• BIST 95.182
 • Altın 265,939
 • Dolar 5,8080
 • Euro 6,6160
 • Lefkoşa 24 °C
 • Mağusa 24 °C
 • Girne 25 °C
 • Güzelyurt 22 °C
 • İskele 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 19 °C

11 Temmuz basın günü kutlanıyor

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete olan Saded’in yayın hayatına başladığı 11 Temmuz 1889 tarihinin 11 Temmuz Pazartesi günü 127’inci yıldönümü
11 Temmuz basın günü kutlanıyor

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete olan Saded’in yayın hayatına başladığı 11 Temmuz 1889 tarihinin 11 Temmuz Pazartesi günü  127’inci yıldönümü. Basın özgürlüğü ve kaliteli gazetecilik için mücadele eden, mesleği etik ilkelere uygun biçimde sürdüren gazetecilerin Basın Günü’nü kutluyorum.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Basın Günü nedeniyle 11 Temmuz 2016 tarihinde Birlik Lokali’nde Saat 20.00’de Medya ödüllerinin de verileceği bir resepsiyon düzenleyecektir. Tüm üyelerimizi Basın Günü  etkinliğimize katılmaya çağırıyorum.

Basın Günü’nde sorunlara dikkati çekmek ülkemiz medyasının geleceği açısından hayatidir.

Birliğimiz; düşünce, ifade ve basın-medya özgürlüğüne büyük önem veriyor, çünkü medya özgürlüğü;  halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkıdır. Çağdaş demokrasilerin en temel güvencesi basın özgürlüğüdür.

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan sansür olayları, Birliğimizin basın özgürlüğü yönünde verdiği mücadelenin önemini ortaya koymaktadır.

Ülkemizde, daha özgür, demokratik, etik ilkelere duyarlı bir medya alanı yaratılabilmesi için; basın özgürlüğünü  kısıtlayan yasaların değiştirilmesi, gazetecilerin iş güvencesi, editoryal bağımsızlık ve mesleki haklarını  sağlayan Basın-İş Yasası’nın uygulanması, Basın Yasası ve  Bilişim Yasası’nın eşgüdüm içinde geçirilmesi,

Kamu Yayın Kuruluşu olan TAK ve BRT’nin günün koşullarına uygun, çağdaş, demokratik, özerk ve tarafsız  bir yapıya kavuşturulması gerekir.

Yazılı basın sektörü, gazete satışından ziyade almış olduğu ilan ve reklamlarla ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Ekonomik ve yapısal sorunlar, haksız rekabet koşulları ve vergi  yükü özellikle geleneksel medyası ve basın emekçilerinin iş ve gelecek güvencesini çok ciddi tehdit  etmektedir.

Medya’da basın emekçilerimizin çoğunluğu en düşük ücretlerle, yasal çalışma saatlerinin üzerinde,  sosyal ve iş güvencesinden yoksun, baskı altında çalıştırılmakta, mesleki olarak da yıpranmaktadırlar. Basın   emekçilerine  yasal gereklilik olan iş akdi imzalanmasının hem çalışana, hem de işverene güvence sağlayacağının bilinmesini istiyoruz.

Ülkemizde Yayın Yüksek Kurulu lisansı ile yayın yapmakta olan ulusal kanallarımız, medyanın bütününü  tehdit eden “haksız rekabet” koşulları altındadır.Birliğimizin  oluşturduğu Komite tarafından hazırlanan “Geleneksel Medya’nın yapısal sorunlarına çözüm,teşvik ve destek projesi’nin”uygulanmasını bekliyoruz.

Kıbrıs Türk Medyası etik sorunlarla da karşı karşıyadır.Birliğimizin öncülüğünde ortak çalışma yürüten 5 meslek örgütünün birlikte oluşturduğu Medya Etik Kurulu,mesleki etik sorunları çözmek için yayınlanan deklerasyon

çerçevesinde etik değerlere bağlı, daha güçlü ve güvenilir bir medya için çalışmalarını özverili bir şekilde sürdürmektedir. Kuşkusuz biz gazetecilere de büyük görev düşmektedir.

Gazetecilik mesleğinin toplumda daha saygın bir konuma gelebilmesi, ancak özgür bir medya ortamında, doğruluk  ve dürüstlüğü temel misyon haline getiren bir yayıncılık anlayışıyla mümkün olabilir. Gerçekleri gizlemeyen, toplumun bilgi edinme hakkı için görevini layıkıyla yerine getiren,masumiyet karinesine daima özen gösteren anlayış yerleştiği oranda Medya, toplumda daha saygın bir konuma yükselecektir.

 İzzet Volkan

KTGB Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler