• BIST 9645.02
 • Altın 2439.775
 • Dolar 32.4963
 • Euro 34.6046
 • Lefkoşa 24 °C
 • Mağusa 25 °C
 • Girne 22 °C
 • Güzelyurt 23 °C
 • İskele 25 °C
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 22 °C

Cumhurbaşkanlığı (3)

Arif Alasya

Toplumsal konulara duyarlılık.:
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra iç meselelere duyarlılık konusunda aktif bir çalışma içine girmiş örneğin Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan Kamu hizmeti komisyonuna hiçbir atama yapmamış, yapmayacağını açıklamış ve Kamu hizmetinin oluşumu ile ilgili bir yasa tasarısını bu güne kadar bir kez gerçekleştirdiği Bakanlar kuruluna başkanlık ettiği bir toplantıda Başbakan’ takdim etmiştir. Yasa tasarısını alan başbakan ‘’Akıncı bize TDP’nin hazırladığı bir yasa tasarısı getirdi’’diye kamuoyuna bir yerde Akıncı’nın TDP ile birlikte hareket ettiğini duyurmaya çalışmıştır. Halbuki Kamu hizmeti ile ilgi yasa TKP tarafından hazırlanmış bir yasadır. Bu yasa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra hukukçuları tarafından güncellenmiştir. Başbakan kendi partisinin da hazırladığı bir yasa tasarısı olduğunu açıklamış fakat maalesef o yasa tasarısı sadece sözde kalmıştır. Bu güne kadar da Akıncı yeni bir yasa çıkmadığı için Kamu hizmeti komisyonuna herhangi bir atama yapmamıştır.
YÖDAK başkanı konusu Akıncı’yı en çok zorlayan konulardan biri olmuştur.Akıncı kendisine ulaşan bilgilerle konuyu savcılığa aktarmışsa da (20.Ağustos 2016) savcılıktan aldığı cevap’’Cumhurbaşkanlığı yazısından sonra konuyu etraflıca soruşturan ve ilgili tüm taraflardan yazılı görüş ve savunma alan Başsavcılık, Cumhurbaşkanlığı’na, elde ettiği bilgi ve belgeler ışığında YÖDAK Başkanı’nın görevden alınmasının hukuken mümkün olmadığı yönünde görüş iletmiştir” Ne kadar enteresan sendikalar haksız uygulamalar var diyor,YÖDAK üyeleri haksız uygulama var diyor.Savcılıksa uygulamada hata yok diyor.. galiba bu çelişki halkın vicdanında karara dönüşecektir.
Uzun zamandır boşta duran Ombustman makamının doldurulması gerçekleştirilmiş ve Sn.Dizdarlı Ombustman olarak atanmıştır.Kamuoyu Ombustmanın açıkladığı ilk mesele ile birlikte ciddi bir tartışmaya girmiştir.Hükümet tarafı ombustmana saldırırken halk ombustmanın yanında yer almıştır.Sn.Dizdarlı du konudaki raporunu Meclis başkanına aktaralı o kadar uzun süre geçmesine rağmen akıbeti meclise bu güne kadar ulaşan Sayıştay raporlarının kaderine uğramıştır.Bakalım kaç yıl sonra bu rapor ne oldu diye sormaya devam edeceğiz.
Turizm müsteşarının atanması konusunda hükümet ile Cumhurbaşkanı arasında yaşanan gerginlik da akıllardadır. Bu gerginliğe bir noktaya kadar direnen Cumhurbaşkanı yasal zorunluluk nedeniyle atamayı yapmak mecburiyetinde kalmıştır.
Hükümet ile Akıncı arasında en iyi gelişen konu ‘’Cunhurbaşkanlığı senfoni orkestrasının ‘’oluşumu olmuştur. Hatta o kadar güzel gelişmiş ki 2016 bütçesinde Cumhurbaşkanlığına verilen istihdam kadrosu sadece bu orkestra için olmuştur. Acaba Cumhurbaşkanına ancak sen çalar sen oynarsın mesajı mı verilmektedir.2016 yılı için Cumhurbaşkanlığının başka gereksinimi yok mudur?Yoksa bu kadrolar Denktaş’dan günümüze gelen süreçte diğer Cumhurbaşkanları tarafından özelleştirmelerde kullanılan geriye dönüşü olmayan sözleşmelerle mi doldurulmuştur?Cumhurbaşkanı sayıları 35-40 olan bu danışmanları isim ,görev ,sözleşme ve maaş olarak halkla paylaşmadığı için hükümet taafı da bu denli rahat hareket etmektedir?Nerdeyse aradan bir yıl geçmesine rağmen Cumhurbaşkanı kimsesini görevden almamış ve kendi çekirdek kadrom dediği 4-5 kişi dışında Cumhurbaşkanlığına herhangi bir atama gerçekleştirmemiştir.Sade ‘’Kültür komisyonu’’’’Toplumsal cinsiyet eşitliği komitesi’’’’Eğitim komitesi’’gibi komitelere atama yapmıştır.
Bu güne kadar geri gönderdiği yasalarda Cumhurbaşkanlığının önerileri pek geçerli olmadan tekrar makamına imzaya gönderilmiştir. Son olarak Dernekler yasası ciddi değişiklik istemleri ile meclise iade edilmiştir. Gerekli değişikliklerin yapılacağı hususunda ciddi endişelerim vardır.
Önemli yaklaşımlardan birisi Sağlıkla ilgilidir Tıp gününde sağlıkla ilgili tespitleri ilginçtir. Görevini layığı ile yapanları tenzih ederek ‘’Cüzdanların vicdanların önüne geçtiği’’değerlendirmesini yapmıştır.
Sonuç olarak mevcut hükümet anlayışı ile Cumhurbaşkanı’nn iç konularda birlikte hareket etmesi mümkün olmamıştır. Hükümet kanadı iç konulara partisel anlamda yaklaştığı için maalesef Cumhurbaşkanı ile eşgüdüm içinde çalışmamaktadırlar. Yasalar bu konuda Cumhurbaşkanının değil Hükümetin yanındadır.
Beklentim Cumhurbaşkanlığının Başta saray danışman kadrosunu. görev, sözleşme,ücret ve mukavele şartları ile birlikte kimin tarafından alındığının açıklaması ve de iç meselelere daha duyarlı bir şekilde halkı ile tüm rahatsız olduğu konuları paylaşmasıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları