üçüncü bölgede 7 tane, İstanbul birinci bölgede 6 tane. Ankara birinci bölgede 5 tane, Bursa'da ki tamamen hakim denetiminde ön seçim yapılmıştır 5 kadın adayımız var ikinci sıradaki seçim bölgesinde" diye konuştu.

"KADIN ADAYLAR ANKARA, İSTANBUL, ADANA, AFYONKARAHİSAR, BURSA, DENİZLİ, ERZURUM, ESKİŞEHİR, İZMİR VE KOCAELİ'NDE BİRİNCİ SIRADA"

Kadın adayların Ankara, İstanbul, Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İzmir ve Kocaeli'nde birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Koç, "Kadın adaylarımızın birinci sırada olduğu seçim bölgeleri, Adana, Afyonkarahisar, Ankara birinci ve ikinci bölge. Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul bir, iki, üç. İzmir bir, iki. Kocaeli merkez" dedi.

"3 ENGELLİ ADAY, 10 GENÇ ADAY TOPLAM 103 KADIN ADAYIMIZ VAR"

Kadın adayların yüzde 20'nin üzerinde olduğunu vurgulayan Koç, "3 engelli aday, 10 genç aday toplam 103 kadın adayımız var. 5'te bir oranında yüzde 20'nin üzerinde seçilebilecek noktalarda yer alıyor" dedi.

"91'İ AVUKAT, 62'Sİ MÜHENDİS, 46 İŞADAMI, 45 EMEKLİ, 43'Ü DOKTOR ADAY"

Adayların eğitim ve meslek bilgilerine de değinen Koç, "354 adayımız üniversite mezunu, 83 adayımız lise, 45 adayımız yüksek lisans, 28 adayımız yüksekokul, 15 ortaokul, 18 ilkokul mezunu adayımız listelerde yer almıştır. 91'i avukat, 62'si mühendis, 46 işadamı, 45 emekli, 43'ü doktor. Doktorların ön seçimlerde bulundukları yerlerde ciddi bir başarı sağladığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

KAMER GENÇ CİDDİ BİR RAHATSIZLIK GEÇİRİYOR

Listede olmayacak milletvekillerinize küskünler tablosu görmemek adına bir veda düşünüyor mu? Yoksa onlar da bu durumu 17:00’de mi öğrenecekler. Amerika’da tedavi olan Kamer Genç ile konuştunuz mu?

Haluk Koç "Kamer Genç’e geçmiş olsun diliyorum. Ciddi bir rahatsızlık geçiyor. Umarım sağlıklı olarak döner. Sonuçta kararı yüzde 85 oranında örgüt verdi. Siyasette küsmek yok, siyaset uzun bir yol. Küsme denen duygunun siyasette olacağına inanmıyorum. Herkesin burukluk hissetmesi gayet doğaldır. Ama öyle dönemler yaşanmıştır ki bu kırgınlıklar parti için muhalefet oluşturmaktan önce buruklukla ifade edilebilir" dedi.

7 BASIN MENSUBU LİSTEDE

CHP listesinde 7 gazetecinin bulunduğu söyleyen Koç "Sizlerin arasında 7 basın mensubu arkadaşımız CHP listelerinde yer aldı. Türkiye’nin içinden geçtiği bu baskı döneminde, Twitter’ın, Facebook’un daha önce Anayasa Mahkemesi iptal ettiği halde kapatılması… Böyle bir dönemde 7 basın mensubunun listede yer alması önemlidir…" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler