• BIST 11156.2
 • Altın 2545.653
 • Dolar 32.8875
 • Euro 35.8578
 • Lefkoşa 40 °C
 • Mağusa 39 °C
 • Girne 37 °C
 • Güzelyurt 38 °C
 • İskele 39 °C
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 34 °C

Biz hep şikâyet ederiz

Arif Alasya

Son günlerde gazete sayfalarını süsleyen ve hep konuşulan son peşkeşlerden biri.

Girne’de SİD alanı olan 20 dönümlük denize sıfır arazi 49 yıllığına Girne Üniversitesine kiralanmış yani dolaylı olarak YDÜ ve Suat Günsel’e..

Eski eserlerle uzaktan yakından ilgili olan daireler ve sivil toplum örgütleri isyanlarda.

Bundan önce olduğu gibi sadece ilgililer ve ilgilenenler hep bağıracak olmaz böyle usulsüzlük, olmaz böyle peşkeş çekmek diyecek.

Bakanlar kurulu sonrası ilgili bakana bunu soruyorlar. Cevabı ilginç ‘’Karar bakanlar kurulunda oy birliği ile alındı. Karar kira komisyonu tarafından değerlendirilecek.’’Maalesef bu süper bakan değerlendirmenin karardan önce ve Eski eserler, Şehir plancılık ve benzeri ilgili dairelerden görüş alındıktan sonra kira komisyonunda kirası belirlenip ona göre önerge hazırlanacağını bilmiyor.

Siz da öyle zannedin bal gibi biliyor. Fakat ne lüzumu var. O yapacak olacak küçük bir azınlık feveran edecek, Sonrası atı alan Üsküdar’ı geçecek.

Bu ne ilk ne de son olacaktır.

41 yıldır gelen giden tüm hükümetler KKTC’deki malların üleşilmesi veya peşkeş çekilmesinden başka alanda başarı sağlamamışlardır.

Birçok unutulan peşkeş olayları var. Birkaç örnek.

Ercan hava alanının peşkeşi.Sözde Serdar bey hükümete gelirse ilk icraat olarak bu sözleşmeyi iptal edecekti….Aslan Serdar gerçekten de dediğini yaptı da bizi kurtardı!!!

Maliyenin karşısında paha biçilmez Shell’e ait alan. Devletleştirilerek LTB’ye oradan da tek kuruş alınmadan Özele devredilmiş. Bağırıldı çağırıldı, eylemler yapıldı. Bir türlü olay mahkemeye intikal ettirilmedi. Bel-Ça ‘ya sus payı Asal şube yanında bir yer verildi,LTB’de inşaat izni parasını aldı,aldığı dişinin kovuğuna bile yaramadı.Şimdi şehrin merkezine heyula gibi bir yapı dikilecek.

Bunlardan Sayıştaylığa aktarılan denetlemeler de var.

Örneğin Kumarcılar hanının restorasyonu ile ilgili ilk ihale mahkemede sonuçlandı. Sonrasında ikinci ihale kavgalı gürültülü devam etti. Gelen bir bakan bu işte bir şeyler var deyip ben bu işi temizleyeceğim diye Sayıştay’a müracaat etti. Netice ne oldu açıklanmadı. Serdar bey rapor çıktı diyor ama ne çıktığı ile ilgili hiçbir şey söylemiyor. Neden acaba. Şimdilerde bittiği söylenen restorasyondan sonra 38 dükkanın 22’sini kiralayıp geri kalanı birileri için mi rezerv tutuyor? Vakıf malı olarak bildiğimiz bir hanın nasıl özele oradan Tuizm bakanlığına geçtiği, kimlerce restore edildiği,ne şekilde kiralandığı herhalde atrı bir Sayıştay denetimi isteyecek.

Ben de sanki bir şey istedim. Sayıştay’a gitse ne olacak gitmese ne olacak.

İşte size yukarıdaki kiralama meselesine uygun düşecek bir Sayıştay raporu.12 Şubat 2015 tarih ve MD 1/2015 sayılı Mare Monte ve çevre arazilerinin Turistik tesis yatırımı maksatlı Kiralanmasına ilişkin Vakıflar örgütü ve Din işleri dairesi ile NET TURİSTİK HİZMETLER LTD. Arasında imzalanan sözleşmede değişiklik yapılması talebi ile ilgili denetim rapru.

Sadece sonuç kısmını yazayım Çıkmaz sokak. 2012’ye kadar ödenen kira da ödenmiyor.Ancak enteresan olan Sözleşmeye göre Vakıflar örgütü ve Din işleri dairesine verilmesi öngörülen kar payı için Sayıştaylığın raporda.Net Turistk Hizmetler LTD’nin Maliye Bakanlığı Gelir ve Vergi Dairesinden istenen kar/zarar rakamları istenmiş ve alınan cevaba göre Net Holding A.Ş.'nin KKTC'de faaliyet gösteren bağlı firmalarının işletmesini yaptıkları otellerin zarar beyan ettikleri görülmüştür

Netice mi ne oldu bu dosya da meclisteki örümcek ağı tutmuş dosyaların arasında yerini aldı.

Elbet bir kılıfı bulunur.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları