• BIST 8907.65
 • Altın 2147.796
 • Dolar 31.5652
 • Euro 34.278
 • Lefkoşa 12 °C
 • Mağusa 12 °C
 • Girne 14 °C
 • Güzelyurt 10 °C
 • İskele 12 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C

Obeziteye Karşın Dikkatli Olun

Obeziteye Karşın Dikkatli Olun

obezŞişmanlık (obezite), birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin oluşturan önlenmediği takdirde, yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de şişmanlığın görülme sıklığı gittikçe artmakta, sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Yaklaşık beş erkekten birinin, beş kadından da ikisinin obez olduğu saptanmıştır.

 

Şişmanlık, yarattığı mekanik ve psikolojik sorunlar yanında yüksek kan basıncı, yüksek kan kolesterolü, kalp damar hastalıkları, inme, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, artritler ve solunum yetersizlikleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkış hızını arttırmaktadır. Aşırı besin alımı, fiziksel hareketin yetersiz olması ve kalıtımsal nedenler şişmanlığın oluşumunda etkindir. Yapılan çalışmalar; şişman anne ve babanın çocuklarının, zayıf anne ve babanın çocuklarına kıyasla 3 kez daha fazla şişman olduğunu ortaya koymuştur. Yine hormonal etkiler, yaşın ilerlemesi ile birlikte bazal metabolizma hızının yavaşlaması ve cinsiyet farklılığı da şişmanlığa neden olabilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla şişmanlık daha sık görülmektedir.

 

Şişmanlığı saptamak için çeşitli yöntemler vardır. En çok kullanılan yöntem beden kitle indeksine (BKİ) göre değerlendirme yöntemidir. Beden kitle indeksine [kg/boy (m2)] göre; 18.5' in altı zayıf, 18.5-24.9 arası normal, 25-30 arası hafif şişman ve 30'un üzeri ise şişman olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar yaş ilerledikçe BKI değeri kısmen artsa da bu değer 29'un üzerine çıkmamalıdır. Örneğin; 1.70 m boyunda ve 75 kg ağırlığında olan birinin BKİ değeri şöyle hesaplanır:

 

BKİ= 75 / (1.70)2 = 75 / 2.89 = 26

Buna göre bu kişi hafif şişmandır.

Bel çevresinin ölçülmesi de şişmanlığın saptanması için kolay bir yöntemdir. Bel çevresi, erkeklerde 94 cm ve kadınlarda 80 cm üzerine çıkmamalıdır. Bel çevresinin erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerine çıkması sağlık riskini arttırır.

 

 

OBEZİTE RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN YAŞAM ŞEKLİNE YÖNELİK ÖNERİLER

-    Yiyecek alışverişini tok karnına yapmak, yenmemesi gereken besinleri satın almamak,

-    Alışverişe liste hazırlayıp çıkmak,

-    Yenmeye hazır besinleri satın almamak,

-    Satın alırken enerjisi düşük besinleri seçmek (yağlı peynir yerine yağsız peynir seçmek),

-    Boş zamanlarda yiyecek atıştırmak yerine egzersiz yapmak,

-    Sık aralıklarla azar azar yemek, öğün atlamamak,

-    Göz önünde yiyecek bulundurmamak,

-    Mutfağa fazla zaman ayırmamak, en kısa sürede işi bitirip uzaklaşmak,

-    Yenilmemesi gereken besinleri evde bulundurmamak,

-    Yemekte küçük, salatada büyük tabak kullanmak, servis malzemelerini küçük seçmek,

-    Tabakta yemek bırakmaktan çekinmemek, kalanı ara öğünde yemek,

-    Mümkün olduğunca iyi çiğnemek ve yavaş yiyerek lokmaların tadına varmak,

-    Lokmalar arasında çatalı kaşığı elinden bırakmak,

-    Yemek yerken başka aktiviteler (TV seyretmek, okumak gibi) yapmamak,

-    Akşam yemeğinden sonra bir şey yememek,

-    Özel günlerde düşük kalorili yiyecekleri tercih etmek, eğer fazla yenilirse sonraki öğünü sadece salata ve biraz peynirle geçiştirmek,

-    Herhangi bir sağlık problemi yok ise aktiviteyi arttırmak, kısa mesafelerde taşıt kullanmamak, asansöre binmemek, hızlı tempoyla yürümek, ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak,

-    Yemek pişirirken düşük enerjili olmasına dikkat etmek (etli yemeklere yağ koymamak, yemeklerdeki yağ miktarını azaltmak, kızartma yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirmek vb),

-    Kilo verme konusunda kendisine güvenmek, sabırlı olmak, sıkıntıları yiyerek gidermek yerine başka faaliyetlerde bulunmak (hergün kitap okumaya vakit ayırmak gibi).

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler