• BIST 9645.02
 • Altın 2442.387
 • Dolar 32.5112
 • Euro 34.3077
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 16 °C
 • Girne 16 °C
 • Güzelyurt 15 °C
 • İskele 16 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

Anlamakta Zorlanıyorum.

Arif Alasya

Malum SU konusu nerdeyse toplumda çok uzun süredir öncelikli konu haline geldi. Daha önce da bu konuda çok şey yazdığım için artık yazmamaya karar vermiştim ancak son gelişmeler bu konuda yeniden yazmak gereğini duydum. Buna neden de LTB’de yapılan oylama sonrası hayır oyu kullanan partinin Belediye meclis üyelerinin yaptığı açıklama. Talat’ın yaptığı açıklama.
TC ile Su konusunda çok çok tartışmalı hale gelen bir protokol imzalandı. O zaman hükümetin büyük ortağı partinin başbakan ve kabine üyeleri bir protokolü kabul eder ve savunurken, diğer taraftan parti PM’si bu protokolü reddetmekteydi. Sonunda protokolün bir iki kelimesi değiştirilerek onaylandı. Bu arada hükümet bozularak yerini UBP-DP’ye bıraktı. Kendilerinden önce kabul edilen bu protokol da mecliste olumlu oy kullandı.
Bu protokol gereği ihale şartnamesi hazırlanıncaya kadar ve ihale tamamlanıncaya kadar Belediyelere bir fiyat üzerinden su verilmesi gündeme geldi ve bu konuda belediyelerden meclis kararı istendi.
Bu güne kadar LTB dışında hiçbir Belediye Meclisi bu anlaşmayı da ret etmedi. Ancak LTB’de yapılan oylamada ret kararı çıktı.
Bu karar sonrası ret oyu verenler kendilerini vatansever kahraman ve sadece Lefkoşa’da yaşayan değil Tüm Kıbrıs’lının hakkını savunan bireyler olarak takdim etme yoluna gitmişlerdir. Nerdeyse olumlu oy kullananlar haindiler.
UBP ve DP’li üyeler için yazmam gereken bir şey yok. Onlar önlerine gelecek her türlü metine içeriğine bakılmaksızın evet deyiciler. YKP temsilcisi da zaten hep hayırcı.
Burada CTP ve TDP’li üyelerin davranışları enteresandır. Dün CTP üyelerinin basına neden hayır dedikleri ile ilgili bir açıklama yaptılar. Buna göre özetle sözleşmeye hayır demelerinin neden ortaya konan 2.3 TL/Ton fiyat. Efendim bu fiyat nerden çıkmış bunun izah edilmesi gerekirmiş. buna bağlı sorular nasıl hesap yapılmış da bu rakam bulunmuş, yok hibe olursa başka fiyat yok olmasa başka fiyat olurmuş. CTP’nin yani temsil ettikleri partinin hükümet döneminde bu fiyat 4 TL/Ton olarak açıklanmıştı. Sonradan şimdiki hükümet bu rakamı 2.3 TL/ton olarak belirledi (Belki da kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali TC’den bir feragat)
LTB’meclis üyelerinin açıklamaları Hasan hocanın açıklamaları ile birebir örtüşmesi çok ilginç. Bu arkadaşlara sormak lazım bu sorguladıkları şeyler bir parti politikası mı yoksa kendi aralarında aldıkları bir karar mı? Parti politikası ise neden LTB dışındaki belediyelerdeki partili meclis üyeleri da ret oyu kullanmadılar? Burada amaç başkan Harmancı’ya karşı dik duruş ve hesap soruyoruz diye bir eylem mi yapmaktı? Temsil ettikleri Lefkoşa halkını Harmancı üzerinden cezalandırarak Harmancı’yı halkı gözünde küçük düşürüp partisel çıkar sağlamak mı? Yaptıkları açıklama ile bu konu yeniden LTB meclisine gelirse oyumuz olumlu olabilir sinyali vermek midir?
TDP’li üyelere gelince evet bireysel da oy kullanacağınız konular tabi ki olabiler. TDP MYK’sının bu konuda aldığı bir karar var mı? Sizler bu karara rağmen mi olumsuz oy kullandınız? CTP’li üyelerin yaptıkları basın açıklamasına aynen katılıyor musunuz?  Sizlerin da Harmancı ile ilgili sorunlarınız mı vardır? Herhalde TDP MYK ve PM’si üretilen bir karar varsa ve bu üyeler o karara uymamışsa gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.Ancak TDP için şunu söylemek en gerçekçisi olacaktır.Partiyi parti gibi yönetmiyorsunuz,yönetemiyorsunuz işte bu yüzden net değilsiniz.Hep kendi içinizde sorunlar üreterek büyümeye çalışıyorsunuz.
Sosyal medya ve yazılı basına düşen birtakım belgelere göre bu suyun ton maliyeti 1.25 TL imiş. Elektrik mühendisleri odası ile Mimar mühendisler odası bu konuda çalışmış ve bu maliyeti çıkarmış. Bu konuda öyle bir iddia ortaya koyuyor ki diploma yırtacak. Protokol çalışmaları esnasında Akademisyen VTP PM üyesi Hasan Ulaş Altıok bu konunun uzmanı olan bir hoca olarak halka ton başı maliyetin 30 yıllık amortisman süresi ile 7 TL./Ton olacağını açıklamıştı. Şimdi biz hangi uzman rakamına inanacağız.
Sosyal medya köşemde paylaşmıştım ‘’Muhalefet’de kahramanlığa bayılırım…’’

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları