• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Lefkoşa 14 °C
 • Mağusa 14 °C
 • Girne 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • İskele 14 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C

Kıb-Tek yönetim kurulu mu dediniz?

Taner ULUTAŞ

Kamu Dairelerindeki düzensizliği, nemelazımcılığı ve vurdumduymazlığını yaza yaza parmaklar nasır bağlarken, söyleye söyleye de dilde tüy bitti.

Elektrik ve Telefon gibi KKTC’nin olmazsa olmazları olarak nitelendirilen Devlet Kurumlarında her hükümet değişikliğinde atanan yönetim kurullarının hayata geçirdikleri uygulama artık gına getirdi.

Özelleştirilmeleri gündeme taşındığı zaman bir yerlerimizi yırtarak başımıza takke olarak geçirdiğimiz bu kurumlara siyasi erkin atadığı bazı beyefendiler, yanlış icraatları nedeniyle, partilerine eşek yükü kadar sövme, kuruma da bestesi küfürlü hicaz, güftesi de santurlu sövme makamından, düzenleme yapılmasına neden oluyor.

Kıb-Tek Yönetim Kurulu eski başkanı İsmet Akim’in görevden alınmasından sonra göreve gelen başkan ve yönetim kurulu, sanırım hayata geçirdikleri uygulamalar ile UBP’ye bugüne kadar okkaynan küfür, elektrik kurumunun ihale komisyonuna girme kavgası ile de kilo ile oy kaybettirdi.

Her ay benim gibi birçok elektrik kurumu tüketicisinin telefonuna mesaj gönderilerek şu kadar borcunuz ve bu kadar da bakiyeniz var. Borcunuzu filanca tarihe kadar ödemezseniz elektriğiniz kesilecek deniyor. Ama bu ay Hükmü Karakuşi bir karar ile 2 Kasım tarihinde okunan sayaç sonrasında gecenin bir vaktinde atılan bir mesaj sonrasında sabahleyin elektrik, kellesi bumburo kesilme azizliğine uğradı.

Sabah evden çıkıp, akşam üzeri eve gelince elektriklerin kesik olduğunu gördük. Elektrik Kurumundan saygı duyduğumuz bir yetkiliye nedenini ve niçinini öğrenmek için aloo dedik. Elektrik kesik dedi. Peki, eskiden haber verirdiniz şu tarihte öde derdiniz. Haber vermeden bu iş nasıl oldu dedik. Vallahi bilmiyorum diyerek o da şaşırdığını söyledi.

Şimdi eğri oturalım ve doğru konuşalım. Bizim Kaymaklı Bölgesinin sayaçları her ayın başında okunur. Mesajlar gönderilir ve 9 ile 10’una kadar borcun kapatılması istenir. Bu defa bir gün bile geçmeden ve haberiniz olmadan elektrikler Allaha havale edildi. Cep telefonuna göz attığımız zaman, Kıb-Tek’den gönderilen mesajı gördük. Mesaj borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildi diyordu. Be Allah ve din iman eksiği efendiler. Bu mesajı göndereceğinize borcumuzu bildiren mesajı ve süresini bildirseniz, Kanuninin Kadısı Ebu Suud Efendi size günah mı yazacaktı?

Şimdi bunu, bağlama ücreti olan yirmlikleri almak için yaptıysanız gurguranızda kalsın derim. Yok, birkaç yazımızda elektrik dairesini eleştirdik diye yaptıysanız size yalnız Cürmünüz kadar yer yakarsınız. Hadde be barra left right mahalleye derim.

Şimdi soruyorum. Bu yönetim kurulu ile başkanı Kıb-Tek yönetim kuruluna atandıkları günden, bugüne kadar ihale komisyonuna girme kavgasından başka ne yaptı? Yok, ne yaptı derken iyi şeyleri yaptıklarını kastetmiyorum. Çünkü yapmadıkları şeyi sormak abesle iştigal demektir.

İsterseniz soruyu cevaplayayım. Birincisi UBP’ye kendilerini atadığı için bol bol sövdürdüler. Yalnız sövme üretim fabrikasını kurmakla kalmadılar, oy öğütme makinesini de icat ettiler.

İkincisi, atandığınız günden beri basit bir sorunu bile çözemiyor, tüm Kıb-Tek aleminin halk nezdinde aşağılanmasına, eziyet çekmesine, özelleştirme mantığının gün geçtikçe gelişmesine ve kurumun mahvına sebep oluyorsunuz.

Üçüncüsü ise İsmet Akim’in yaptıkları altında ezilerek o kompleksle saldırganlaşıyorsunuz. Bu da halkın size ve partilerinize karşı bilenmesine zamanı gelince hesaplaşırız mantığının gelişmesine neden oluyor.

Be efendiler İnsan olarak, aklın, mantığın normaline dönmekten korkmayın. Kovulmaktan ve hadde mahalleye denilmesi öncesinde istifa müessesi diye bir kurum olduğunu hatırlayın. Ve yüreğiniz söylüyorsa o kurumu çalıştırın.

Böylelikle hem zarar vermekte olduğunuz elektrik dairesini kurtarmış, hemde sayenizde cereyan tepe tepe şeşi beş görmeye başlayan halkı da rahatlatmış olursunuz.  

******

Astroloji Profösörü Abdala Abdelaziz 2017’yi yorumladı

Abdelaziz ‘Akıncı ve Anastasiadis Nobel ödülü alabilir

Ülkemizin Tanınmış Astroloji Profosörü Abdala Abdelaziz ile özelde  Kıbrıs’ı, genelde de dünyadaki son siyasi ve ekonomik durumunu konuştuk..

ÇİN EKEONOMİSİ 2017’DE DÜNYA LİDERİ OLACAK

Abdala Abdelaziz ilk olarak Çin Ekonomisine değindi. Abdala Abdelaziz yaptığı açıklamada  1 Ekim itibariyle dünya borsalarına girmiş olan Çin, hızla merdivenleri çıkıp dünya ekonomisinde yerine aldı. 1 Ekim 2016-1 Kasım 2017 arasında dünyada ekonomisi en yüksek, istikrarlı bir ülke haline gelecek. Hazinesindeki yedek dövizi 600 trilyon doları bulmuş. Hazinesini güvence altına almıştır ve dünyada ekonomide liderliği ele aldı dedi.

2017 AB’NİN ÇÖKÜŞÜ OLACAK

Abdelaziz ikinci olarak AB ekonomisine değindi. Abdella Abdelaziz açıklamasına devamla, Avrupa borsası şimdilik yükseliyor ama güvenilmez. İngiltere tamamen çıktığında sterlin yüksek değerlenecek. İngiltere tekrar ekonomide istikrarı yakalayacak ve yükselişe geçecek. 2017 Avrupa Birliğinin ekonomide çöküşü olacak. İngiltere’den sonra Portekiz ve İtalya da birlikten ayrılacak ifadesinde bulundu..

SUUDİ ARABİSTAN ABD’DEN TÜM YATIRIMLARINI ÇEKECEK

ABD’de seçimler yüzünden bir – iki ay dolar dengede olacak. 2017’de ekonomisi en kötü devresini yaşayacak. ABD devletlerini kötü günler bekliyor.  Nedeni ise çıkarmış oldukları bir yasa ile (CS) Suudi Arabistan’la aralarına açmasıdır diyen Prof. Abdelaziz,. Şubat, Mart, Nisan 2017’de Suudi Arabistan, ABD’de bulunan tüm yatırımlarını geri çekecek. Bütün senetlerini alacak. Bunlar 500 trilyonun üstünde, bu olaydan dolayı Orta Doğu’da büyük ekonomik savaş yaşanacak dedi

TÜRKİYE, ÇİN VE RUSYA EKONOMİSİ YÜKSELECEK

 Abdala Abdelaziz açıklamasına devamla şunları kaydetti ‘Kasım 2016 – Aralık 2017 borsasında en çok zarar görecek ülkeler, Mısır, Avrupa Birliğine bağlı ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri olacak Bu devletler büyük zararlar yaşayacaklar. Ekonomisi yükselen ülkeler; Türkiye, Çin, Rusya olacak. 2017’nin sürprizleri, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan petrol satışlarını kendi para birimleri üzerinden yapacaklar.

abdella-abdelaziz.jpg

ÇÖZÜM OLACAK AMA EKONOMİK SIKINTI YAŞANACAK

Abdelaziz açıklamasına devamla, bizim ülkemizde insanlar 2017 yılı içerisinde ekonomik zorluklar yaşayacak, Barış olacak arkasından ekonomik sıkıntılar yaşanacak. Bilinçsizce yapılan harcamalar Avrupa Birliğine dâhil olunduğunda kendisini gösterecek. Çünkü Avrupa Birliğindeki ekonomik sıkıntılar bizlere de yansıyacak. Tabi hükümetin başarısızlığı halkı ekonomik zorluğun içinde bırakacak. Barıştan sonra 4 büyük banka kalacak. Halkın şimdiden yatırımlarını güvence altına almaları gerekir. Çok dikkatli olunmalı, hükümet uyuyor. Halk uyanık olmalı. 2017’de KKTC’de iki büyük iş adamı sağlık sorunu yaşayacak dedi

AKINCI VE ANASTASİADİS NOBEL ÖDÜLÜ ALABİLİR

Suriye’de Halep, limanlar, havaalanları Rusya’nın kontrolüne geçecek.  KKTC’deki büyük tehlikeye dikkat! İran kolu buraya uzanacak. Hükümet görevlileri uyanık olması lazım. Beyrut gibi olmamak için uyanık olunmalı diyen Abdelaziz, ülkemizde güzel bir sürpriz olabilir. Sayın Akıncı ile Anastasiadis Nobel Barış ödülü alabilir. Ocak ayında borçlarla ilgili yorumlarımı ayrıca yapacağım ifadesinde bulundu

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları