• BIST 98.028
 • Altın 257,895
 • Dolar 5,7049
 • Euro 6,3986
 • Lefkoşa 22 °C
 • Mağusa 24 °C
 • Girne 24 °C
 • Güzelyurt 21 °C
 • İskele 24 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C

Sahibine Mesajlar

Taner ULUTAŞ

Henüz küçük bir çocuk olduğum yıllarda, ailem ile ikamet ettiğim Tanzimat Sokağının hemen yakınlarındaki hısar altında kaleye geçer mahalleli diğer çocuklar ile futbol maçı oynardık.  Yaptığımız maçlara o zamanlar ‘Çullisine’ maçlar der 6 ‘ncı golde half time (Yarı devre) 12’de biter şartı koyardık.

Gazozuna yaptığımız bu maçlar genellikle heyecanlı geçer, kazanan da gazozu içerdi. Bugün partilerden istifa ettiği öne sürülen isimlerin dönüp yok bizim bu istifadan haberimiz yok. Ne ben, ne eşim nede kızım istifa etmiş değiliz açıklamalarında bulunmasını ben ‘Çullisine’ yaptığımız maçlara benzettim.

Bunun yanısıraYDP’nin Genel Sekreter Yardımcısının isminin bile partisinden istifa etti açıklamalarında yer bulmasına kimse kusura bakmasın ben ‘Çullisine’ maç bile demem. Hele hele 6’ncı golde half time, 12’de biter şartını hiç koymam.

Diyanellos Sigara Fabrikasından bozma, Meclisi Mebusan’ın yürekler acısı halini yansıtan, boş koltuklarını göre göre alıştık. Ben yaparım olur. Beğenen beğenir beğenmeyen beğendiği ülkeye gitsin diyebilen çokbilmiş parti başkanlarını ve bakanlarına da alışmaya çalıştık. Ama şunlar şunlar bizim partiye geçti. Aha şurada açıklıyorum, çok kısa sürede şu kadar sayıya ulaştık diyenini yeni yeni görmeye başladık. Ancak bu duruma da alışmamızı kimse bizden beklemesin.

Tam haftada bir toplanan ve doğru dürüst bir yasa geçirme yeteneğinden bile yoksun yampuriyampuri giden bir Meclise alıştık derken, siyasette işkemebikübradan sallama modeline alışmamız söz konusu bile olamaz.

Çünkü bu modelde kaptanın, azgın dalgalar ile boğuştuğuna kimse bakmaz. Onun gemisini limana salimen getirmesine bakar. Ve en önemlisi parti başkanları, bir makasın iki tarafı gibi olmalı. Asparagaz haberler ile olumsuzluk yaratarak hem kendisini hemde partisini zor durumda bırakmak yerine araya giren olumsuzlukları kesebilmelidir.

Yapılan yanlış açıklama sonrasında dua edilsin ki, yapılan salvolar Fatih’in ‘Şahin’ toplarının Bizans’ın duvarlarında yaptığı tahribata benzer bir tahribat henüz yapmadı. Ama ayni yanlışların yapılması halinde yapılacak yeni salvo atışları, sanırım Bizans’ın kale duvarlarında değil ama kurulacak olan sandıklarda büyük tahribata neden olacak kanaatindeyim.

**

Sahibine Mesajlar

Sn. Cemil Sarıçizmeli Kıbrıs Türkünün göz nuru el emeği el sanatlarının geliştirilmesinin yanısıra, Çayırova’da bulunan tarihi eski bir binanın çevre düzenlemesini de yapmışsın. Sonra bu binanın bir bölümünü, başımızın tacı kadınlara köy kursunda kullanmaları için vermişsin. Sn. Sarıçizmeli, her şeyden biraz kalır diyor ünlü düşünürler. Kavanozda biraz kahve, kutuda biraz ekmek, insanda biraz acı ama en önemlisi, yaptıkları sonrasında aldıkları hayır dua ile ismi kalır. Yola devam.

**

Sn. Ahmet Sennaroğlu, ünlü filozof Diyojen’in elinde fener, aranıp durduğu gibi bizlerde son zamanlarda seni arar olduk. Yaptığın başarılı işlerden sonra yorulup biraz dinlenmeye çekilmen normal. İkizlere zaman ayırıp, onları sevginden yoksun bırakmaman da normal ama dostlarını es geçmen normal değil. Sn başkan,  hayat bir kelebeğinki kadardır.  Ne kırmaya gelir nede kırılmaya. Bu nedenle dostlarını da bir yol hatırla.

**

Sn. Mustafa Ziver, Show TV’de bir zamanlar bir Reha Muhtar vardı. Tecavüz edilen bir kız ile sunduğu haber programında konuşurken, sana tecavüz edilirken sen oradamıydın diye sormuştu. Şimdi senin istifa kâğıdına senin adına imzalar atılırken, bir başka deyişle siyasetin ırzına geçilirken sen oradamıydın diye sorup Reha Muhtar’ın durumuna düşmek istemem. Çünkü kadının huyu para yokken. Erkeğin huyu para çokken, siyasetçinin huyu da oy peşinde olunca anlaşılır.

**

Sn. Ozan Şinasi Önoral, sen yaşının 50 civarında olduğunu dile getiriyorsun ama bence yaş konusunda yalan söylüyorsun. Hiç göstermiyorsun ama senin yaşın 1000 civarındadır. Bunu bizler değil ehliyetin söylüyor. Hadde biz yanıldık ve yalan söylüyoruz. Koskoca, kapı gibi MağusaMukayitliği de mi yalan söylüyor? Bak sana kapı kadar ehliyeti verirken üzerinde de 1917 yazmayı ihmal etmemişler. Gel sen bu yaş işini bize doğru söyle.

**

Sn. Oshan Sabırlı, sosyal medyadaki paylaşımında hadde size 10 puanlık uzman sorusu sorayım dedin ve bir mikrofon resmi koydun. Soruna da bu sexy mikrofon kime ait diye ilave ettin. Tabi bilene de ödül var dedin. o mikrofon sık sık kahkaha atan birisine ait. Lütfen ödülümü gönderirmisin?

**

Sn. AyseÖztabay ne yaparsan yap, nasıl yaşarsan yaşa, ama gülebilmek için birini ağlatma ve çıkarların için hiç kimseyi satma diyorsun. Bu ülkede gıccaccık ve oğlancığın işe girmesi için yağlama vegrasolama işlemlerini sürekli yapanlar olduktan ve birilerini menfaatleri için satanlar olduktan sonra ağlamamız mümkün mü?

**

Sn. Hüseyin Turan, öncelikle hayırlı yaşlar. senin için toplanan arkadaş grubuna bakınca ne kadar sevildiğini daha iyi anladım. Sevgili Hüseyin, sevgi yürek tepesinde açan çiçeğe benzer. Önemli olan onu kopartmak değil. Bir ömür boyu yaşatmaktır. Ne mutlu sana ki sen bunu yapabiliyorsun.

**

Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke, yeni göreviniz YÖDAK başkanlığı hayırlı ve uğurlu olsun.  Avrupa ve ABD’de çeşitli üniversitelerde akademik çalışmaların yanısıra Türkiye Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurumu Danışma ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüttüğünüzü öğrendik. Eskisinden üniversiteler biri hariç çok çekti. Umarız gelen gideni aratmaz sözü hayata geçmez. Geçerse naçizane bu masaların boş kalmayacağını, gidenin yerinin dolacağını, vazolara bir şey olmayacağını yalnız çiçeklerin solacağını hatırlatmak istedik.

 **

Sn. Zeki Erkut, bu soğuk kışta, kürk mantosu ile ısınan da var, sokakta ekmek parası kazanmak için çalışan da. Aklınızın bir yarısını sokakta çalışana ayırabilirseniz, insan olmayı hak etmişsiniz demektir mesajın cuk diye yerine oturdu. Sevgili Zeki, nasipleri varsa birileri karıncadan bile alır ders. Nasipleri yoksa bütün cihan önlerinde eğilse bile bunlara bu tip düşünceler ters.

İstifa ettikleri açıklandı  ama haberleri yok !.

TDP’den istifa ederek, TKP’ye geçtiklerini iddia edilen kişilerin büyük çoğunluğunun aslında YDP üyesi olduğu belirlenmesinden sonra bukez istifa eden ve TKP’ye geçtiği öne sürülen bazı kişilerin istifalarından haberleri olmadığı öne sürülüyor..

YDP kurucu üyesi ve partinin Genel Sekreter Yardımcısı İsmet İlkan ile ailesinin istifalarının söz konusu olmadığı açıklandıktan sonra bukez Mustafa Ziver’den açıklama geldi. Mustafa Ziver, Sosyal Medya’da yaptığı açıklamada, bu istifalar arasında bizden habersiz olarak eşim, kızım ve damadımın da isimleri zikredilmiştir. Bizler şuanda ne TDP ve nede TKP üyeleriyiz. Bu şekilde bu listeyi yapanı veya yapanları yaptıkları hatayı düzeltmelerini bekleriz dedi.

Bunun yanısıra 4 kişinin TKP’den istifa ettikleri açıklandı. İstifa edenlerin Salih Bilginerler, Fatma Bilginerler, Avrica Bilginerler olduğu açıklandı.

 

mustafa-ziver.jpg

 

2.

Yerli malı etkinliği büyük ilgi gördü

American Future College öğretmenleri tarafından yerli malı etkinliği haftası programı çerçevesinde, Kıbrıs Kültürüne özgü yiyecek ve giyecek stantları kuruldu.  Okul öğretmenleri tarafından düzenlenen etkinliğe Ticaret Odasının da destek verirken etkinliğe hatırı sayılır bir kalabalığın katıldığı öğrenildi.

American Future College öğretmenleri tarafından düzenlenen ve büyük ilgi gördüğü öne sürülen anlamlı etkinlik, 13 Aralık 2016 tarihinde, Salı günü, American Future College avlusunda gerçekleşti.

 Kıbrıs’a özgü yiyeceklerin yanısıra,  el sanatları ürünü ile giyeceklere ilginin büyük olması etkinliği düzenleyen öğretmenler ile etkinliği destek veren kurum ve kuruluşları memnun etti.

Okulda kurulan stantlarda, Kıbrıs Kültürünü yansıtan, galbur, sele, dokuma, Kıbrıs çiçekleri,  Lefkara işleri, cam sanatı ile takıların  yanısıra yine Kıbrıs’a özgü  yiyeceklerin de satışa sunulduğu öğrenildi.  Zeytin, zeytin yağı, şamişi, lokma, bulgur köftesi, pekmez, macun, şarlot, bidda badadez ve elma şekeri gibi yiyeceklerde stantlardaki yerini alırken, etkinliğe katılan vatandaşların Kıbrıs Kültürüne özgü yiyeceklere büyük ilgi gösterttiğine vurgu yapıldı.

american-future.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları