• BIST 10771.36
 • Altın 2493.09
 • Dolar 32.7826
 • Euro 35.0775
 • Lefkoşa 24 °C
 • Mağusa 25 °C
 • Girne 26 °C
 • Güzelyurt 22 °C
 • İskele 25 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

KTOEÖS, “Bakanlığın Eylül’de Okulları Açmaya Niyeti Yoktur”...

KTOEÖS, sendika lokalinde “Bakanlığın Eylül’de Okulları Açmaya Niyeti Yoktur” başlıklı basın toplantısı düzenliyor
KTOEÖS, “Bakanlığın Eylül’de Okulları Açmaya Niyeti Yoktur”...

KTOEÖS, sendika lokalinde “Bakanlığın Eylül’de Okulları Açmaya Niyeti Yoktur” başlıklı basın toplantısı düzenliyor .

 

İşte açıklama;

 

“Bakanlığın Eylül’de Okulları Açmaya Niyeti Yoktur”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okulları açmakla ilgili bir kaygısının olmadığını yaşanan süreç bize göstermektedir.

Meclisten geçirilen dayatma Öğretmenler Değişiklik Yasasından sonra sendikamız KTOEÖS ve Milli Eğitim Bakanı 30 Mayıs 2023 tarihinde 5 başlıkta bir mutabakat metni imzalamıştı, fakat Eğitim Bakanı gereğini yapmayarak süreci sürekli baltalamaya devam etmektedir: (Ek 1 Mutabakat metni)

-          Yılsonunu tamamlama yerine her şeyi yüzüne gözüne bulaştırmış durumdadır.

-          Tarihsel geçerliliğini yitirmiş eğitim sisteminin yeniden çalışmasını düzenleyen yeni akademik takvime uymamaktadır.

-          Yer değiştirme (nakil) işlemlerini henüz yapmayarak öğretmen ihtiyaçlarını, öğretmen münhal sınavlarını engelleyerek okulları öğretmensiz bırakacaktır. (Ek 2 Nakil Takvimlemesi)

-          Öğretmenler değişiklik yasasından sonra yasanın görüşülmesinden sürekli kaçmaktadır.

-          Hukuksuz, haksız grev kesintilerini Sayıştay ve Savcılık görüşleri de alınarak düzeltilmesini sağlaması gerekirken, aynı haksız, hukuksuz kesintileri Haziran ayı maaşlarında da yapmak için düğmeye basmıştır.

Dayatmalarla götürülmeye çalışılan eğitimin durumu ve yaşanan sorunlar;

2023-2024 eğitim-öğretim yılında çözülmesini talep ettiğimiz ve eğitimde yoğun yaşanan sıkıntıları kamuoyu ve sayın velilerimiz ile paylaşmak istiyoruz:

·         Raporları tamamlanmamış ve yıkılma tehlikesi olan 5 okulumuzun 2023-2024 eğitim öğretim yılında eğitime başlaması hedeflenmektedir.

·         Gözlem raporlarına göre onlarca okulumuz riskli kategoride bulunmakta ve en kısa zamanda ileri tetkik yapılması gerekmektedir.

·         Eğitim Bakanlığı planlı gelişme ve okulların fiziki yapılarını güçlendirme yerine mevcut işsiz öğretmenlerimizin istihdamını yapmama planlarını yürürlüğe sokmuştur.

·         Okulların fiziki yapılarının günün ihtiyacına cevap verecek şekilde altyapı sorunları ve okul ihtiyaçları giderilmemektedir.

·         Okullarımızda hijyen, sağlık, beslenme, iç ve dış güvenlik ve göz önünde bulunmayan birçok sorun görmezden gelinmektedir.

·         Müfredatlar ve eğitimde nitelik konusunda geriye gidilmekte ve önümüze parçalı çözümlerle paramparça bir sistem konmaktadır.

·         Birbirini tamamlamayan ve bütünlüğünü yitirdiğimiz müfredatlarla, seçmeci-elemeci sınavlar, dindar, muhafazakar, ezberci bir eğitim sistemiyle çocuklarımız harcanmaktadır.

·         Yönlendirme konusunda yaşanan düzensizliklerle öğrencilerin istek ve ihtiyaçları karşılanamamaktadır.

·         Ülkemiz ihtiyaçlarına ve insanına hitap etmeyen kitap ve kaynaklar artık revize edilmelidir. İçi boşaltılmış eğitim sisteminin ezbercilikten çıkarılarak bilime dayalı müfredatla çağdaş dünyaya ayak uydurabilen, eleştirebilen, sorgulayabilen, meraklı, yaratıcı, aktif bireyler yetiştirme gailesi bitmiştir.

·         TC’den yüzlerce öğretmen getirilerek işsiz öğretmenlerimiz göçe zorlanmaktadır. (EK 3: TC Eğitim Bakanlığının açıkladığı KKTC Öğretmen Görevlendirme Listesi)

·         Kalabalık, kamp yerine dönüştürülmüş okullar, sınıflar yaratılmıştır.

·         Olmayan okul bütçeleri ile okullar tamamen çaresiz bırakılmıştır.

·         Plansız, sağlıksız kantinlere öğrenciler mahkum edilmiştir.

·         Gün geçtikçe çoğalan özel ve yabancı öğrenciler hiçbir şekilde desteklenmemektedir.

·         Eksik kadrolar çağdışı örgüt modeli ile her işi yüklenen okul idareleri, öğretmenler tükenme noktasına getirilmiştir.

·         Sürekli Bakanlar Kurulunun geçirdiği öğrenciler, Türkçe bilmeyen öğrencilerle sınıf ortamı bozulmuştur.

·         Çağ dışı ve günümüze cevap vermeyen tüzükler, yasalar güncellenmeyerek içinden çıkılamaz duruma getirilmiştir.

Soruyoruz:

Eğitimdeki tüm bu sorunlar katlanarak büyürken, EĞİTİM BAKANI NE YAPIYOR?

Kamusal eğitimde yaratılan ve yaşatılan sorunlarla kime hizmet ediyor?

Ekonomik sorunların insanların belini büktüğü bir dönemde özel okulların yıllık 150,000TL-165,000TL olarak açıkladığı okul ücretleri ve bu rakamları ödeyemeyen ailelerimizin ciddi bir şekilde devlet okullarına geçmeye başladığı bir süreçte sayın Bakan öğretmenlerin ciddi bir şekilde karşı çıktığı yasayı geçirmiştir. Ailelerin ödeyemeyeceklerini bildikleri rakamları borç alarak veya aile büyüklerinden dilenerek, insan onurunu ayaklar altına aldırarak eğitim baronlarına bu paraların ödenmesi sağlanmaya mı çalışılmaktadır? Bu ücretlere Bakanlık neden seyirci kalmaktadır?

Eğitim Bakanı bilinçli olarak kamusal okullarımıza gerekli bütçe ve yatırımı yapmayarak, öğretmene saldırıp kaos ortamı yaratarak özel okulları mı beslemektedir?

Bilinmelidir ki sendikamız ve öğretmenlerimiz yapılan saldırılara boyun eğmeyecek, nitelikli, bilimsel, ücretsiz kamusal eğitim için mücadelesinden yılmayacaktır!

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.) 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler